Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0790 9.6818 11.1110 458.57 752.33 6.74
Hava Durumu
8 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

Himmet paralarini ögrencilerle yurt disina kaçiran Hüseyin Kara

Himmet paralarini ögrencilerle yurt disina kaçiran Hüseyin Kara


Himmet paralarini ögrencilerle yurt disina kaçiran Hüseyin Kara

Darbe girisiminin sonrasinda çözülmeye baslayan FETÖ'de güç mücadelesi bas gösterirken, elebasi Fetullah Gülen'den sonra yerine kimin geçecegi tartismasi, gözleri teskilat yöneticilerinden meydana gelen "karanlik kurul" üyelerine çevirdi. Fetullahçi Terör Örgütü'nün (FETÖ) "basyüceler" ya da "istisare kurulu" de denilen bu kurul üyelerinden biri de Hüseyin Kara. AA muhabirinin dava dosyalarindan derledigi verilere göre, emekli ögretmen olan Kara, FETÖ elebasi Gülen ile 1977'de Konya'da tanisti. Örgütün sözde Konya ve Antalya imamligini yapan Kara, daha sonra Pasifik ülkeleri imamligina getirildi ve Ankara'da FETÖ adina faaliyette bulundu. Bir dönem Uzak Dogu imamligi da yapan Kara, teskilat çalismalari kapsaminda detayli tarihlerde yurt disina çikarak teskilat mensuplariyla görüstü. Kara, bir dönem de FETÖ adina sözde Orta Dogu imamligi ve Afrika kita imamligi görevlerini yürüttü. Darbe girisiminden önce açilan FETÖ çati davasinin iddianamesine göre, Hüseyin Kara'nin teskilat içindeki son görevi ise istisare kurulu üyeligi oldu.

Himmet paralarini ögrencilerle yurt disina çikarmislar

FETÖ'nün eski güven imami Kemalettin Özdemir, Hüseyin Kara'nin, bir vakit Milli Egitim Bakanliginda görev yaptiktan sonra istifa ederek FETÖ'ye ait yurtlarda yönetici oldugunu, detayli ülkelerde teskilat adina imamlik yaptiktan sonra da sözde "basyüceler kurulu"nda kendine yer buldugunu beyan etti. Tanik Çetin Acar ise Kara'nin bir insaat firmasinin yetkilisine Güneydogu'daki baraj ihalelerine girmeleri tarafinda telkinde bulundugunu, isin bürokrasi bölümünü kendisinin halledecegini, kurumlarda çogu tanidiginin oldugunu söyledigini aktardi. Acar, bunun disinda, Kara ile Fatih Üniversitesi Tip Fakültesi'nde sohbet ismini verdikleri teskilatsel toplanti yaptiklarini ve Kara'nin örgütün üst kurulunda yer aldigini kaydetti. Tanik Hayati Küçük, Kara'nin, örgütte detayli görevlerde bulundugunu, bunun disinda müfettislik de yaptigini bildirdi. Küçük'e göre Kara, Türkiye ortaminda toplanan himmetleri ögrencilerin vücutlarina sarip yurt disina gönderilmesini gerçeklestiren kisiydi.

"Terörden arananlar"da kirmizi kategoride

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girisiminden önce açilan FETÖ çati davasinin firari saniklari arasinda elebasi Gülen ile bir arada Hüseyin Kara da bulunuyor. Iddianamede Kara'nin, "Anayasayi zarar verme girisimine tesebbüs etmek" ve "hükümeti yikmaya tesebbüs etmek" suçlarindan ikiser kez agirlastirilmis müebbet hapis cezasinin yani sira detayli suçlardan 132 yil 1 aya kadar hapis cezasina çarptirilmasi isteniyor. Kara, Içisleri Bakanliginin Terörden Arananlar Listesi'nde 10 milyon lira ödülle "kirmizi kategori"de yer aliyor.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?