Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0729 9.7084 11.1698 452.16 741.80 6.63
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/5/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/5/2020 12:00:00 AM

Emniyeti bombalayan eski pilot Mustafa Özkan cezasiz kalmadi

Emniyeti bombalayan eski pilot Mustafa Özkan cezasiz kalmadi


Emniyeti bombalayan eski pilot Mustafa Özkan cezasiz kalmadi

Akinci Üssü dava dosyasina göre, darbe girisimine kadar Akinci 4. Ana Jet Üs Komutanligi 143. Filo'da pilot üstegmen olan Mustafa Özkan, kendisini arayan eski binbasi Ali Karabulut'un darbe için harekete geçeceklerini bildirmesi üzerine yillik izin dolayisiyla bulundugu Gaziantep'ten Ankara'ya geldi. Akinci Üssü'ne aksam saatlerinde geçen Özkan, darbe hazirliklarina yönelik toplantiya katildi. Darbe girisimi sirasinda F-16 ile havalanarak Ankara'da ses hizinin üzerinde uçan Özkan, eski üstegmen Mehmet Yurdakul ve eski yüzbasi Ilhami Aygül'ün F-16 ile saat 00.56'da iki bomba attiklari Ankara Emniyet Müdürlügüne saat 01.08'de bir bomba daha atti. Bu saldirilar sonucunda iki kisi sehit oldu, 39 kisi yaralandi. Darbe girisiminin basarisizliga ugramasinin ardindan yakalanan Özkan, savcilik sorgusunda olay gecesi uçmadigini iddia etti. Ancak Özkan, "Bana darbe yapilacagini 141. Filo'da bulundugum sirada Mustafa Azimetli söyledi. Ben de bunun karsiliginda direnmedim. Neden direnmedigim konusunda bir açiklamada bulunmayacagim." diyerek darbe girisiminden haberdar oldugunu itiraf etti. Özkan, Ankara 4. Agir Ceza Mahkemesinin huzurunda 23 Subat 2018'de yaptigi savunmada ise darbe gecesi uçmadigini, darbe girisiminden de haberinin olmadigini savundu.

3 kez agirlastirilmis müebbet hapse çarptirildi

Ankara Cumhuriyet Bassavciliginin, FETÖ’ye yönelik yürüttügü baska bir sorusturma sirasinda Özkan’in, örgütün "mahrem imam"larinca sabit hatlardan ardisik arandigi belirlendi. Ayrica Özkan'in örgüt abileri tespit edildi. Cumhuriyet Savcisi Adnan Gümüs, Akinci Üssü darbe davasinda açikladigi esasa iliskin görüsünde, bu bilgilerin, Özkan’in FETÖ'nün mahrem askeri yapilanmasinda yer aldigini gösterdigine dikkati çekti. Özkan, Ankara 4. Agir Ceza Mahkemesince, "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs" ve bombalamada hayatini kaybeden 2 kisiye iliskin toplam üç kez agirlastirilmis müebbet ile "kasten öldürmeye tesebbüs" suçundan 648 yil hapse çarptirildi.

Saniklara verilen cezalar

Akinci Üssü davasinda 291 sanik, en az bir kez "agirlastirilmis müebbet" hapis cezasina çarptirildi. Bunlardan 15'i asker, 4'ü sivil 19 sanik, yönetici sifatiyla bütün eylemlerden sorumlu tutularak "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs", "cumhurbaskanina suikast" ve 77 kisinin sehit edilmesine iliskin toplam 79'ar kez agirlastirilmis müebbet hapse çarptirildi. Bu saniklarin tamami, 198 kisiye iliskin "kasten öldürmeye tesebbüs", 22 kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilma" ve bir kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilmaya tesebbüs" suçlarindan da toplam 3 bin 901 yil 6'sar ay hapis cezasina mahkum edildi. Saniklardan 46'sina müebbet, 19'una "anayasal düzeni ihlale tesebbüse yardim" suçundan 12 yil 6'sar ay ile 16 yil 8'er ay arasinda degisen hapis cezalari verildi. "Silahli terör örgütüne üyelik" suçundan 41 sanigin 6 yil 3'er aydan 9'ar yila kadar hapis cezasina mahkum edildigi davada 70 sanigin bütün suçlamalardan beraatine hükmedildi. Aralarinda FETÖ elebasi Fetullah Gülen ile firari Adil Öksüz'ün bulundugu 6 sanigin dosyasi ise ayrildi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?