Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.1116 9.7044 11.1479 458.77 752.61 6.72
Hava Durumu
13 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

Milli Savunma Bakani Akar: Orduyu 'satilmis' kelimesiyle yan yana koymak akla ziyan bir husus

Milli Savunma Bakani Akar: Orduyu 'satilmis' kelimesiyle yan yana koymak akla ziyan bir husus


Milli Savunma Bakani Akar: Orduyu 'satilmis' kelimesiyle yan yana koymak akla ziyan bir husus

TSK aleyhindeki söylemin ardindan TOBB Baskani Rifat Hisarciklioglu baskanliginda TESK Baskani Bendevi Palandöken, TISK Baskan Vekili Celal Kologlu, Hak-Is Genel Baskani Mahmut Arslan, Türk-Is Genel Baskani Ergün Atalay, Türkiye Kamu-Sen Genel Baskani Önder Kahveci, Memur-Sen Genel Baskani Ali Yalçin ve Türk Harb-Is Sendikasi Genel Baskani Alaattin Soydan'dan olusan sivil toplum kurulusu temsilcileri heyeti, Milli Savunma Bakani Hulusi Akar ve TSK komuta kademesine destek ziyaretinde bulundu. Milli Savunma Bakanligindaki görüsmeye Bakan Akar'in yani sira Genelkurmay Baskani Orgeneral Yasar Güler, Kara Kuvvetleri Komutani Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutani Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutani Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Bakan Yardimcilari Yunus Emre Karaosmanoglu, Alpaslan Kavaklioglu, Suay Alpay ve Muhsin Dere de katildi. Dayanisma içinde olunmasinin önemine deginen Bakan Akar, "Iyi islerde birbirimiz tesvik edecek, destekleyecegiz. Elimizden gelen yardimi saglayacagiz. Amacimiz, görevimiz bu, millet dedigimiz bu. Ileri gidenler hep bu sekilde çalisanlardir." diye konustu. Akar, herhangi bir ayrimciligin zafiyete neden olacagina vurgu yaparak, "Birligimizi, bütünlügümüzü bozmamamiz, bu konularda dayanismamizi her zamankinden daha fazla sürdürmemiz gerekmektedir." ifadesini kullandi. Bölgesel olarak kritik bir dönemden geçildigini, koronavirüs salgininin söz konusu ortami daha da hassas hale getirdigini belirten Bakan Akar, "Böyle bir ortamda ülkemizin, asil milletimizin hak, alaka ve menfaatlerini korumak için karada, denizde, havada isimiz çogaldi. Onun için biz herhangi bir sekilde bu enerjiyi azaltici degil, artirici girisimler bekliyoruz. Bu manada sözle, fiille destek bekliyoruz ki buradaki faaliyetlerimiz daha basarili sekilde yerine getirilebilsin." diye konustu. Yogun faaliyetlerden dolayi "TSK personelinin evlerine ugrayamaz" hale geldigini dile getiren Akar, "Genelkurmay Baskani'ndan en kidemsiz personeline kadar herkes kendisine verilen görevi proaktif sekilde yerine getirmenin gayretini gösteriyor. Bu milletin bagrindan çikan, Peygamber ocagi olarak da bilinen Türk Silahli Kuvvetlerinin vazifesi, egemenligimiz ve bagimsizligimiz, hudutlarimizin, halkimizin güvenligidir." dedi. Akar, basta FETÖ, PKK/YPG, DEAS olmak üzere Türkiye'ye yönelen tüm tehdit ve tehlikelere karsi gereken ne varsa simdiye kadar yaptiklarini, bundan sonra da yapmaya devam edeceklerini belirterek, "Ordumuz samimiyetle, ciddiyetle vazifesini yerine getirmeye çalisiyor. Binlerce yillik tarihimizden aldigimiz milli, manevi, mesleki degerlerimiz var. Bu degerlerimize halel getirmeden, ilkeli bir sekilde bu faaliyetlerimizi sürdürüyoruz." diye konustu.

