Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0729 9.7084 11.1698 452.16 741.80 6.63
Hava Durumu
16 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

Koronavirüs süreci sigarayi birakmanin 'tam zamani'

Koronavirüs süreci sigarayi birakmanin 'tam zamani'


Koronavirüs süreci sigarayi birakmanin 'tam zamani'

Uludag Üniversitesi (BUÜ) Tip Fakültesi Aile Hekimligi Ana Bilim Dali Baskani ve Prof. Dr. Nihat Özyardimci Sigara Birakma Poliklinigi sorumlusu Prof. Dr. Yesim Uncu, açik alanlarda yürürken kullanimina getirilen yasak, sosyal ortamlarin kisitlanmasi ve maskenin, sigarayi birakmak için ideal bir süreç sundugunu söyledi. AA muhabirine degerlendirmelerde bulunan Uncu, sigara kullaniminda Türkiye'nin ön siralarda geldigini belirtti. Dünya genelinde oldugu gibi Türk toplumunda da daha çok erkeklerin sigara içtigini ve 35-44 yas grubunda agirlik görüldügünü dile getiren Prof. Dr. Uncu, amaçlarinin zararlari görmeden önce mümkün olan en kisa zamanda sigarayi biraktirmak oldugunu kaydetti. Çocuk, genç ve kadinlarda sigara içme oranlarinin arttigini vurgulayan Uncu, bunun son 10 yildir süregelen bir durum olduguna isaret etti. Tütün endüstrisinin kendilerine pazar olusturmaya çalistigina deginen Uncu, "Bütün stratejilerini daha az sigara içenlere yani gençlere ve kadinlara yönelttiler. Bunun da etkilerini görmeye basladik. Türkiye'de erkeklerin yaklasik yüzde 42'si, kadinlarin ise yüzde 28'i sigara içiyor. Çocuklarda da 250 bin civarinda sigara içen popülasyon var ve sigaraya erken dönemde, 16 yas civarinda baslaniyor." ifadelerini kullandi. Uncu, buna karsi tütünle mücadelede Türkiye'nin ilk sirada yer aldigina dikkati çekti. Gerek kanun, resmi altyapi, kararlari alma ve uygulama gerek egitim gerekse sigara birakma polikliniklerinin büyük etkilerinin oldugunu belirten Uncu, "Dünya Saglik Örgütünün de önerdigi, vergilerin yüksekligi, paketlerin tek tip yapilmasi gibi sigarayla mücadeledeki birçok politikada çok ön plandayiz." dedi.

"Süreci birlikte planliyoruz"

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinin sigarayi birakma konusunda belli bir bilinç meydana getirdigine isaret eden Uncu, sözlerini söyle sürdürdü: "Kovid korkusu, 'Hastalanirsam ölürüm ya da daha yogun geçiririm.' korkusu bizim isimize yaradi. Poliklinigimize bu amaçla basvuranlar var. Buraya neden geldiklerini de soruyoruz, 'Kovid'den korktum, o yüzden geldim.' cevabini aliyoruz. Özellikle açik havada da sigara içmenin yasaklanmasi, sigarayi birakmak için çok ideal bir süreç esasinda çünkü insanlarla iletisim kurarken maskeniz var, disari çikiyorsunuz sigara içemiyorsunuz. Sosyal ortamlar kisitlandi. Kahveye gidilmiyor, restorana gidilmiyor. O zaman niye sigara içeceksiniz? 'Tam da birakma zamani' diyoruz biz hastalarimiza. 'Simdi hazir evdeyken bunu güzel planlayalim, sigarayi birakalim, sonra sigarasiz bir sekilde tekrar sosyal hayata geri dönelim' diye konusuyoruz hastalarimizla. Kovid'in böyle bir etkisi oldu."

Prof. Dr. Yesim Uncu, bu süreçte poliklinige en çok orta eriskin yas grubunun basvurdugunu belirtti.

Sigarayi birakmak isteyenlerin Alo 171'den ya da BUÜ Tip Fakültesi santralinden aldiklari randevular dogrultusunda hizmet verdiklerini bildiren Uncu, "Yüz yüze yaptigimiz ilk görüsmede tipik bir hekim muayenesi sürecini uyguluyoruz. 'Motivasyonel görüsme' dedigimiz hastanin sigarayi konusundaki karari, bu kararin desteklenmesi, engelleri ya da onun isine yaracak stratejiler nelerdir, onlara yönelik de uzun bir görüsme yapiyoruz." diye konustu. Uncu, basvuru sahibiyle süreçteki bütün asamalara beraber karar verdiklerini ve ilaç tedavisine basladiktan 8-10 gün sonra sigarayi birakmalari için gün belirlediklerini ve bundan sonra yüz yüze ve telefonla görüsmeler yaptiklarini anlatti. Söz konusu tarihten sonraki birinci haftada görüsmenin yüz yüze oldugunu dile getiren Uncu, "Sonra 15'inci gün, birinci ay, üçüncü ay ve biraz da hastaya göre planliyoruz ama ortalama minimum 5-6 görüsme yapiyoruz. Süreç bazi hastalarda 1 yila kadar uzayabiliyor. Özellikle daha önce birakma denemesi olmus hastalar varsa takip süresini uzatiyoruz. Kendimiz erken tebrik etmiyoruz açikçasi. 1 yil sigarasiz geçtiyse 'Tamam, bu defteri kapatabiliriz artik.' diyoruz." bilgisini paylasti.

"Günde 2 paket sigara içiyordum"

Poliklinikten yardim alarak sigarayi birakan Mehmet Pekçabuk, 30 yil boyunca sigara içtigini anlatti. Üniversitede güvenlik görevlisi olarak çalistigini ve poliklinikten haberdar olduktan sonra buraya geldigini aktaran Pekçabuk, sunlari kaydetti: "Günde 2 paket sigara içiyordum. Ben de bikmistim artik. Bogazim agriyordu, bunun için hastaneye dahi gittim. 'Iltihap' dediler ama ben fazla sigara içtigimden oldugunu biliyordum. Kurtulmak için ben de böyle bir mücadeleye basvurdum. Tedavi asamasinda sag olsunlar hocalarimiz çok yardimci oldular ve ellerinden gelen destegi verdiler. Onlarin mücadelesi, benim de irademle 3 ay önce sigarayi biraktik. Bu süreçte olumlu degisimler yasadim. Daha önce sigara içmeyen arkadaslarimin yanina gittigim zaman, 'Sigara içme, kötü kokuyorsun.' dediklerinde inanmiyordum. Simdi birakinca gerçekten hak veriyorum içmeyen arkadaslarima. Nefes alip verme konusunda da çok rahatladim. Daha önce yürürken nefes darligi çekiyordum, su an o sikayetim yok."

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?