Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0790 9.6818 11.1110 458.57 752.33 6.74
Hava Durumu
15 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

Dünyada her bin kisiden 5,4'ü 'modern kölelige' maruz kaliyor

Dünyada her bin kisiden 5,4'ü 'modern kölelige' maruz kaliyor


Dünyada her bin kisiden 5,4'ü 'modern kölelige' maruz kaliyor

Dünya genelinde klasik anlamda kölelik yasaklanmis olsa da günümüz dünyasi "modern kölelik" formu altinda tarihin herhangi bir dönemine kiyasla çok daha fazla sayida köle nüfusuna sahip. Klasik tanima göre, bireyin temel hürriyetlerinden mahrum birakilarak baskasinin mali durumuna getirilmesini ifade eden kölelik, tarih boyunca çesitli medeniyetler tarafindan yaygin olarak kullanildi. Uzmanlara göre, 15. yüzyil ile 19. yüzyil arasindaki 400 yillik dönemde en az 13 milyon kisi, köle tüccarlari tarafindan kaçirilip, kölelestirildi. Bu insanlarin önemli bir bölümü Atlantik Köle Ticareti yoluyla Avrupali sömürgeci güçlerin kurdugu deniz asiri kolonilere gönderilerek, nesiller boyu köle olarak çalistirildi. 19. yüzyilin baslarindan itibaren Ingiltere ve ABD basta olmak üzere birçok ülke tarafindan yasaklanan köle ticareti, yüzyilin ortasina dogru Osmanli Imparatorlugu'nda da yasaklandi. Günümüzde ise kölelik neredeyse her ülkede yasaklanmis durumda. Oysa kölelik kavrami, günümüz dünyasinda "modern kölelik" formu altinda varligini sürdürüyor ve insanligin en büyük utançlarindan biri olmaya devam ediyor.

Modern kölelik

Modern kölelik, kisilerin siddet, tehdit, hile, santaj gibi yollarla istismar edildigi, istismar edilen kisinin ise bu duruma karsi koyamadigi ve terk edemedigi kosullari tanimlar. Özgür Yürü Vakfinin (Walk Free Foundation) 2018 yilina ait Küresel Kölelik Endeksi raporuna göre, dünya genelinde yaklasik 40,3 milyon modern köle bulunuyor. Bu ayni zamanda, günümüz dünyasinin, tarihin herhangi bir dönemine kiyasla çok daha fazla sayida köle nüfusuna sahip oldugu anlamina geliyor. Rapora göre, modern kölelerin 15,4 milyonunu zorla evlendirilenler, 24,9 milyonunu ise zorla çalistirilanlar olusturuyor. Modern kölelige maruz kalan insanlarin yüzde 71'ini kadinlar olustururken, 10 milyonu askin çocuk da modern köleligin kurbanlari arasinda yer aliyor.

Modern kölelik ekonomisi

Rapora göre modern kölelik günümüzde, konfeksiyondan tarim isçiligine, madencilikten seks isçiligine birçok sektörde kendisini gösteriyor. Bunlar arasinda Tayland'da açik denizde günde 20 saat zorla çalistirilan balikçilar da var, Ingiltere'de oto yikama sektöründe çalistirilan Dogu Avrupali insanlar da. Dahasi onlara Avustralya'da bazi diplomatlarin evlerinde rastlamak bile mümkün. Zorla çalistirilan modern kölelerin ürettigi ürünlerin yillik degerinin ise en az 354 milyar dolar oldugu tahmin ediliyor. Amerika Birlesik Devletleri 144 milyar dolar degerindeki alimla bu ürünlerin en büyük ithalatçisi konumundayken, onu sirasiyla 47 milyar dolar ile Japonya, 30 milyar dolar ile Almanya ve 18 milyar dolar ile Ingiltere takip ediyor.

Bölgelere ve ülkelere göre dagilim

Yine bu rapora göre dünyada her bin kisiden 5,4'ü kölelige maruz kaliyor. Her bin kisiden 7,6'sinin köle olarak hayatina devam ettigi Afrika bölgesi bu oranla dünyada ilk sirada yer alirken, kitada 9 milyon 240 bin modern köle bulunuyor. Bu kölelerin üçte ikisinin zorunlu evlilik yoluyla kölelestirilmis olmasi dikkati çekiyor. Öte yandan Asya-Pasifik bölgesi yaklasik 25 milyon kisi ile dünyanin en büyük modern köle nüfusunu barindiriyor. Nüfusa oranda ise Afrika'nin hemen arkasindan ikinci sirada yer alan kitada, her bin kisiden 6,1'i modern köle durumunda.

Bölgedeki kölelerin üçte ikisinin zorunlu çalistirilan kimseler oldugu gözden kaçmiyor.

Avrupa ve Avrasya bölgesinde ise her bin kisiden 3,9'u modern köle iken, bu insanlarin toplam nüfusu 3 milyon 590 bin. Her ne kadar Bati Avrupa ülkeleri modern kölelikle mücadelede ön saflarda yer alsalar da bölge bu oranla dünyada üçüncü sirada. Üstelik burada yasayan modern kölelerin yüzde 91'i zorla çalistirilan kimselerden olusuyor. Bu bölgeleri her bin kisiden 3,3'ünün modern köle oldugu Arap ülkeleri takip ediyor. Bölgedeki modern köle nüfusu ise 529 bin. Her bin kisiden 1,9'unun modern köle oldugu Kuzey ve Güney Amerika bölgesi ise bölgesel listede son sirada yer aliyor. Bölgede yasayan 1 milyon 950 bin modern kölenin üçte ikisi ise zorla çalistiriliyor. Ülkelere göre ise modern kölelerin nüfusa orani bakimindan Kuzey Kore dünyada ilk sirayi alirken, bunu sirayla Eritre, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Afganistan takip ediyor. Ancak modern kölelerin sayisi bakimindan Hindistan, Çin ve Pakistan gibi kalabalik Asya ülkeleri ön siralarda yer aliyor. Modern kölelige karsi mücadelede önde gelen ülkelerden ABD'de ise 403 bin modern köle yasiyor. Bu durum ülkedeki yaklasik her 800 kisiden birinin modern köle oldugu anlamina geliyor.

Köleligin Kaldirilmasi Uluslararasi Günü

Birlesmis Milletler (BM), 2 Aralik 1949'da insan ticareti, cinsel istismar, çocuk isçi çalistirma ve zorla evlendirme gibi köleligin çagdas formlarini yok etmeyi amaçlayan bir yasa tasarisini kabul etti. Bu nedenle 2 Aralik dünya genelinde "Köleligin Kaldirilmasi Günü" olarak kutlaniyor.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?