Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0789 9.6656 11.1259 453.14 743.43 6.60
Hava Durumu
17 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

FETÖ'nün 'Kozmik Oda kumpasi' davasinin gerekçeli karari açiklandi

FETÖ'nün 'Kozmik Oda kumpasi' davasinin gerekçeli karari açiklandi


FETÖ'nün 'Kozmik Oda kumpasi' davasinin gerekçeli karari açiklandi

Ankara 2. Agir Ceza Mahkemesi, 19 Aralik 2009'da dönemin Basbakan Yardimcisi Bülent Arinç'a "suikast ihbari" ile baslatilan ve sonrasinda Seferberlik Tetkik Kurulunun "Kozmik Odasi"nda aramaya kadar uzanan tahkîkatda, Türk Silahli Kuvvetleri (TSK) personeline Fetullahçi Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapilanmasi (FETÖ/PDY) mensuplarinca kumpas kuruldugu iddiasiyla 82 sanik hakkinda açilan davada verilen hükme dair gerekçeli karari tamamladi.

FETÖ'nün 'Kozmik Oda kumpasi' davasinda karar

Darbe girisiminin sonrasinda FETÖ/PDY delegesi bulundugu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen ve tutuklanan eski savci Mustafa Bilgili'nin yürüttügü "Kozmik Oda" tahkîkatsi, özel yetki sahibi kisi savciliklarin kaldirilmasinin sonrasinda 2015'te tamamlandi. Cumhuriyet Savcisi Tekin Küçük, tahkîkat neticesinde 38 kisi hakkinda takipsizlik karari verdi. Kararda "19 Aralik 2009'da rastgele bir telefon ihbari gelmedigi durumda gerçege aykiri ihbar tutanagi düzenlendigi kanaatine varildigi" bildirilerek, "Kozmik Oda" tahkîkatinin bu sekilde baslatildigi ifade edildi. Kararda, kuskulularin suç teskil edecek eylemlerinin belirlenemedigi kaydedildi.

Sorusturmada görev alan polislere dava açildi

Ankara Cumhuriyet Bassavciligi, daha sonra fazlaligi terör ve istihbarat sube müdürlükleri personeli olan ve "Kozmik Oda" tahkîkatinda görev alan 121 kisi hakkinda TSK personeline kumpas kurduklari gerekçesiyle dava açti. Iddianamede, "Kozmik Oda kumpas tahkîkati, Arinç'a hücum iddialari bahane edilerek FETÖ hakkinda, devletin mahrem verilerinin yer aldigi Seferberlik Tetkik Kurulunda ne tür tetkiklerin yapildigi, bu birimde hangi belgelerin bulundugu ve birimin hareketlerinin ne bulundugunun belirlenmesi ve devletin askeri sirlarinin casusluk suretiyle temin edilmesi için yapilmistir." görüsüne yer verildi. Davayi gören Ankara 2. Agir Ceza Mahkemesi, dosyasi ayrilanlar niçiniyle sanik sayisi 82'ye düsen davada 16 Ekim 2020'de karar verdi. Mahkeme, saniklardan 28'ini "silahli terör teskilati delegesi olmak" suçundan 2 yil 1 ay ile 10 yil arasinda degisen sürelerde hapse çarptirdi, "devletin sakli kalmasi gereken bulgularini siyasi ve askeri casusluk maksadiyla temin etmek", "resmi belgede sahtecilik", "kisiler arasindaki konusmalarin dinlenmesi ve kayda alinmasi", "suç uydurma", "iftira", "kisisel verilerin kaydedilmesi", "haberlesmenin sakliligini ihlal" gibi suçlardan ise bütün saniklarin beraatine hükmetti.

Gerekçeli karar

Mahkeme, hükme dair gerekçeli kararini tamamladi. Kararda 15 Temmuz 2016'daki darbe girisiminden sonra TSK'dan ihraç edilen dönemin Genelkurmay Adli Müsaviri albay Muharrem Köse'nin de arasinda bulundugu 71 sanigin "devletin sakli kalmasi gereken bulgularini siyasi ve askeri casusluk maksadiyla temin etmek" suçundan niçin beraatlerine hükmedildigi açiklandi. Gerekçeli kararda saniklardan olay tarihinde istihbarat sube müdürlükleri görevlileri hakkinda Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Baskanliginin görev geregi irtibatli bulundugu kisileri sistem üzerinden sorgulayarak, terörle mücadele sube müdürlükleri görevlileri hakkinda ise asker müstekilerin iletisimlerini dinleyerek ve kamuya açik yerlerdeki hareketlerini teknik araçlarla izleyerek "devletin güvenligi, iç ya da dis siyasi yararlari bakimindan kalitesi itibari ile sakli kalmasi gereken verileri askeri casusluk maksadi ile temin etmek" suçundan dava açildigi bildirildi. Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 328/1. maddesinde bu suçun düzenlendigi belirti edilen kararda, dava hususu olayda kanunda yazili sartlarin gerçeklesmedigi kaydedildi. Maddeye göre, sakli kalmasi gereken bilginin devletin güvenligi ya da iç ve dis siyasal yararlari kalitesinde olmasi gerektigi, cezalandirmak için bunun yani sira bu nitelikteki bulgularin askeri ya da siyasal casusluk maksadiyla temin edilmesi gerektigine yer verilen kararda, cezalandirma için kanunda suç olarak tariflenen eylemin bütün unsurlarinin sanik dogrultusundan gerçeklestirilmesi gerektigi ifade edildi. Bu suç için failde kastin yani sira özel bir maksadin varliginin aranacagi vurgulanan kararda, saniklarin suç tarihlerinde devletin güvenligi ile iç ve dis siyasi yararlari bakimindan kalitesi itibariyla sakli kalmasi gereken, muhatap ve mevzu açisindan devlet sirri kalitesinde bilgi ve belgelere ulastigina dair mahkumiyetlerine yeterli her türlü süpheden uzak, kesin, inandirici ve parasal kanit elde edilemedigi bildirildi. Yüklenen suçun saniklarca islendigi sabit olmadigindan beraatlerine karar verildigine isaret edilen gerekçeli kararda, "silahli terör teskilati üyeliginden" mahkumiyetlerine hükmedilen saniklarin, FETÖ/PDY'nin güvence yapilanmasinda yer aldiklarina dair kanitlar bulundugu belirtildi.

- Mahkemenin hükmü

Mahkeme, fazlaligi eski polis olan 82 saniktan 3'ünü "silahli terör teskilati delegesi olmak" suçundan 10'ar yil, 13'ünü 7 yil 6'sar ay, 9'unu 6 yil 3'er ay hapse çarptirmisti. Etkin pismanlik hükümleri yapilan bir sanik 2 yil 1 ay, biri 2 yil 6 ay, biri de 3 yil 1 ay 15 gün hapse mahkum edilmis, bir sanik hakkinda açilan dava reddedilmis, baska saniklarin beraatine karar verilmisti. Saniklardan eski Genelkurmay Adli Müsaviri albay Muharrem Köse, "devletin sakli kalmasi gereken bulgularini siyasi ve askeri casusluk maksadiyla temin" suçundan kanit yetersizliginden beraat etmis, Ankara 25. Agir Ceza Mahkemesince "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs" suçundan agirlastirilmis müebbet hapse çarptirilmisti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?