Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0849 9.6825 11.1182 458.85 752.80 6.74
Hava Durumu

Haber / Genel


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

SGK-SSK ve Bagkur'lu emeklilere müjde 2 bin 500 lira için harekete geçildi…Ödemeler gündeme bomba gibi düstü!

SGK-SSK ve Bagkur'lu emeklilere müjde 2 bin 500 lira için harekete geçildi…Ödemeler gündeme bomba gibi düstü!


SGK-SSK ve Bagkur'lu emeklilere müjde 2 bin 500 lira için harekete geçildi…Ödemeler gündeme bomba gibi düstü!

Bankalarin emekli vatandaslar için sagladiklari promosyon ödemelerine dair merak edilen noktalar bulunuyor. Hangi bankanin ne kadar emekli promosyon ödemesi yaptigini merak eden vatandaslar için banka banka incelemede bulunduk. Bu çerçevede en çok promosyon ödemesi yapan bankalar ve listeler sayfamizda. TÜED dogrultusundan gündeme gelen mevzu promosyonlar için artis olsun ve yine komisyon kurularak masada konumunu alsin olmustu. Durum bu tür olunca bankalarin promosyon yarisi da basladi. 3 yil süresince maasini ayni bankadan alma sözü veren emekli promosyonu aliyor. Ödemeler 3 yil için pesin yapiliyor. Yani, emekli maasini tasiyanlar 3 yil süresince ayni bankada kalmak mecburiyetinde. Peki, Emekli ne kadar promosyon alacak? Emeklilikte yasa takilanlar erken emekli olmak için mücadelelerine devam ederken SGK yeni bir güncelleme yaparak erken emekli olunan meslek miktarini 45'e yükseltti. SGK dogrultusundan yapilan güncelleme ile bazi meslek gruplarina 10 senede emekli olma hakki tanindi. Vatandaslarin merak ettikleri konularin en basinda emeklilik geliyor. Ne vakit ve hangi sartlarda emekli olacagim gibi sorular ön planda yer aliyor. Agir ve yipratici islerde çalisan isçi ve memura ek prim hakki veriliyor. Bu, emekli olunacak prim miktarini artirirken, emekli olunacak yasi öne çekiyor. Mesela 20 yil çalisan bir kisi yipranmayla 25 yil çalismis sayilarak 5 yil erken emekli olma hakki elde edebiliyor. Milyonlarca vatandasi yakindan ilgilendiren çogu açiklama pes pese gelmeye devam ediyor. Emekliler için güzel bir haber daha geldi. Taban tutari için ek bir zam haberi ile bu ay emekli olan kisilerin yani sira üç yillik taahhüt zamani dolan kisiler adina 500, 625 ve 750 lira verilecek. Emeklilik müracaati yapilirken maas seçme olanagi var. Basvurunuzu yapar iken promosyon tutarlarina bakarak seçim yapabilirsiniz. Maas baglanir baglanmaz da taahhüdünüzü verip ödemeyi alabilirsiniz. Ilk maasinizi SGK'nin uyusmali bulundugu bankadan aldiktan sonra maasinizi dilediniz bankaya tasiyabilirsiniz. Bu tasima sirasinda bankalar 3 yil kendi bankalariyla çalismayi kabul etmeniz halinde size promosyon ödemesi yapmaktadir.    

EMEKLI PROMOSYON MIKTARINI YÜKSELTMEK MÜMKÜN MÜ?

Ilk kez 2017'de yasama geçtigimiz promosyonda, 3 yillik taahhüt zamani dolanlar ya da yeni emekli ayligi baglananlar bankaya müracaatini yapip ödemesini aliyor. Banka promosyonlari 12 milyon emekli için önemli. Bankalar da gerçeklestirdikleri kampanyalarla emeklinin ilgisini çekmeye çalisiyor. Otomatik ödeme talimati vermek, emekli bir tanidigini getirmek promosyonu artiriyor. Promosyon tutari ise emekli maasina göre belirleniyor. Emekli maasi 1.500 ile 2.500 lira arasinda olanlar en az 625, 2 .500 liranin üzerinde olanlar ise en az 750 lira promosyon alabiliyor. Kampanyalarla tutar artabiliyor.    

3 yil ayni bankadan maas alma taahhütü

Emekli ayligi olan bütün vatandaslar bankalardan promosyon ödemelerini alabiliyor. Istedikleri bankadan yalnizca üç yil süresince maasimi sizden alacagim diye taahhüt vermelerinin sonrasinda maas civarlarina göre bir promosyon alacaklar. En az 500 en çok 750 TL promosyon verilmeye devam ediyor. Emekliler, promosyonda taban tutarlarin daha da artirilmasini istiyor. Konu Türkiye Emekliler Dernegi (TÜED) dogrultusundan da gündeme tasindi. Dernek, "Banka promosyonlarina bir artis daha yapilsin. Promosyon için bir komisyon kurulsun ve bütün taraflar masada olsun" açiklamasi yapti.    

