Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0597 9.6435 11.1146 451.68 741.22 6.58
Hava Durumu
13 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

Içisleri Bakani Soylu: Su ana kadar Türkiye nüfusunun yüzde 74’ünün kimlik kartini degistirdik

Içisleri Bakani Soylu: Su ana kadar Türkiye nüfusunun yüzde 74’ünün kimlik kartini degistirdik


Içisleri Bakani Soylu: Su ana kadar Türkiye nüfusunun yüzde 74’ünün kimlik kartini degistirdik

Içisleri Bakani Süleyman Soylu, Gölbasi Vilayetler Evi'nde düzenlenen "Nüfus Dijital Arsiv Projesi Tanitim" programina katildi. Saygi durusu ve Istiklal Marsi'nin ardindan dijital arsiv projesinin tanitildigi görselin izlendigi programin açilisinda konusan Soylu, dijital çagin 30 yillik mazisi bulundugunu, Türkiye'nin gelismis ülkelerle arasindaki makasi kapattigini söyledi. 21. yüzyilin basinda degisimi bir strateji olarak belirleyen Türkiye'nin önce altyapisini gelistirdigini, sonra da altyapisinin gücüyle hem üretmeye, hem de kronik sorunlarini çözmeye basladigini ifade eden Soylu, Türkiye'nin bugün dijital altyapilarda dünyanin önde gelen ülkelerinden biri haline geldigini belirtti. Soylu, Türkiye'nin havaalanlari ve hastanelerinin dünya standartlarinda oldugunu vurguladi. PKK terör örgütünün bugün içerideki toplam sayisinin 320 oldugunu, trafik kazalarinda 2015 yilinda yillik 7bin 530 can kaybi yasanirken, bugün bu sayiyi 4 bin 930’un altina çekildigini anlatan Soylu, Türkiye'nin uyusturucu ile mücadelede özellikle sentetik ve dogal uyusturucu arzinin zirve yaptigi bu yüzyilda, daha önce hiç olmadigi kadar güçlü oldugunu dile getirdi. Türkiye'nin gelismis ülkelerle arayi kapattigi, hatta teknolojik olarak öne geçtigi bir diger çalisma alaninin da nüfus ve vatandaslik hizmetleri oldugunu ifade eden Soylu, geçmiste Türkiye'nin önüne bakabilmek yerine sadece ayaginin önüne bakabildigini, istikrarsizlik ve güvensizligin hakim oldugunu belirtti. Yine geçmiste vatandaslarin saatlerce nüfus kuyruklarinda bekledigini hatirlatan Soylu, Türkiye'nin geçmiste yasadigi sikintilarin Türkiye'nin etrafindaki cografyada yasayan ülkeler oldugunu söyledi.

Çok büyük yatirimlar yaptiklarini ve köklü bir dijital dönüsüm gerçeklestirdiklerini anlatan Soylu, söyle devam etti:

"Mesela bir devletin vatandasina sundugu en temel hizmet olan kimlik kartlarinda, yeni nesil cipli kimlik kartlarinin dagitilmaya baslanmasiyla su ana kadar tüm Türkiye nüfusunun yüzde 74’ünün kimlik kartini degistirmeyi basardik. 60 milyon 591 bin. Bunun yani sira 2018’den itibaren sürücü belgesi ve pasaport islemlerini de nüfus müdürlüklerine devrettik ve kimlik kartiyla birlikte üç belgeyi, ayni bilgilerle ve ayni yerden, tek basvuruda vermeye imkan saglayan 3’ü bir yerde projesini baslattik."

"10 milyon adet sürücü belgesi ve 4 milyon adet pasaport düzenledik"

Önceden her islem için ayri ayri parmak izi verilirken simdi tek parmak izi ile bu islemlerin yapilabildigini vurgulayan Soylu, halihazirda müracaattan itibaren büyüksehirlerde 1+1 günde, diger illerde 1+3 günde teslimat yapabildiklerini bildirdi.

