Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0643 9.6506 11.1190 452.02 741.60 6.58
Hava Durumu
16 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/5/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/5/2020 12:00:00 AM

FETÖ'nün darbe girisimi sirasinda Ankara'da F-16 ile havalanan ilk pilot cezasiz kalmadi

FETÖ'nün darbe girisimi sirasinda Ankara'da F-16 ile havalanan ilk pilot cezasiz kalmadi


FETÖ'nün darbe girisimi sirasinda Ankara'da F-16 ile havalanan ilk pilot cezasiz kalmadi

Akinci Üssü davasi dosyasindaki bilgilere göre, saniklardan Mehmet Fatih Çavur, darbe girisimine kadar Akinci 4. Ana Jet Üs Komutanligi 141. Filo'da binbasi rütbesinde ögretmen pilot olarak görevliydi. FETÖ içinde "Burak" kod ismini kullanan Çavur, darbe yapilacagindan günler öncesinden haberdardi. Girisim sirasinda derdest edilecek generallerin tutulacagi odalari hazirlatan Çavur, darbe girisiminden bir gün önce, darbe girisimi sirasinda Cumhurbaskanligi Külliyesi bölgesini bombalayan eski pilot üstegmen Müslim Macit, Emniyet Havacilik Dairesi Baskanligini vuran eski pilot üstegmen Mehmet Çetin Kaplan ve Ankara semalarinda alçak uçus yapan eski pilot üstegmen Adem Kirci ile evinde toplanti yapti ve onlara "Cemaatten oldugunuzu biliyorum." diye hitap etti.

"Bu harekati yapmak zorundayiz"

Toplantida bulunanlardan Macit, gözaltina alindiginda verdigi ifadede Çavur'un evine gittikleri persembe gecesi konusulanlari söyle anlatti: "Çavur, 'Yarin üste çok farkli bir harekat olacak, üs kalabalik olacak. Merkez burasi olacak, disaridan asker olarak katilacak birlikler de olacak. Katilmak ister misiniz? Siz, bugüne kadar bunlar için yetistirildiniz. Verdigimiz emegin karsiligini ödeyeceksiniz. Ben bugüne kadar savasvari günler olmasini bekliyordum. Vatan için bunu yapmamiz gerekiyor. Bunu bilen 5 kisi var, bugün de siz ögrendiniz. Üs komutaninin da haberi yok.' dedi. Diger 5 kisiyi söylemedi. Biz, 'Üs komutaninin haberi yok.' deyince Ahmet Özçetin'in bu isin planlayicilari arasinda yer aldigini düsündük. Ayrica 'Harekat gizli olacak. Kimseye söylemeyin. Ülkenin halini görüyorsunuz. Bu harekati yapmak zorundayiz. Ben sizin evlere gidip geldiginizi biliyorum.' dedi." Çavur, 15 Temmuz'da FETÖ'cü olmayan ve kendilerine karsi çikabileceklerini düsündügü personeli mesai bitmeden evlerine gönderdi. Ardindan üste bulunan sivil imamlar ve darbeci askerlerle 143. Filo'daki toplantiya katilan Çavur, uçus kollarini olusturdu ve Ankara'yi bombalayan savas uçaklarina mühimmat yüklenmesini koordine etti.

Ilk o havalandi

Çavur, 15 Temmuz gecesi Ankara üzerinde F-16 ile uçan ilk pilottu. Çavur, Genelkurmay Baskanligi üzerinde alçak uçus yaptiginda saat 22.08'i gösteriyordu. Yaklasik 40 dakika sonra üsse dönen Çavur, o gece bir daha uçmadi. Ancak Çavur, gece boyunca 143. Filo Komutanligindan sivil ve asker darbecilerin talimatlarini pilotlari yöneten darbeci askerlere aktardi. Çavur, Ahmet Özçetin'in Cumhurbaskanligi Külliyesi bölgesine bomba atilmasi talimatini Karakus'a iletti, bunun üzerine talimati alan Müslim Macit de burayi bombalayarak 15 vatandasi sehit etti. Darbe girisiminin basarisizliga ugratilmasinin ardindan otobanda yakalanan Çavur, yargilandigi Akinci Üssü darbe girisimi davasinda "Benim konusmalarimi bir araya getirmek çok kolay." diyerek, Cumhurbaskanligi Külliyesi'nin bombalanmasi talimatinin verildigi telsiz kayitlarindaki sesin kendisine ait olmadigini iddia etti. Ankara 4. Agir Ceza Mahkemesi, Çavur'u "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs", "cumhurbaskanina suikast" ve 77 kisinin sehit edilmesine iliskin toplam 79 kez agirlastirilmis müebbetin yani sira "kasten öldürmeye tesebbüs", "kisiyi hürriyetinden yoksun kilma" ve "kisiyi hürriyetinden yoksun kilmaya tesebbüs" suçlarindan da 3 bin 901 yil 6 ay hapis cezasina çarptirdi.

Saniklara verilen cezalar

Akinci Üssü davasinda 291 sanik, en az bir kez "agirlastirilmis müebbet" hapis cezasina çarptirildi. Bunlardan 15'i asker, 4'ü sivil 19 sanik, yönetici sifatiyla bütün eylemlerden sorumlu tutularak "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs", "cumhurbaskanina suikast" ve 77 kisinin sehit edilmesine iliskin toplam 79'ar kez agirlastirilmis müebbet hapse çarptirildi. Bu saniklarin tamami, 198 kisiye iliskin "kasten öldürmeye tesebbüs", 22 kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilma" ve bir kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilmaya tesebbüs" suçlarindan da toplam 3 bin 901 yil 6'sar ay hapis cezasina mahkum edildi. Saniklardan 46'sina müebbet hapis cezasi, 19'una "anayasal düzeni ihlale tesebbüse yardim" suçundan 12 yil 6'sar ay ile 16 yil 8'er ay arasinda degisen hapis cezalari verildi. "Silahli terör örgütüne üyelik" suçundan 41 sanigin 6 yil 3'er aydan 9'ar yila kadar hapis cezasina mahkum edildigi davada 70 sanigin bütün suçlamalardan beraatine hükmedildi. Aralarinda FETÖ elebasi Fetullah Gülen ile firari Adil Öksüz'ün bulundugu 6 sanigin dosyasi ise ayrildi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?