Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0778 9.6797 11.1100 458.52 752.24 6.73
Hava Durumu
10 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/5/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/5/2020 12:00:00 AM

Güvenpark saldirisina iliskin ikinci davanin gerekçeli karari açiklandi

Güvenpark saldirisina iliskin ikinci davanin gerekçeli karari açiklandi


Güvenpark saldirisina iliskin ikinci davanin gerekçeli karari açiklandi

Ankara'daki Güvenpark otobüs duraklarinda 13 Mart 2016'da PKK/KCK'li teröristlerin bomba yüklü otomobille düzenledigi ve 36 kisinin öldügü saldiriya iliskin 3 sanikli ikinci davanin gerekçeli kararinda, sözde "özerk bölge" ilani sonrasi basarili olamayan örgütün militanlarina misilleme talimati verdigi, saldirinin da bu sekilde düzenlendigi belirtildi. Ankara 4. Agir Ceza Mahkemesi, bölücü terör örgütü PKK/KCK'nin Güvenpark saldirisina iliskin açilan ikinci davada saniklardan birine 37 kez agirlastirilmis müebbet, ikisine de 15'er yil hapis cezasi verdigi kararin gerekçesini tamamlayarak davanin taraflarina teblig etti. Mahkeme Baskani Azmi Çagatay Bilgin ile üye hakimler Seref Sezer ve Esra Akkaya'nin imzasini tasiyan kararda, 13 Mart 2016'da Kizilay Güvenpark'ta araçla düzenlenen bombali terör eylemi sonucu 4'ü çocuk 36 kisinin hayatini kaybettigi, 32'si çocuk 344 kisinin de yaralandigi belirtildi. Kararda örgütün üst düzey yöneticileri ile saldirinin planlayicisi firari Vahit Ayçil'in de aralarinda oldugu 55 sanik hakkinda açilan ilk davanin yine Ankara 4. Agir Ceza Mahkemesinde görüldügü ve karara baglandigi hatirlatildi. Ayçil'in Türkiye'den kaçisina yardim ettigi belirlenen saniklar Salih Sahin ile Ferit Ak ile ilk davada yargilanan ancak dosyasi bozulan Suphi Akbas hakkindaki davanin birlestirilmesi sonrasi da mevcut davada yargilama yapildigi kaydedildi. Bölücü terör örgütü PKK/KCK'nin amaçlari ve hedeflerinin anlatildigi gerekçeli kararda, 2007'deki "Kongra-Gel" toplantisina da deginildi. Buna göre, örgüt, Türkiye, Suriye, Irak ve Iran'dan koparilmasi planlanan bölgelerde "özerk bölgeler" olusturulmasini kararlastirdi. Bu karar dogrultusunda örgüt, Türkiye'de Sirnak, Silopi Cizre, Nusaybin, Idil, Sur ve Yüksekova gibi bölgelerde "özerk bölge" ilani yaparak devletin yasal güçleriyle çatismalara girdi. Planlari desifre edilen ve güvenlik güçlerinin müdahalesiyle basarili olamayan örgüt, militanlarina bombali eylem talimati verdi.

Gerekçeli kararda terör saldirisina giden yola iliskin su tespitlere yer verildi:

"Sözde özerk bölge ilan ederek devletin yasal güçleri ile çatismalara giren örgütün güvenlik güçleri tarafindan yapilan operasyonlarla planlarinin desifre oldugu, misilleme olarak basta metropol iller olmak üzere örgüt militanlarina ülke genelinde eylem yapilmasi talimati verildigi anlasilmistir. Bu sekilde 13 Mart 2016 tarihinde Kizilay Güvenpark otobüs duraklari yakinlarinda bomba yüklü araç patlatilmasi suretiyle terör eylemi gerçeklestirilmistir."

