Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0759 9.6599 11.1218 452.53 742.50 6.58
Hava Durumu
17 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

Sinema salonlari 15 milyonluk destekle nefes alacak

Sinema salonlari 15 milyonluk destekle nefes alacak


Sinema salonlari 15 milyonluk destekle nefes alacak

Sinema Salonu Yatirimcilari Dernegi (SISAY) Genel Sekreteri Fevzi Genç, sinema salonlarina verilecek destege ve sektörün sorunlarina iliskin, AA muhabirine açiklamada bulundu. Genç, Kültür ve Turizm Bakani Mehmet Nuri Ersoy'un, özel sektör geçmisi olmasi dolayisiyla sektörün sorunlarini hizli anlayarak pratik çözümler sagladigini dile getirdi ve Ersoy'a destekleri için tesekkür etti. Sinema salonlarinin, sektörün talebiyle kapandigini belirten Genç, "Kasim ayindaki bu son kapanma bizim istegimiz üzerine oldu. Sinema salonlarinin yüzde 95'ini temsil ediyoruz. Bir taraftan yapimcilar riske girmeyerek film yayinlamadi, diger taraftan da AVM ve mülk sahipleri kira talep etti. Sinema salonlarinin derdi büyüdü. Büyük zincir sinema salonlarinin derdi daha da büyük, küçük salon isletmecilerin de derdi farkli. Herkes sinema yapmak ve evine ekmek götürme derdinde." dedi. Bakan Ersoy ile yaptiklari toplantida, sinemanin kültürel öneminin büyük oldugunu ancak yakinda sinemasiz sehirlerin daha da artacagini ve sinemalarin kapanmasi durumunda tekrar salon açmanin maliyetinin fazla olacagini aktardiklarini belirten Genç, "Sinema salonlarina aktarilacak destek, küçük sinema salonlarina verilecek. Bu sadece hibe olarak degil, Bakanligin 'Yerli Film Gösterim Destegi' halihazirda vardi. Bu mekanizma kullanilacak ve oradaki fonu ciddi miktarda artirdilar. Sinemalarimiza bu destek, can suyu olacak." ifadelerini kullandi. Genç, büyük zincir sinema salonlarinin, küçük esnaf sinema salonlarinin korunmasi için öncelik ve hosgörü gösterdiklerini ancak tüm sinema salonu isletmecilerinin durumunun su an üzüntü verici oldugunu kaydetti.

"Yerli yapimcilar sinema salonlarini hayal kirikligina ugratti"

Bu süreçte en büyük sikintilarinin gösterecek film bulamamak oldugunu dile getiren Genç, sözlerini söyle sürdürdü: "Yerli yapimlar' ve 'global filmler' olarak iki kaynagimiz var. Yerli yapimda Türkiye, Avrupa lideri. Biletlerin yüzde 65'i yerli film gösteriminden karsilaniyor. Avrupa'da lideriz bu konuda. Türk yerli yapimcilar, bu yüzde 65'lik pazar payina sahip olmakla hareket etmediler, çok cesaretsiz davrandilar. Biraz daha risk alip, zararlari göze alip sektörü dinamik tutabilirlerdi. Biz her seyi göze alip açtik salonlari agustosta. Yerli yapimcilar bu basireti göstermedigi gibi ellerindeki filmleri dijital ortamlara satti. Bu tutum, sinema salonlarini hayal kirikligina ugratti. Amerika da filmlerin vizyon tarihini öteledi ve hepten filmsiz kaldik." Fevzi Genç, 31 Aralik'a kadar sinema salonlarinin kapali olacagini, 2021 yilinin basinda Bakan Ersoy ile degerlendirme toplantisi yapacaklarini, salginin gidisati, Avrupa ülkelerinin tavri ve yapimcilarin tutumunu masaya yatiracaklarini söyledi.

"Yapimcilar dijital platforma film yaparak geçineceklerini çok düsünmesinler"

Mart ayina kadar kapali kalmak gibi bir "B plani" yaptiklarini dile getiren Genç, yapimcilarin, elini tasin altina koymasi ve destek paketinin getirecegi olumlu katki ile ocakta salonlari tekrar sinemaseverlere açmayi umut ettiklerini belirtti. Genç, "Gönlümüz sinema salonlari hep açik olsun. Tedbirlerle beraber sinema hayatimizdan çikmasin. Üyelerimiz bu isin sevdalilari. Keske biraz daha beraber hareket edebilseydik yapimcilarla. Sinema salonlari hepten kapandiginda yapimcilar dijital platforma film yaparak geçineceklerini de çok düsünmesinler. Sinemalarin herkes için yasamasi lazim." degerlendirmesinde bulundu.

Anadolu'daki küçük sinemalara destek olunacak

Kültür ve Turizm Bakani Mehmet Nuri Ersoy'un geçen hafta açikladigi, "Yerli Film Gösterim Destegi" adi altinda sinema salonlarina sunulacak 15 milyonluk destek paketiyle, Anadolu'da bir veya 2 salonu olan isletmelere kaynak aktarimi saglanacak. Salgindan en çok etkilenen sektörlerden olan sinema salonlari, Kovid-19'un patlak vermesiyle martta kapanmis ve haziran-agustos arasinda kademeli açilmisti. Ancak kasim itibariyla sinema salonlarinin tamami ortak kapanma karari almisti. Özellikle Anadolu'da sinemayi yasatmak isteyenler, yerli yapimcilarin filmleri vizyona koymak istememeleri sonrasinda tamamen seyircisiz kalmisti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?