Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0759 9.6599 11.1218 452.53 742.50 6.58
Hava Durumu
12 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

Pfizer ve BioNTech'in gelistirdigi Kovid-19 asisinin Ingiltere'de uygulanmasina gelecek hafta baslanacak

Pfizer ve BioNTech'in gelistirdigi Kovid-19 asisinin Ingiltere'de uygulanmasina gelecek hafta baslanacak


Pfizer ve BioNTech'in gelistirdigi Kovid-19 asisinin Ingiltere'de uygulanmasina gelecek hafta baslanacak

Ingiltere'de yaygin kullanimina izin verilen, Türk bilim insani Prof. Dr. Ugur Sahin'in kurucu ortagi oldugu Alman biyoteknoloji firmasi BioNTech'in Amerikan ilaç sirketi Pfizer ile gelistirdigi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) asisi gelecek hafta uygulanmaya baslanacak. Ingiltere Saglik Bakanligindan yapilan açiklamada, Asilama ve Bagisiklama Ortak Komitesinin (JCVI) öncelikli gruplarin asi almalari için nihai tavsiyesini kisa bir süre sonra yayimlayacagi belirtildi. Açiklamada, bakimevlerinde kalanlar, saglik personelleri, yaslilar ve klinik olarak asiri derecede savunmasiz olanlarin öncelikli grup içinde bulundugu bilgisi paylasildi. JCVI'dan daha önce yapilan açiklamalarda, asinin ilk uygulanacagi gruplar bakimevlerinde kalanlar ve bakimevi çalisanlari, 80 yasin üzerindekiler ve saglik personelleri seklinde siralanmisti. Asinin, haftaya uygulanmaya baslayacagi duyurulan açiklamada, "Ulusal Saglik Servisi (NHS), büyük ölçekli asilama programlari sunma konusunda onlarca yillik deneyime sahiptir. Asilamaya uygun olan herkese bakim ve destek saglamak için kapsamli hazirliklarini uygulamaya koymaya baslayacaktir." ifadelerine yer verildi. Ingiltere Basbakani Boris Johnson, Twitter'dan yaptigi paylasimda, asinin gelecek haftadan itibaren Ingiltere'de kullanima sunulacagini kaydetti. Sky News'e konusan Saglik Bakani Matt Hancock ise asinin onaylanmasinin "harika" bir haber oldugunu söyledi. Hancock, "Ingiltere Ilaç ve Saglik Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), asinin kullanima sunulmasina klinik olarak izin verdi. NHS bunu gerçeklestirmeye hazir. Gelecek haftanin baslarinda Kovid-19'a karsi asilama programina baslayacagiz." diye konustu. Ülke genelinde 50 hastanenin asilari bekledigini ve bunlar gelir gelmez uygulamaya hazir olduklarini vurgulayan Hancock, ayrica ülkede büyük asilama merkezlerinin kurulmasi çalismalarinin devam ettigini sözlerine ekledi.

Halk asiyi satin alamayacak

BBC'de konuya iliskin yer alan bir haberde, asinin ücretsiz olarak uygulanacagi ve halkin asiyi eczanelerden bir ödeme karsiliginda elde edemeyecegi aktarildi. Ingilizlerin saglik ocaklarindan veya asilama merkezlerinden alacaklari bir mektupla ne zaman asi olacaklarini ögrenecekleri kaydedilen haberde, asinin dagitimi ve uygulanmasi için 30 bin gönüllünün görevlendirilecegi, bunlardan bazilarinin asi yapmak için de egitilecegi belirtildi.

MHRA, Pfizer-BioNTech Kovid-19 asisinin yaygin kullanimina onay vermisti.

Tescillenen ilk Kovid-19 asisi Mesajci Ribo Nükleik Asit (mRNA) temelli asi adayi, dünyada tescillenen ilk Kovid-19 asisi olmustu. Asi, 10 ay gibi kisa bir sürede klinik öncesi gelistirme çalismalari ve 3 asama klinik denemeleri tamamlayarak onay almayi basarmisti. ABD'de Pfizer, Çin'de Fosun Pharma ilaç firmalarinin üretim lisansini aldigi asi adayi için 1'inci ve 2'nci asama klinik denemelerinin Almanya’da yürütülmesinin ardindan 27 Temmuz’da ABD, Arjantin ve Almanya’nin aralarinda oldugu ülkelerde 30 bin saglikli gönüllünün katilmasi hedefiyle 3. asama klinik denemeler baslatilmisti.

Virüse karsi yüzde 95 etkili

Pfizer ve BioNTech, 18 Kasim'da 3'üncü asama klinik denemelerini tamamladigini, asi adayinin virüse karsi bagisiklik saglamada yüzde 95 etkili oldugunu bildirmisti. Sirketler, asi adayinin acil kullanimina izin verilmesi için ABD Gida ve Ilaç Idaresi (FDA) ile Avrupa Ilaç Ajansina (EMA) basvurularda bulunmustu.

Çok sayida ülke ön anlasmalar yapti

Sirketler, asinin tedariki için ABD, Avrupa Birligi (AB), Ingiltere, Kanada ve Japonya ile anlasmalar yapti. ABD hükümeti, asi adayinin basarili olmasi halinde 100 milyon doz asi satin almak için 1,95 milyar dolar taahhüt ederken, AB Komisyonu asidan 300 milyon doz, Ingiltere 40 milyon doz, Kanada 20 milyon doz, Japonya ise 120 milyon doz satin almak üzere ön sözlesme imzalamisti.

Türkiye 25 milyon doz almayi planliyor

Saglik Bakani Fahrettin Koca, 25 Kasim'da, Türkiye'nin asi adayindan, 1 milyonu aralikta olmak üzere kis aylarinda 25 milyon doz satin almak üzere görüsmeler yürüttügünü açiklamisti. Sirket, asidan 2020 sonuna kadar 100 milyon ve 2021 sonuna kadar ise yaklasik 1,3 milyar doz üretmeyi planliyor.  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?