"Siddetle kiniyor, reddediyoruz"

Türk Silahli Kuvvetleri aleyhindeki ifadelere de tepki gösteren Akar, sunlari söyledi: "Hangi sebeple olursa olsun, birilerinin çikip da Silahli Kuvvetleri, orduyu özne olarak kullanip onu 'satilmis' kelimesi ile yan yana koymalari gerçekten akla ziyan bir husus. Amaci, maksadi, nasili, nedeni ne olursa olsun. Böyle bir sey konusulamaz, bunu siddetle kiniyor, reddediyoruz. Böyle bir sey olamaz. TSK mevcut çerçevede hukuk nizami içinde yapilmasi gerekeni yapiyor. Seffaflik had safhada. Her seye açik. Devletin ilgili, yetkili kurumlari her an gelip her seyi denetleyebilir. Her sey açik, sakli-gizli bir sey yok. Fakat buna ragmen bu sekilde ifadelere muhatap olmak gerçekten bizi üzüyor." Akar, Türk Silahli Kuvvetlerinin görevlerini yerine getirmeye kararlilikla devam edecegini ifade ederek, "marifet iltifata tabidir" sözünü hatirlatti. Gerçeklestirilen ziyaretten dolayi tesekkür eden Akar, söyle konustu: "Bu bizim için çok önemli fakat buna ragmen böyle arada sirada da olsa birilerinin çikip kendi amaçlari, ihtiyaçlari, egosu dogrultusunda böyle cümleler kullanmalari çok yanlis. Tabii ki adalet bunun cevabini verecek ama keske o kisi çikip da 'Ben bunu demek istemedim. Yanlis bir sey yaptiysam özür dilerim' deseydi çok daha anlamli olurdu diye düsünüyoruz. "

Genelkurmay Baskani Güler: Hukuk geregini yerine getirecek

Genelkurmay Baskani Yasar Güler de destek ziyaretinden dolayi heyete tesekkür etti. Ziyaretin kendilerini mutlu ettigini dile getiren Güler, sunlari söyledi: "Türk Silahli Kuvvetleri, karada, denizde ve havada kendisine verilen her görevi bugüne kadar basariyla yerine getirmistir. Bundan sonra da ayni sekilde cani pahasina basariyla yerine getirmeye devam edecektir. Bir milletvekilinin Silahli Kuvvetlerimiz için 'satilmistir' gibi bir ifadeyi kullanmasi hiç hos olmamistir, çok yanlistir. Inaniyorum ki hukuk da bunun geregini yerine getirecektir. Hiçbir sekilde moralimiz bozulmamistir, tam tersine daha azimli olarak görevlerimizi yapmaya devam edecegiz."

"Ordumuz ülkemizin ve milletimizin serefidir"

TOBB Baskani Hisarciklioglu, heyetin Türkiye'deki örgütlü sivil toplum meslek kuruluslarinin tamamini temsil ettigini belirterek, her zaman TSK'ye mütesekkir olduklarini söyledi. "Asker millet" anlayisinin altini çizen Hisarciklioglu, "Su uyur düsman uyumaz" atasözünü hatirlatti. Hisarciklioglu, söyle konustu: "Düsman uyumuyor. Ordumuz tüm unsurlariyla devamli teyakkuz halinde. Onun için de biz hem vatandas olarak hem de is yaparken bu ülkede yasamaktan dolayi rahatiz. Ordumuz NATO'nun en güçlü ordularindan biri. NATO'daki sorumluluklarini harfiyen yerine getiriyor. NATO ittifakinda ordumuzun anlami çok iyi bilinmektedir. NATO Karargahi'nda oldugu gibi NATO operasyonlarinda da güvenilir bir ortak oldugunu tüm dünyaya gösteriyor. Firat Kalkani, Zeytin Dali, Baris Pinari harekatlariyla terör örgütleri ve destekçilerine gereken cevabi verdiniz, biz de vatandas olarak bundan büyük memnuniyet duyduk. Suriye'ye ilaveten Dogu Akdeniz'de, Libya'da, Katar'da simdi de Karabag'da bu milleti gururlandirdiniz." Türkiye'nin savunma sanayi alanindaki basarilariyla duyduklari gururu da dile getiren Hisarciklioglu, "Ordu bizim ülkemizin gözbebegi. Ülkemizin ve milletimizin serefi. Bu millet onuru ve serefi için her türlü fedakarligi yapmistir, yapmaya da devam edecektir." diye konustu. Hisarciklioglu, kendilerine düsen her türlü görevi yerine getirmeye hazir olduklarini da ifade etti. TESK Baskani Bendevi Palandöken de ayni duygulari tasidiklarini belirterek, "Güçlü ordu, güçlü millet el ele. En güzeli bu." ifadelerini kullandi.

