Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0745 9.7126 11.1758 451.65 740.97 6.61
Hava Durumu

Haber / Genel


Tarih : 12/6/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/6/2020 12:00:00 AM

MSB: Son bir ayda 58 terörist etkisiz hale getirildi

MSB: Son bir ayda 58 terörist etkisiz hale getirildi


MSB: Son bir ayda 58 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanligindan (MSB) yapilan açiklamaya göre, MSB Basin Halkla Iliskiler Tanitim Subayi Deniz Yarbay Sebnem Aktop tarafindan bilgilendirme toplantisi gerçeklestirildi. Türk Silahli Kuvvetlerinin, Türkiye'nin ve Türk milletinin güvenligini saglamak amaciyla yurt içi ve yurt disinda PKK/KCK/PYD-YPG, FETÖ basta olmak üzere DEAS dahil terör örgütlerine karsi mücadelesini kararlilikla sürdürdügünü belirten Aktop, "Terörle mücadele harekati kapsaminda, son bir ayda yurt içinde 5'i büyük, 20'si orta çapli, yurt disinda 2'si büyük, 1'i orta çapli olmak üzere toplam 28 operasyon icra edilmis, 58 terörist etkisiz hale getirilmistir. Sincar Merkezi Irak Hükümeti ve Irak Kuzeyi Bölgesel Yönetimi arasinda Sincar'da kamu düzeni ve istikrarin yeniden tesisi maksadiyla 9 Ekim tarihinde imzalanan anlasmayi ve bu çerçevedeki çabalari destekliyoruz. Gelismeleri yakinen takip ediyoruz." ifadelerini kullandi. Suriye harekat alanlarinda tesis edilen baris ve huzur ortamini bozmak amaciyla saldiri ve sizma girisiminde bulunan PKK/YPG'li teröristlerin kahraman komandolar tarafindan etkisiz hale getirildigine dikkati çeken Aktop, bu kapsamda son bir ayda 204 teröristin etkisiz hale getirildigini bildirdi.

"Idlib'de ulusal güvenlige tehdit teskil eden hiçbir duruma müsamaha gösterilmeyecek"

Sebnem Aktop, Idlib'le ilgili, bugüne kadar oldugu gibi bundan sonra da sivil kayiplarin ve yeni bir insani trajedinin önlenmesi, bölgede baris ve istikrarin saglanmasi için bir taraftan üzerlerine düsen sorumluluklar yerine getirilirken, diger taraftan da ulusal güvenlige tehdit teskil eden hiçbir duruma müsamaha gösterilmeyecegini, bu kapsamda gerekli tedbirlerin alindigini vurguladi. Hudut güvenliginin, alinan tedbirler artirilarak hudut birliklerince her türlü hava ve arazi sartlarinda, kara, deniz, hava kuvvetleri ile 7 gün 24 saat esasina göre saglanmaya devam edildigini aktaran Aktop, "Bu kapsamda, son bir ay içerisinde yasa disi hudut geçis tesebbüsünde bulunan toplam 7 bin 367 sahis yakalanmis, 40 bin 160 sahis hududu geçmeden engellenmistir. Bu sahislar arasindan 25'i FETÖ olmak üzere 39'unun terör örgütü üyesi oldugu tespit edilmistir." bilgisini verdi.

"Azerbaycan'da Ortak Merkez'in faaliyete geçirilmesi için gerekli çalismalar sürdürülüyor"

Azerbaycan'daki gelismelerle ilgili, Türkiye ve Rusya Federasyonu arasinda imzalanan mutabakat dogrultusunda, ateskesi gözetmek ve denetlemek amaciyla tesis edilecek "Ortak Merkez"in en kisa sürede faaliyete geçirilmesi için gerekli çalismalar ve koordinelerin sürdürüldügünü belirten Aktop, söyle devam etti: "Diger taraftan, Ermenistan isgalinden kurtarilan bölgelerde kardes Azerbaycan ordusuna destek saglamak maksadiyla, mayin, el yapimi patlayici tespit ve imha (METI) ile patlayici madde kesif ve imha (PMKI) timlerimiz tarafindan mayin/EYP temizligi yapilmakta, egitimler verilmektedir. Kederde ve kivançta bir ve beraber oldugumuz can kardeslerimiz Azerbaycan Türkü'nün hakli davasinda tüm imkanlarimizla yanindayiz."

"Libya'daki 5 egitim merkezinde egitimler devam ediyor"

Sebnem Aktop, Libya'da, Birlesmis Milletler tarafindan taninan mesru hükümet Milli Mutabakat Hükümeti ile imzaladiklari ikili anlasmalar ve uluslararasi hukuka uygun olarak, Milli Mutabakat Hükümeti'nin davetine istinaden, askeri egitim, mayin/EYP temizligi, saglik, insani yardim ve danismanlik desteginin sürdürüldügünü bildirdi. Bu kapsamda, Libya nizami ordusunun teskili ve birliklerinin uluslararasi standartlara ulastirilmasi maksadiyla Libya'daki 5 egitim merkezinde verilen egitimlerin devam ettigini vurgulayan Aktop, sunlari kaydetti: "Türkiye'de; MSÜ Kara, Deniz ve Hava Harp Okullarinda egitim görecek Libyali ögrencilerin Türkçe dil egitimlerine devam edilmektedir. Ayrica, Dag Komando Okulu ve Egitim Merkezi Komutanliginda egitimlerini tamamlayan 160 Libya Kara Harp Okulu ögrencisi tegmen rütbesiyle Libya’da görevlerine baslayacaktir. Türkiye olarak bugüne kadar oldugu gibi, bundan sonra da 'Libya Libyalilarindir' yaklasimiyla, Libyali kardeslerimizin yaninda olmaya devam edecegiz."

