Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0778 9.6797 11.1100 458.52 752.24 6.73
Hava Durumu
10 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

Oyak'in karbon siyahi üretim tesisi yatirimina devletten tesvik

Oyak'in karbon siyahi üretim tesisi yatirimina devletten tesvik


Oyak'in karbon siyahi üretim tesisi yatirimina devletten tesvik

Oyak, Hatay'da 206 milyon dolarlik yatirimla kuracagi Türkiye'nin tek karbon siyahi üretim tesisi için Sanayi ve Teknoloji Bakanligi’ndan tesvik aldi. Oyak açiklamasina göre, konuyla alakali Cumhurbaskani kararlarinin Resmi Gazetede yayimlanmasiyla yürürlüge giren proje bazli devlet yardiminin detaylari da belli oldu. Karara göre, Hatay’da yatirimina 1 Eylül'de baslanan Oyak dogrultusundan gerçeklestirilecek karbon siyahi üretim tesisinin yatirim zamani 3 yil olarak belirlendi. Bakanlik, yatirimin öngörülen vakitde gerçeklestirilememesi durumunda bu zamanin yarisi kadar daha ek vakit verebilecek.

- Türkiye'nin tek karbon siyahi yatiriminin, ithalati tamamlamasi bekleniyor

Açiklamaya göre, Oyak'in dünyanin en büyük altinci karbon siyahi yapimcisi olan Continental Carboun’un hakim sirketi Tayvanli International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. is birligiyle karbon siyahi üretim tesisi kurma yatirimi Türkiye’de tek olma özelligi tasiyor . Dünyada 14 milyar dolarlik piyasa büyüklügü olan karbon siyahini Iskenderun’da üretmek için harekete geride biraktigimiz Oyak, yillik 300 milyon dolarlik ithalatin önüne geçerek Türkiye ekonomisinin tamamiyla disa bagimli bulundugu bir kismi daha kapatmis olacak. Açiklamaya göre, Orta Dogu ve Afrika bölgesindeki en büyük karbon siyahi piyasasi konumunda olan Türkiye, bu yatirim vasitasi ile disa bagimliliktan kurtulacak. Ithalati üretime basladigi ilk yildan itibaren sifirlayabilecek kapasitedeki proje, cari açigi azaltirken, ihracat potansiyeliyle de ülke ekonomisine ve dis ticarete katma deger saglayacak. Türkiye’deki sanayicilere de ham madde tedariklerinde önemli firsatlar ve faydalar yaratacak olan tesis, ihracat potansiyeliyle de Türkiye’yi bu alanda stratejik bir noktaya tasiyacak. Yillik 220 bin tonluk yurt içi karbon siyahi ihtiyacini karsilayabilecek tesisle Oyak, Türkiye’de vasita lastigi basta olmak üzere çogu alanda kullanilan, yurt içinde 260 milyon dolarlik karbon siyahi piyasanin lideri olacak.

- En yenilikçi üretim ve etraf koruma sistemleri kullanilacak

Açiklamada paylasilan bilgiye göre, Continental Carbon'un hakim sirketi International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. is birligi ile kurulacak olan karbon siyahi üretim tesisi, Türkiye’ye hem yeni teknoloji tüketimi hem de istihdam manasinda büyük bir katma deger saglayacak. Tesis, Oyak vizyonu ve CSRC Investment Holdings Co. Ltd.’nin uluslararasi bilgi birikimi ile enerji geri kazanimi ve emisyonlar yönünden en ileri etraf koruma sistemleriyle donatilacak. Özellikle demir çelik ve otomotiv sektörleriyle paralel hareket edecek olan tesis, kullanacagi yenilikçi teknolojilerle etrafi koruma ve sosyal tesire katki yönündeki uygulamalariyla öne çikacak.

- Sabit yatirim tutari 1 milyar 874 milyon TL

Açiklamaya göre, Oyak’in karbon siyahi yatiriminin türü Sanayi ve Teknoloji Bakanligi dogrultusundan “komple yeni yatirim” olarak belirlendi. Projeyle, sabit yatirim tutarinin 1 milyar 874 milyon 138 bin 65 TL, ek istihdam sayisinin 303, nitelikli personel sayisinin da 40 olmasi öngörülüyor. Oyak, belirtiler karar kapsaminda, yatirim projesi için gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnasi, KDV iadesi, vergi indirimi, azami tutar siniri olmaksizin 10 yil sigorta primi isveren hissesi destegi, 10 yil gelir vergisi stopaji destegi, azami 40 milyon TL nitelikli personel destegi ve isletmeye geçis tarihinden itibaren 10 seneye kadar 75 milyon TL’yi asmamak üzere enerji tüketim harcamalarinin yüzde 50'sini kapsayacak enerji destegi gibi yardimlardan faydalanabilecek. Yatirimin tamamlanmasinin sonrasinda tamamlama vizesi için Bakanliga basvuru edecek olan Oyak Sentetik Karbon Ürünleri Sanayi ve Ticaret AS, yatirim yerinde gerçeklestirilecek uzman islemi sonucunda Bakanlik dogrultusundan tamamlama vizesini alacak.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?