Nasil arttirma yapilir?

Bazi bankalar vatandaslar için kampanya tutarlarinin artmasini da sagliyor. Bu anlarda kisilerin sartlari iyi incelemesi gerekir. Ek ürün sarti aranmadan 1200 TL ödeme yapanlar bulundugu gibi 2550 TL ek promosyon ödemesi yapan bankalar da var.

Taban tutar için yeni zam

Promosyon taban tutarlarinin attirilmasi TÜED dogrultusundan yeniden gündeme geldi. Tekrar bir komisyon kurulmasi ve masaya yatirilmasi aranan sartlar arasinda.Yeni emekli olanlar ne yapacak?Emekli müracaat yapilan anlarda maas seçme alternatifleri sunuluyor.     Iste bankalar dogrultusundan verdigi promosyon ödeme tutarlari AKBANK: Maasa göre 500, 625, 750 lira veriyor. DENIZBANK: 675, 850, 1.000 lira ödüyor. Baskalarini yönlendiren için de 100 TL ek ödeme FIBABANKA: 500, 625, 750 lira veriyor. GARANTI BBVA: Farkli bir hal olmadan maasa göre 800, 1.000, 1.200 lira ödüyor.  

  ING: 750 liraya kadar çikan promosyonlarin yani sira kart ile 750 TL harcama yapma hallerinde her ay için 50 TL nakit verilir. Böylece 2550 TL ye kadar bir ödeme sunulmus olur. IS BANKASI: 750, 875, 1.000 lira promosyon veriyor. SEKERBANK: 500, 625, 750 lira ödüyor. 2 otomatik ödeme talimati verenler için 150 lira, emekli yakinini getiren kisiler için 150 lira, bin liralik kredi karti ile olan alisverisine 200 lira bonus olanagi var. VAKIFBANK: 500, 625, 750 lira ödüyor. ZIRAAT BANKASI: 500, 625, 750 lira promosyon ödemesi yapiyor.    

EMEKLI PROMOSYON NASIL ALINIR?

Bankalar, 1 Mart 2017'de ödemeye basladigi promosyonu bugünden itibaren güncelleyecek. 3 yil önce maasi 1.000 liranin altinda olanlara 300 lira, 1.000-2.000 lira arasi olanlara 375 lira, 2.000 lira üzerinde olanlara ise 450 lira promosyon ödenmisti. 3 yillik sözlesmenin zamani dün doldu. 1 Mart 2017'de ilk promosyonunu alan emekliler, bundan sonra ikinci promosyona hak kazandi. Promosyon ödemeleri, emekli maasi ödemelerinin yapilmasinin sonrasinda hesaplara yatirilacak.

EMEKLI MAASI PROMOSYON SORGULAMA

Emekli maasi promosyon sorgulama islemini emekli maasinizi aldiginiz bankanin internet sitesinden yapabilirsiniz. Bunun için T.C. kimlik numarasi ve dogrulugunu saglama kodunun girilmesi yeterli olabiliyor.    

E-DEVLET ÜZERINDEN BANKA DEGISIKLIGI NASIL YAPILIR?

Emekli maasinizi PTT'ye, diger bankaya ya da diger subeye tasimak istiyorsaniz bunu e-devlet üzerinden de rahatça yapabilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken islemler su sekildedir; * Öncelikle bu adrese giris yapin. * Eger e-devlet kimlik dogrulugunu saglamasi yapmadiysaniz otomatik olarak kimlik dogrulugunu saglamasi sayfasina yönlendirileceksiniz. * Kimlik dogrulugunu saglamasi için TC kimlik numarasina ve e-devlet sifresine gereksiniminiz var. * Giris yaptiktan sonra yine SGK'nin sayfasina yönlendirileceksiniz. * Burada hangi kurumdan emekliyseniz onun seçenekleri arasinda banka ve adres degisikligini bularak tiklayin. * Açilan sayfada kimlik bilgilerinizi görebilirsiniz. Sol taraftaki banka/sube degisikligini tiklayarak yeni banka bilgilerinizi girebilirsiniz. * Sonrasinda güncelleme kismina tiklayin.  

 

EMEKLI BANKA PROMOSYONU NEDIR?

Banka promosyonlari su anda kamuda ya da özel sektörde aktif olarak çalisan ve kamu ya da özel kurumlardan emeklilik hakkini elde ederek emekli ayligi alan kisilere verdigi paradir. 2017 yilinda Hükümet, Sosyal Emniyet Kurumu vasitasi ile bankalarla bir protokol imzalamisti. SGK ilaveten kamu bankalari disinda, 18 özel banka ile de emeklilere banka promosyonu ödemesi için anlasma imzalamis ve ödemeler Mart ayindan itibaren ödenmeye baslanmisti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?