"Ordumuzla gurur duyuyoruz"

Hak-Is Genel Baskani Mahmut Arslan da ayni duygulara sahip olduklarini dile getirdi. Atatürk'ün "Iç cepheyi saglam tutmaliyiz" vurgusunu animsatan Arslan, sunlari söyledi: "Ne yapip edip içerideki dayanismayi, birlikteligi saglamamiz gerekiyor. Böyle bir anda, ordumuzun ve Bakanligimizin hak etmedigi bu tür ifadelerden dolayi gerçekten çok üzgünüz. Milletimiz inaniyorum ki asla kabul, tasvip etmiyor. Bunun için zatialiniz, komutanlarimiz hiç moralinizi bozmayin. Milletimiz sizinle beraber. Bu milleti sadece bu topraklarda degil, bölgemizde de en iyi sekilde temsil ediyorsunuz. Gurur duyuyoruz. Inaniyorum ki bu tür konusmalari, suçlamalari asla ciddiye almayacaksiniz. Elbette ki geregi yapilacak ama bu suçlamalar sizi asla yolunuzdan, mücadelenizden vazgeçirmemeli. Tam tersine daha çok dayanismaya ihtiyacimiz var. Millet olarak ordumuzla gurur duyuyoruz, tüm komutanlarimiza basarilar diliyoruz." TISK Baskanvekili Celal Kologlu da Elazigli oldugunu belirterek, memleketinde kullanilan "Ordumuzun ve sayin komutanlarimizin Allah'ina kurban" ifadesini hatirlatti. "Allah ayaginiza tas degdirmesin." diyen Türk-Is Genel Baskani Ergün Atalay'in ardindan söz alan Türk Harb- Is Sendikasi Genel Baskani Alaattin Soydan da sendika olarak "Söz konusu vatansa gerisi teferruattir" anlayisiyla hareket ettiklerini söyledi.

"O darphane henüz icat edilmedi"

TSK'yi kayitli tarihin en eski kurumlarindan biri olarak nitelendiren, ordunun basarilardan örnekler veren Soydan, "Ben Türk ordusunu ne satin alacak paranin ne de o parayi basacak darphanenin henüz icat edilmedigini düsünüyorum. Biz örgütlü oldugumuz TSK'nin fabrikalari üzerinden nisan alinip ne ordumuza ne de fabrikalarimiza ates ettirilmesine asla müsaade etmeyecegiz." diye konustu. Memur-Sen Genel Baskani Ali Yalçin da TSK'nin canini sadece vatani ve milleti için feda edecegini anlatti. Söz konusu ifadeler nedeniyle TSK personelinin moralini bozmamasi gerektigini dile getiren Yalçin, sunlari söyledi: "Söylemlerde çok daha sorumlu davranilmasi gerekiyor. Söylemlerle insanlarin moralini bozmak degil tam tersine sevkini artirmak gerekiyor. Siz hem Dogu Akdeniz'de, Libya'da hem Azerbaycan'daki fonksiyonlarinizla milletinin heyecanini, umudunu artirdiniz. Biz söz konusu ifadeleri çok çirkin ve saygisizca ifadeler olarak görüyoruz. Bu ziyaretimiz bir destek ziyaretidir. Dolayisiyla moral bozmaya gerek yok. Bunlar bizi yildirmaktan ziyade daha da sorumlulugumuzu artiriyor." Türkiye Kamu-Sen Genel Baskani Önder Kahveci de Türkiye'nin degerleriyle bütünlesmis önemli bir sivil toplum kurulusu olduklarini kaydetti.

"Türk Silahli Kuvvetlerinin sonuna kadar yanindayiz"

Bu cografyada var olmanin temelinde güçlü ordunun geldigini vurgulayan Kahveci, "Bunu her vatandasimizin idrak etmesi, bu noktada hassasiyet göstermesi lazim. Zaman zaman böyle lüzumsuz çikislar yapanlar oluyor ama sunu bilin ki Türk milleti bunlarin hiçbirini kale almiyor. Söz söylerken sözünüzün nereye gidecegini iyi hesaplayacaksiniz. Bu ordu Türklerin kurdugu bütün devletlerde üzerine titrenmis, ehemmiyet verilmis, imtina gösterilmis, Peygamber ocagi olarak nitelendirilmis aziz bir ordudur. Askerine 'Mehmetçik' diyen baska bir ordu var mi? Dolayisiyla bu degerleri görmeden gelisigüzel hadsizlik yapmak bir siyasetçiye yakisan bir davranis degil. Bunlarin Türk toplumunda bir karsiligi oldugu kanaatinde degilim. Biz Türk Silahli Kuvvetlerinin sonuna kadar yanindayiz. Toplumun kanaati ve hassasiyeti budur. Bugün sizleri ziyaret etmemizin ana sebebi bu konudaki hassasiyetlerimizi ve sizlere olan destegimizi dile getirmek içindir."  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?