Olay

Bölücü terör örgütünün talimati üzerine, Güvenpark saldirisinin planlayicisi Vahit Ayçil, 2013'te örgüte katildigi belirtilen saldirganlardan Seher Çagla Demir ile irtibata geçti. Sanliurfa'da bulusmalarindan sonra aralarinda sanik Suphi Akbas'in da bulundugu örgüt mensuplarinca 34 HGH 44 plakali araç satin alindi ve önlem amaçli Seher Çagla Demir otobüsle Ankara'ya gönderildi. Ankara'da Demir, Ayçil ve diger saldirgan Özgür Ünsal eylemi planladi ve ardindan 13 Mart'ta Demir ve Ünsal, Güvenpark otobüs duraklari yakininda bombali saldiriyi gerçeklestirdi, Ayçil ise firar etti.

- Saniklarin eylemleri

Mahkemenin gerekçeli kararinda terör saldirisina iliskin açilan ikinci davanin 3 saniginin eylemlerine yer verildi. Buna göre, sanik Suphi Akbas, örgütten aldigi talimat dogrultusunda saldirgan Seher Çagla Demir'in yasa disi yollardan Suriye'den Türkiye'ye sokulmasi, saldirida kullanilacak düzenek malzemelerin temini ve aracin satin alinmasinda etkin rol oynadi. Akbas, ayrica Ayçil'e örgüt adina para temin etti ve bomba yapiminda kullanilacak malzemelerin de sevkini sagladi. Ferit Ak, Ayçil ile eylemden önceki tarihlerde Suriye'nin Kobani bölgesine geçisinde iliski içindeydi. Eylem sonrasinda da Ayçil'in kaçmasina Ak yardim etti. Suriye sinirinda kaçakçilik isleriyle ugrasan Salih Sahin ise para karsiliginda Ayçil'in illegal yollardan Suriye'ye geçisini sagladi.

- Hüküm

Yargilama sonucu mahkeme, sanik Suphi Akbas'i, "devletin birligi ve ülke bütünlügünü bozma" suçundan agirlastirilmis müebbet, terör saldirisinda hayatini kaybeden 36 vatandasa yönelik "kasten öldürmek" suçundan 36 kez agirlastirilmis müebbet, saldirida yaralanan 342 vatandasa yönelik "kasten öldürmeye tesebbüs" suçundan 10 bin 260 yil, "izinsiz patlayici madde bulundurmak" suçundan da 16 yil olmak üzere toplam 37 kez agirlastirilmis müebbet ve 10 bin 276 yil hapis cezasina çarptirdi. Davanin diger saniklari Ferit Ak ile Salih Sahin ise "üye olmamakla birlikte terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardim" suçundan 15'er yil hapse mahkum edildi. Mahkeme, isnat edilen suçlar bakimindan üst sinirdan cezalandirdigi saniklara takdiri indirim uygulamadi.

- Davanin geçmisi

Saldiriya iliskin Ankara 4. Agir Ceza Mahkemesinde açilan 55 sanikli ilk davanin görülmesine 19 Haziran 2017'de baslanmis ve 21 Kasim 2018'de dosya karara baglanmisti. Saniklardan biri 37 kez agirlastirilmis müebbet, ayrica çesitli suçlardan 10 bin 276 yil hapse, 2 sanik da agirlastirilmis müebbet hapse mahkum edilmisti. Kararda diger saniklardan firari 36'sinin dosyasinin ayrilmasina hükmedilmis, 7 sanik beraat etmis, ölen 3 sanik hakkindaki dava ise düsürülmüstü. Diger saniklar da 3 ile 12 yil arasinda degisen sürelerde hapis cezasi almisti. Saldirinin planlayicilarindan firari Ayçil ile irtibatli olduklari ve Suriye'ye kaçisina da yardim ettikleri belirtilen Ferit Ak ve Salih Sahin hakkinda ise ayrica iddianame hazirlanarak Güvenpark saldirisina iliskin ikinci dava açilmisti. Ilk davada 8 yil hapse mahkum edilen Suphi Akbas'in dosyasinin istinaf mahkemesince bozulmasi üzerine açilan ikinci davayla birlestirilmesi kararlastirilmisti. Mahkeme, ikinci davada hükmünü 11 Kasim'da açiklamisti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?