"Belirtilen sahada Türk Deniz Kuvvetlerinin bir faaliyeti söz konusu degildir"

MSB Basin Halkla Iliskiler Tanitim Subayi Deniz Yarbay Sebnem Aktop, Ege ve Dogu Akdeniz'deki faaliyetlerle ilgili su ifadeleri kullandi: "Uluslararasi hukuktan dogan mesru haklarina dayanarak kendi kita sahanligimizda icra ettigimiz sismik arastirma faaliyetleri kapsaminda, ORUÇREIS Arastirma Gemimiz, Antalya Limani'na dönmüstür. ?TSK tarafindan, Akdeniz'de faaliyetlerini sürdüren Barbaros Hayreddin Pasa sismik arastirma gemimize refakat ve koruma görevine devam edilmektedir. Yunanistan tarafindan 7 Aralik 2020 tarihinde askeri egitim icra edilecegine dair bir saha ilani yapilmistir. Bahse konu sahanin kismen Türkiye Navtex servis sahasi içine girmesi nedeniyle, Yunanistan tarafindan yapilmis saha ilani, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanligi Seyir Hidrografi Osinografi Baskanliginca,1509/20 mesaj numarasi ile denizcilerin emniyeti açisindan yeniden yayinlanmistir. Belirtilen sahada Türk Deniz Kuvvetlerinin bir faaliyeti söz konusu degildir. Türk Silahli Kuvvetleri Ege'de, Dogu Akdeniz'de ülkemizin ve Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kibris Adasi'nda uluslararasi garanti ve ittifak antlasmalari dogrultusunda baris ve güvenligin teminati olmaya devam etmektedir. ?Ege ve Dogu Akdeniz'deki sorunlarin çözümüne yönelik olarak, Türkiye, her zaman oldugu gibi, uluslararasi hukuk ve iyi komsuluk iliskilerinden yanadir. Sorunlarin diyalogla, ön kosulsuz görüsmeler ile çözülmesi gerektigini savunmaktadir. Türkiye, bölgesel ve küresel barisa destek için, 3 kitada, 11 farkli yerde, 14 göreve, yaklasik 2 bin 500 personelle katkilarini kararlilikla sürdürmektedir. NATO Mukabele Kuvveti olarak bilinen, NATO'nun dönüsümlü olarak harbe hazir bulundurdugu Muharip Unsurlarinin sertifikasyonu kapsaminda, Steadfast Jupiter-Jackal tatbikatina, Istanbul'da 3'üncü Kolordu Komutanliginda baslanmistir. 10 Aralik'a kadar sürecek tatbikata, 3'üncü Kolordu Komutanliginda görevli, ABD, Almanya, Arnavutluk, Bulgaristan, Hollanda, Ingiltere, Italya, Ispanya, Polonya, Romanya ve Yunanistan Silahli Kuvvetleri personeli de istirak etmektedir. "

"FETÖ'den 20 bin 612 personel ihraç edildi"

FETÖ ile mücadelenin yeni bilgi, belge ve veriler isiginda kararlilikla sürdürüldügünü vurgulayan Aktop, "15 Temmuz 2016'dan bugüne kadar toplam 20 bin 612 personel ihraç edilmis, 3 bin 560 personel hakkinda ise adli ve idari süreç devam etmektedir." ifadelerini kullandi. Sebnem Aktop, FETÖ'den temizlendikçe güçlenen Türk Silahli Kuvvetlerinin, MSÜ Kara Harp Okulunda Subay Temel Askerlik ve Subaylik Anlayisi Kazandirma (SUTASAK) egitimlerini basariyla tamamlayarak 4 Aralik'ta mezun olan 1723 tegmenin Kara Kuvvetleri saflarina katilmasiyla daha da güçlendigini aktardi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsaminda Milli Savunma Bakanligi baglisi tüm birlik, karargah ve kurumlarinda ilk günden itibaren alinan tedbirlerin kararli bir sekilde uygulanmasina devam edildigine dikkati çeken Aktop, alinan bu tedbirler dogrultusunda Türk Silahli Kuvvetlerinin, harekat, tatbikat ve egitim faaliyetlerinin de salgindan etkilenmeden kesintisiz olarak sürdürüldügünü bilgisini verdi. Aktop, "Türk Silahli Kuvvetleri, alinan tedbirler sayesinde dünyanin, vaka sayilarinin personel mevcudu orani itibariyla, en az Kovid-19 görülen ordulari arasinda yer almaya devam etmektedir. Peygamber ocagi ordumuz, 'Ölürsem sehit, kalirsam gazi' anlayisiyla, kendisine tevdi edilen her türlü görevi, geçmiste oldugu gibi bugün de daha güçlü olarak basarma azim ve kararliliginda, devletinin emrinde, milletinin hizmetindedir." degerlendirmesini yapti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?