Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0745 9.7126 11.1758 451.65 740.97 6.61
Hava Durumu

Haber / Genel


Tarih : 12/5/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/5/2020 12:00:00 AM

Kovid-19 vakalarinin artmaya devam ettigi Avrupa'da hükümetler asi stratejilerini belirliyor

Kovid-19 vakalarinin artmaya devam ettigi Avrupa'da hükümetler asi stratejilerini belirliyor


Kovid-19 vakalarinin artmaya devam ettigi Avrupa'da hükümetler asi stratejilerini belirliyor

- Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karsi gelistirilen farkli asilarin kullanimi arifesinde, Avrupa'daki birçok ülkede vaka sayilari hala yüksek seyrediyor. Ikinci dalganin baslamasiyla getirilen tedbirler sayesinde günlük vaka sayilari azalsa da birçok ülkede sayilar hala ilk dalganin çok üzerinde. Öte yandan, asi umudunun ortaya çikmasiyla hükümetler stratejilerini belirlemeye basladi. Avrupa'da en fazla Kovid-19 ölümünün yasandigi Ingiltere'de toplam 60 bin 617 kisi hayatini kaybederken, vaka sayisi da 1 milyon 690 bin 432'ye ulasti. Ingiltere, 5 Kasim'dan 2 Aralik'a kadar süren ikinci ulusal karantina sürecinde, vakalarda yüzde 30 azalma oldugu açiklandi. Karantinanin ardindan toplanma, restoran ve barlarin çalismalari ile seyahatlerde belli kisitlamalarin uygulanacagi 3 asamali önlemlere gidildi. Ingiltere Ilaç ve Saglik Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), BioNTech ile Pfizer'in gelistirdigi asinin yaygin kullanimina onay verdi. Basbakan Boris Johnson, asinin gelecek haftadan itibaren Ingiltere'de kullanima sunulacagini kaydetti. Ortak Asilama ve Bagisiklama Komitesi (JCVI) ise toplu asilamaya iliskin öncelikli gruplar listesini açiklarken, listenin basinda bakimevlerinde kalanlar ve çalisanlar ile 80 yas üstündekiler ve saglik çalisanlari yer aldi.

Ikinci dalgada Italya'da 23 bin kisi öldü

Ikinci dalgaya diger Avrupa ülkelerine göre daha geç giren Italya, ciddi vaka artisi yasarken günlük vakalarda en yüksek sayiya ulasti. Italya'da 13 Kasim'da 40 bin 902 ile en yüksek günlük vaka sayisi kaydedilirken, hükümetin 4 Kasim'da yürürlüge koydugu bölgesel tedbir stratejisi vaka artisinin önünü kesti. 21 idari bölgeyi kirmizi (yüksek risk), turuncu (orta yüksek) ve sari (orta riskli) olmak üzere üçe ayiran ve her kategoriye ayri tedbir getiren strateji sayesinde günlük vaka sayilari son bir haftadir ortalama 20 bine geriledi. Günlük vakalar düsse de farkli patolojik sorunlari olan ileri yastaki pek çok kisinin hayatini kaybettigi günlük sayilara yüksek sekilde yansidi. Italya'da 3 Aralik'ta açiklanan 993 ölüm, salginin basindan beri ülkede bir günde kaydedilen en yüksek can kaybi oldu. Italya'da salginin basindan beri 58 bin 38 kisi Kovid-19 nedeniyle hayatini kaybederken, bunlarin 23 bini son iki ayda oldu. Bu arada, Italya'da ilk asilarin ocak ayinda yapilmasi planlaniyor. Ilk asamada saglik çalisanlari ile 80 yas üstündekiler asilanacak. Gelecek eylüle kadar nüfusun büyük bölümünün asilanmasi hedefleniyor.

Almanya'da tedbirlere ragmen vaka ve ölümler hala yüksek

Almanya'da salginin yayilmasini önlemek amaciyla kasim basinda alinan tedbirlere ragmen günlük vaka ve ölüm sayilari üst seviyede seyrediyor. Ülkede son 24 saatte 23 bin 449 kisiye daha Kovid-19 tanisi konulurken, toplam vaka sayisi 1 milyon 130 bin 237'e çikti. Kovid-19 kaynakli can kaybi ise 18 bini geçti. Almanya'da ekim ortasinda 5 bin ila 7 bin 500 arasinda seyreden günlük vaka sayilari, kasimda 20 binin üzerine çikti. Bu durum, aralik ayinin ilk haftasinda da sürdü. Basbakan Angela Merkel'in eyalet basbakanlariyla iki gün önce yaptigi toplantida, yeni vakalardaki artis hizinin düsürülmesi için kasimdan beri uygulanan kisitlamalar 10 Ocak'a kadar uzatildi. Saglik Bakani Jens Spahn, eyaletlere asi merkezleri için hazirliklarini aralik ortasina kadar bitirmeleri talimati verirken, eyalet yönetimleri de merkezler için mekan saptamaya ve personel bulmaya yönelik çalismalara hiz verdi. Almanya, Avrupa Ilaç Ajansinin simdiye kadar gelistirilen ve onay bekleyen asilara izin verilmesinin ardindan asilamaya baslamayi planliyor. Zorunlu asi yapilmasinin öngörülmedigi Almanya'da önce yaslilar, saglik personeli, yasli ve bakimevlerinde çalisanlar ile kamu düzenini ayakta tutanlara öncelik verilmesi hedefleniyor.