Içisleri Bakani Soylu, sözlerini söyle sürdürdü:

"2 Nisan 2018 tarihinden bugüne kadar 10 milyon adet sürücü belgesi ve 4 milyon adet pasaport düzenledik. Bunun yani sira sürücü belgelerindeki tüm bilgileri kimlik kartlarina yüklüyoruz. Bu projede de su ana kadar yükleme yapilan kimlik karti sayisi 600 bini asmistir. Tabii bu dönüsümün zeminini olusturan proje, altini çizerek söylüyorum, MERNIS Projesi'dir. Nüfus kayitlarinin elektronik ortama aktarilarak merkezi bir yapida tutulmasini saglayan MERNIS Projesi, ayni zamanda dünyadaki ilk e-devlet projelerinden birisidir ve bugün 1084 merkezden anlik güncelleme ve paylasim saglamaktadir. Bu altyapiyi kullanarak gelistirdigimiz elektronik kimlik dogrulama sistemi de kimlik dolandiriciliginin önüne geçme imkani vermektedir. Onun da pilot uygulamasini noterlerde ocak ayi içerisinde basliyoruz. Daha sonra baska kurumlar..."

Türkiye magduriyetten kurtulacak

Türkiye'nin bu sayede dolandiricilik ve sahtecilik gibi bir çok magduriyetten kurtulacaginin altini çizen Soylu, "Kamu kurumlari dahil olmak üzere bütün her yerde ufak bir cihaz belki de devletin yeni bir adim atmasini sagliyor. Bu uygulamadan Hazine ciddi bir gelir elde sagliyor." diye konustu Süleyman Soylu, projenin hem dogrulugu tespit hem de devlet için gelir kapisi olacagina dikkati çekti. Önemli bir diger projenin ise daha önceden hayata geçirdikleri ve kisa adi KPS olan kimlik paylasim sistemi oldugunu ifade eden Soylu, sunlari söyledi: "Bu sistem, nüfus ve vatandaslik isleri genel müdürlügü tarafindan, 7/24 esasiyla, online olarak ilgili kurum ve kuruluslara hizmet verebilmesini saglamaktadir. Aslinda hepimizin, farkli kamu kurumlarindan aldigimiz hizmetler sirasinda istifade ettigimiz, günlük hayatimizi kolaylastiran bir altyapi projesidir. Halen 718’i ücretli olmak üzere toplam 2 bin 5 kurum ve kurulusa hizmet verilmektedir. Sadece 2020 yili içinde bu sistemden 22 milyar sorgu yapilmistir." Mekansal Adres Kayik Sistemi (MAKS) hakkinda da bilgi veren Soylu, sistemin, sözel veri tabaninin cografi bilgi teknolojisiyle harita tabanli mekansal yapiya dönüstürüldügü ve mekansal adres verilerinin ilgili kurum ve kuruluslarla entegre içerisinde oldugu bir sistem oldugunu anlatti. Söz konusu sistemi afet ve asayis olaylari ile süpheli aramalarinda, adres sorgulamalarinda ve daha pek çok konuda etkili sekilde kullanabildiklerini vurgulayan Soylu, "Halen 60 il 1216 yetkili idare ve toplam 13 milyon 922 bin 531 yapi, bu sisteme entegre edilmis durumdadir." dedi.

Soylu, 2021 yilinin sonunda bu projeyi basariyla tamamlamis olacaklarini bildirdi.

e-tescil projesi Bunlara ek olarak, e-tescil projesi kapsaminda dogum, ölüm ve evlenme gibi nüfus olaylarinin bildirimi ve bunlara iliskin islemlerin de nüfus müdürlüklerine gitmeden elektronik ortamda yapildigini hatirlatan Içisleri Bakani Soylu, su bilgiyi verdi: "Halihazirda e-dogum uygulamasi 20 ilde, bu yil bunu tamamlamamiz lazim; e-ölüm sistemi 81 ilin tamaminda uygulanmaktadir. e-ölüm uygulamasinin hayata geçirilmesi ile 468 bin vefat olayinin 366 bini, yani yüzde 78’i saglik kuruluslari tarafindan aile kütüklerine tescil edilmistir." Soylu, 34 bin 457 adet dogum tescil isleminin de e-dogum sistemi üzerinden yapildigini ve herhangi bir aksaminin olmadigini, evlenme islemlerinin elektronik ortamda aile kütüklerine tescil edilmesini içeren e-evlenme uygulamasina yönelik alt yapi çalismalarinin da tamamlandigini ve 2021'de faaliyete geçecegini kaydetti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?