Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0729 9.7084 11.1698 452.16 741.80 6.63
Hava Durumu
14 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

Kovid-19'u yenen doktordan 'Bende yoktur' demeyin, kurallara uyun' çagrisi

Kovid-19'u yenen doktordan 'Bende yoktur' demeyin, kurallara uyun' çagrisi


Kovid-19'u yenen doktordan 'Bende yoktur' demeyin, kurallara uyun' çagrisi

Pandemi hastanesine dönüstürülen Sehir Hastanesinde Yenidogan Yogun Bakim Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Kahveci, yenidogan bebeklerdeki hastaliklarin yani sira Kovid-19 görülen çocuklari da hayata baglamak için mesai arkadaslariyla ter döküyor. Koronavirüsü yenen Doç. Dr. Kahveci, AA muhabirine yaptigi açiklamada, sadece Kovid-19 ile degil, yenidogan bebekler ve çocuklardaki tüm hastaliklar ile mücadele ettiklerini söyledi. Kovid-19'un genellikle yenidoganlarda ciddi problemlere yol açmadigini anlatan Kahveci, "Çocuklarin yüzde 85'i Kovid-19'u belirti vermeden geçiriyor. Yenidoganlarda bu oran bilinmiyor. Çocuklarin büyük kisminda Kovid-19 semptomlari olmazken, bu çocuklar enfeksiyonu etrafindaki yaslilara, agir kronik hastaligi olanlara bulastirmaya devam ediyor. Koronavirüs bebeklerde ciddi problemlere yol açmasa da bebekler dahil çocuklar Kovid-19'u etrafa 'süper bulastirici' olmaya devam ediyor, bu nedenle riskli olanlarin Kovid-19'u agir geçirmesine ve ölmelerine de yol açabiliyor." dedi. Kahveci, ailelerin bebek ve çocuklarin enfeksiyon geçirdiklerini pek bilemedigini, Kovid-19 enfeksiyonunun da önemli kisminin çocuklardan ailelere bulastigini ifade ederek, bu sebeplerle bebekler dahil çocuklarin hastaliga karsi korunmasinin önemine dikkati çekti.

Erzurum Sehir Hastanesinde pandeminin baslangicindan itibaren Kovid-19 tanili yaklasik 60 bebek izlediklerini aktaran Kahveci, söyle devam etti:

"Her gün Kovid-19 vakalari gelmeye devam ediyor. Çok sükür yenidoganlarda Kovid-19'dan simdiye kadar ölen yok, dünyada da nadir bildirilmis. Servisimizdeki hemsirelerden önemli kismi Kovid-19 oldu, ailem ve ben de geçirdim. Hastaligi atlattiktan sonra sükür görevime döndüm, Kovid-19'dan korksak da bebeklere bakmaya devam ediyoruz." Kahveci, salgin nedeniyle karantinadaki ailelerin bebeklerini ziyaret edemedigi için üzüldüklerini, tedbirler kapsaminda hem saglik personelini hem de bebekleri koruduklarini ifade ederek, bebekleri anne sütü ve formül mamalar ile beslediklerini dile getirdi. Takip ettikleri Kovid-19 tanili bebeklerde simdiye kadar kalici hasar görenlerin olmadigini aktaran Kahveci, saglik çalisanlarinin her dakika ve her saniye Kovid-19 geçirme ihtimaliyle karsi karsiya kaldiklarini ifade etti.

"Bende Kovid-19 yoktur demeyin, kurallara uyun"

Doktor olarak Kovid-19'a karsi çok dikkat ettigini ancak söz konusu hastaliga kendisinin ve esinin de birer kez yakalandigini anlatan Kahveci, sunlari kaydetti: "Kovid-19 hastane içinde bulasmadi, aile içinde önce kizimda sonra esim ve bende görüldü. Esim 2 kez ben de 3 defa Kovid-19 tedavisi almak zorunda kaldik. Hastanede bebeklerden ayri kalmak, virüsü atlatir miyim endisesi gerçekten yipratti bizi. Kovid-19 hafif seyretti ama hafifi bile ciddi geçti. Kovid-19 ile savasta insanlarin maske, mesafe ve temizlik kurallarina ve tavsiyelere mutlaka uymalari gerekiyor. 'Bende Kovid-19 yoktur' demeyin sizde varsa etrafiniza bulastiriyorsunuz demektir, bu sebeple herkes kurallara riayet etmeli." Kahveci, saglik ordusunun görevinin basinda oldugunu ve vatandaslari Saglik Bakanliginin belirledigi kurallara uymalarini isteyerek, bu süreçte basta saglik personeli olmak üzere hayatini kaybedenlere Allah'tan rahmet, hastalara acil sifa diledi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?