Ispanya'nin konumu hala "endise verici düzeyde"

Ispanya'da toplam 1 milyon 684 bin 647 vaka tespit edilirken, 46 bin 252 kisi de öldü. Ispanya'da alinan tedbirler sayesinde günlük vaka ve ölü sayilari düserken, ülke genelinde ekimde her 100 bin kiside 500'ün üzerinde olan vaka sayisi aralik basinda 240'a geriledi. Ayrica, 30 bini asan günlük vaka sayilari da 10 binin altina indi. Saglik Bakani Salvador Illa, sayilardaki düsüse ragmen Ispanya'nin salgindaki konumunun halen "endise verici düzeyde" oldugunu vurguladi. Uzmanlar, halka rahatlamamalari ve sorumlu hareket etmeleri çagrisinda bulunurken, Noel ve yilbasi tatillerinde kurallara uyulmamasi halinde ocak ayinda üçüncü dalganin yasanabilecegi uyarisi yapildi. 9 Mayis'a kadar geçerli olacak OHAL, 17 özerk bölgeye göre degisiklik gösterse de serbest dolasim kisitlamalari, gece sokaga çikma yasagi ve en fazla 6 kisiye toplanma izni verilmesi genel anlamda devam ediyor. Noel ve yilbasi için bazi önlemlerin gevsetilmesi planlaniyor. Bu arada, Ispanyol hükümeti ilk asamada 73 milyon doz olmak üzere asi alimina onay verirken, zorunlu olmayacak ve ücretsiz olacak asilar için 13 bin saglik merkezinin organize edilecegi belirtildi. Ocaktan itibaren kullanimina baslanmasi öngörülen asinin, ilk asamada bakimevlerindeki yaslilara ve personele, saglik çalisanlarina ve engellilere yapilacagi bildirildi.

Fransa'da da vaka sayisi düsüyor

Fransa'da uygulanan sokaga çikma kisitlamasi sayesinde günlük vaka sayisi düserken, 6 Kasim'da 60 bini geçen günlük vaka sayisi, son dönemde 10 binlere geriledi. Öte yandan, Kovid-19 kaynakli günlük can kaybi 400 ila 500 seviyesinde seyrediyor. Hükümet, 3 asamali asisi stratejisi gelistirirken, ilk asamada öncelikle yasli bakimevlerinde kalanlara ve saglik çalisanlarina asi vurulmasi planlaniyor. Stratejiye göre, son asamada ilkbahardan sonra asi halkin tamamina vurulacak. Fransa'da bir kisiye birkaç hafta araliklarla iki doz asi vurulmasi planlaniyor. Hükümet, ücretsiz olacak asinin temini için 6 farkli sözlesme imzaladi. Yunanistan'da vakalar düsse de yogun bakimlar dolu Yunanistan'da, genel karantina ve gece sokaga çikma yasagi gibi tedbirlerin sonuç vermesiyle günlük vaka sayilari düsse de hastanelerdeki yogun bakim doluluk orani yüzde 87 ile halen yüksek düzeyde. Saglik Bakanliginin açiklamasina göre, 10 Subat'a kadar 1 milyon 600 bin kisiye asi yapilacak. Devaminda ise her ay yaklasik 700 bin kisi asilanacak. Asilarin ay sonu ülkeye ulasmaya baslayacagi tahmin edilirken, önceligin 65 yas üstü ve risk grubundakilere verilecegi belirtiliyor. Bulgaristan'da 27 Kasim'dan 21 Aralik'a kadar uygulanmak üzere salgin önlemlerini artiran hükümet, asi plani da hazirladi. Saglik Bakani Kostadin Angelov, farkli üreticilerin gelistirdigi 7 asi almayi planladiklarini bildirirken, asilama sürecinin 5 asamadan olusacagi ve ilk olarak saglik çalisanlarinin asilanacagi belirtildi.

Belçika ve Hollanda'daki vaka sayilari düstü

Belçika'da tedbirler sayesinde vakalar azalirken, ekim sonunda 15 bine çikan günlük vaka sayisi, 2 bin 200'e geriledi. Ekim sonu ve kasim basinda günlük 200 civarina yükselen ölüm sayilari da 115'e indi. Uygulanan önlemler arasinda gece sokaga çikma yasagi, restoran, bar ve kafelerin kapatilmasi, uygun islerde evden çalisma zorunlulugu bulunuyor. Bir ay kadar kapali kalan birçok magazanin açilmasina ise bu hafta izin verildi.

Belçika hükümeti, asi stratejisini de açikladi.

Asi onayinin çikmasindan sonra 5 Ocak'ta asilamaya baslamayi planlayan hükümet, sirasiyla bakimevlerinde kalanlar ve çalisanlarin, saglik çalisanlarinin, 65 yas üstündekilerin asilanacagini duyurdu. Ekim ayinda günlük vakalarin 10 binin üzerine çiktigi Hollanda'da, kismi karantina önlemlerinin sonuç vermesiyle vaka sayisinda yavas da olsa düsüs egilimi gözlendi. Avusturya'da hizli test uygulamasi Avusturya'da asi öncesi hükümet halkin tamamina yönelik hizli Kovid-19 testi uygulamasini baslatti. 10 bine ulasan günlük vaka sayilarindaki düsüs nedeniyle yaklasik 3 haftadir uygulanan siki kisitlamalarin bazilarini kaldirma karari alan hükümet, Noel öncesi alisveris merkezleri basta olmak üzere, is yerleri, müze ve kütüphanelerin pazartesiden itibaren açilmasini kararlastirdi. Avusturya'da son bir haftada günlük vaka sayisi ortalama 4 bin civarinda seyrediyor.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?