Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0746 9.6592 11.1159 452.38 742.20 6.58
Hava Durumu
16 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Filistin'de Kovid-19 salgininin ardindan engellilerin bakimi daha zor hale geldi

Filistin'de Kovid-19 salgininin ardindan engellilerin bakimi daha zor hale geldi


Filistin'de Kovid-19 salgininin ardindan engellilerin bakimi daha zor hale geldi

Filistin'de 3 Aralik Dünya Engelliler Günü, Birlesmis Milletler'in (BM) engellilerin saglikli bireylerle arasindaki esitsizligi artirdigina ilgi çektigi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini gölgesinde kutlaniyor. Bati Seria'nin güneyindeki El-Halil kentinde 38 yil önce kurulan El-Ihsan Dernegi, Filistin topraklarinda zihinsel ve fiziksel engellilerin bakimini üstlenen tek hayir kurumu. BM, özel gereksinimli kisilerin Kovid-19'dan en çok zarar gören kesim oldugunu belirtirken, El-Ihsan Dernegi, bakimini üstlendigi engellilerin bütününün korumasini sagladi, simdiye kadar kurum içeriginde virüse yakalanan olmadi. BM dünyadaki engellilerin sayisinin asagi yukari bir milyar oldugunu, bunlarin yüzde 80'inin gelismekte olan ülkelerde yasadigini ve Filistin'deki engelli sayisinin asagi yukari 93 bin oldugunu belirtiyor. El-Ihsan Dernegi Yönetim Kurulu Baskani Semih ed-Duveyk, AA muhabirine yaptigi açiklamada, salgindan kaynaklanan bütün zorluklara karsin kisitlamalarin uygulandigi dönemde hizmetlerini sunduklarini ifade etti. Herhangi bir enfeksiyon riskine karsi bütün hizmetleri kati saglik kosullari ve protokollere ideal sekilde verdiklerini açiklayan Duveyk, detayli fiziksel ve zihinsel engelleri belirleme edilen 270 kisinin bakimi üstlendiklerini kaydetti. Bakimini üstelendikleri kisiler arasinda otizmli ve down sendromlu çocuklarin da bulunduguna ilgi çeken Duveyk, "Biz kurum olarak engelli bireylere onurlu bir hayat gerçeklestirmeyi amaçliyoruz." dedi. Duveyk, "Bugün, engelli kisilerin hizmetlere ve egitime ulasiminda esitlik ve adalet davalarini benimsemeye devam edecegimiz mesajini veriyoruz." diye konustu.

Dernek engellilere destek vermeye devam ediyor

Ihsan Dernegi Kovid-19 Izleme Komitesi'nde gönüllü Sair Gafise, "Mart ayinda ilan edilen olagan üstü hal kapsaminda engellilerin evlerine gönderilmesi kararinin sonrasinda sosyal paylasim siteleri vasitasiyla kümeler olusturduk. Böylece engellileri takip etmeyi, ailelere saglik ve psikoloji ile alakali tavsiyelerde bulunmayi, evlerine saglik ve yiyecek kolileri ulastirmayi amaçladik." degerlendirmesini yapti. Gafise, "Günlük ziyaretler düzenleyerek engelli bireyleri takip etmek için doktor, hemsire, fizyoterapist ve psikologdan meydana gelen bir saha takip komitesi olusturduk." ifadelerini kullandi. Agustos ayinda kisitlamalar hafifletilince kati kurallarla dernegin bölümlerini izole ettiklerini ve Kovid-19 testi yaptirmayanlari kabul etmediklerini kaydeden Gafise, "Agustos ayinin basinda dernege engellileri kabul etmeye basladik. Siki kurallar vasitasi ile simdiye kadar Kovid-19 belirleme edilen kimse bulunmadi." belirlemesini paylasti.

Dernek mali sorun yasiyor

Dernegin Halkla Iliskiler Sorumlusu Abir Netise, "Pandeminin baslamasiyla birlikte, iliskisi azaltmak için bütün engellileri evlerine naklettik. Daha sonra en çok ihtiyaç duyanlari tekrardan kabul ettik." seklinde konustu. Dernegin su anda halleri kötü olan 65 engellinin bakimini üstlendigini ve asli ihtiyaçlarini karsiladigini açiklayan Netise, dernegin asli olarak kisisel bagislara dayandigini, fakat Kovid-19'un yayilmasi ve yasanan mali krizin ekonomik hallerini büyük ölçüde etkiledigini belirtti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?