Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0778 9.6797 11.1100 458.52 752.24 6.73
Hava Durumu
9 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Disisleri Bakani Çavusoglu: Türkiye AGIT'in çalismalarina katki sunmaya devam edecek

Disisleri Bakani Çavusoglu: Türkiye AGIT'in çalismalarina katki sunmaya devam edecek


Disisleri Bakani Çavusoglu: Türkiye AGIT'in çalismalarina katki sunmaya devam edecek

Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu, video konferans yöntemiyle düzenlenen Avrupa Emniyet ve Isbirligi Teskilati (AGIT) 27. Bakanlar Konseyi Toplantisi'nda konustu. Bu yil Kovid-19 salgini nedeniyle daha önce hiç görülmedik ekonomik ve sosyal zorluklarla karsi karsiya kalindigini animsatan Çavusoglu, "Pandeminin bu sonuçlari bize bir kez daha uluslararasi dayanisma ve çok tarafli yaklasimlara yükselen bir ihtiyaç bulundugunu gösterdi. Kurallara dayali uluslararasi sistemin asli direklerinden biri olan AGIT, bu zorluklara etkin bir sekilde cevap vermeli ve sahadaki gerçeklere uyum saglamalidir." dedi. AGIT bölgesinde bir dizi çatismaya sahit olundugunu dile getiren Çavusoglu, "Daglik Karabag'daki hal bunlardan biridir. Son gelismeler, Azerbaycan topraklarinin 30 yildir devam eden isgalinin sürdürülebilir olmadigini gösteriyor." diye konustu. Çavusoglu, Türkiye'nin her vakit uluslararasi hukukun ve mesruiyetin yaninda yer aldiginin altini çizerek, "Minsk Grubu'nun bir delegesi olarak bu çatismaya kalici bir çözüm bulmak için bütün çabalari desteklemeye kararliyiz. Biz her vakit bu tür bir çözümün uluslararasi hukuka dayanmasi gerekliligini savunduk." degerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin, her vakit bu tür bir çözümün uluslararasi hukuka, alakali BM Emniyet Konseyi kararlarina ve AGIT ilkelerine dayanmasi gerekliligini savundugunu dile getiren Çavusoglu, çözümün Azerbaycan'in egemenligine ve toprak bütünlügüne dayanmasi gerekliligini belirtti. Çavusoglu, "Simdi Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasindaki son anlasmayla, otuz yilin sonrasinda gerçek bir baris talihi var. Bunun kuskusuz çevresel istikrarin yani sira Azerbaycan-Ermenistan ve Türkiye-Ermenistan iliskileri üstünde olumlu etkisi olacaktir. Minsk Grubu'nun baska üyelerini ve bilhassa es baskanlari, müzakere edilmis bir çözüme giden yolu baltalayacak siyasi amaçli eylemlerden kaçinmaya çagiriyoruz." ifadesini kullandi.

"Türkiye, Ukrayna'nin bagimsizligina ve toprak bütünlügüne kararlilikla baglidir"

Ukrayna ve çevresindeki halin da mühim bir problem bulundugunu kaydeden Çavusoglu, "Kirim'daki insan haklari ihlalleri ve Kirim Tatarlarinin hali kaygi kaynagi olmaya devam ediyor. Azerbaycan'da bulundugu gibi, Türkiye, Kirim da dahil olmak üzere Ukrayna'nin bagimsizligina ve toprak bütünlügüne kararlilikla baglidir. AGIT'in bu hususta da oynayacagi mühim bir rol vardir. AGIT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu, Büyükelçi Halit Çevik önderliginde mühim bir görevi yerine getiriyor." diye konustu. Çavusoglu, Türkiye'nin bu yilin basinda Avrupa Emniyet Isbirligi Forumu'nun (AGIF) devre baskanligini yürüttügünü hatirlatarak, kadinlarin ve barisin desteklendigi, emniyet konularinin öncelikli tutuldugu bir gündemle Forum'a katki sunuldugunu kaydetti. Türkiye'nin, AGIT'in anlasmazliklarin barisçil çözümüne ve ara buluculuga yönelik çabalarina da katkida bulundugunu belirten Çavusoglu, Kovid-19 salgini nedeniyle dijital platformda düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu'nda da salginin çatisma dinamikleri ve ara buluculuk çabalarina etkisinin masaya yatirildigini anlatti.

AGIT'e FETÖ uyarisi

Terör örgütlerinin, hareketlerini dönüstürüp çesitlendirerek demokrasileri amaç aldigini animsatan Çavusoglu, su sekilde devam etti: "Bazi hallerde kendilerini sivil toplum kurulusu olarak tanitiyorlar ve uluslararasi platformlari kötüye kullaniyorlar. Ne yazik ki bunun AGIT platformunda da bulundugunu görüyoruz. FETÖ mensuplarinin Insani Boyut Uygulama Toplantilarina (HDIM) katilmasi Türkiye için büyük bir kaygi kaynagidir. Bu, sivil toplumun katilmasini düzenleyen AGIT kurallarinin ihlalidir. Esasinda AGIT içinde bu hususta bir oran gelisme kaydettik, fakat hala somut ve tatmin edici bir sonuç yok. Bugün teröre karsi dayanismamiz her vaktinden daha mühim. Terörle baglantili kümelerin AGIT platformlarini suistimal etmesine izin vermemeliyiz."

"Peygamberimize hakaret etmeyi hiçbir sey hakli gösteremez"

Çavusoglu, popülizm, yabanci düsmanligi, Islam karsitligi, antisemitizm, sag ve sol asiriligin yükselisinin de demokrasiye, insan haklari ve ifade özgürlügü gibi asli degerlere ve dinlere tehdit olusturdugunu vurguladi. Dinlere saygi ve baska istiklaller arasinda dogru bir denge kurulmasi gerekliligini altini çizen Çavusoglu, "Peygamberimize hakaret etmeyi hiçbir sey hakli gösteremez. Siyasi liderlerin bu hususta özel bir sorumlulugu vardir." dedi. Çavusoglu, emniyet ve istiklal arasinda da dogru bir denge kurulmasi gerektigine isaret ederek bu zorluklarla mücadelenin, AGIT gündeminin üst siralarinda yer almasi gerekliligini söyledi. AGIT Dönem Baskanligi Tarafindan Müslümanlara Karsi Hosgörüsüzlük ve Ayrimcilikla Mücadele Özel Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Paçaci ile baska temsilciler Andrew Baker ve Regina Polak'in çalismalarina deger verdiklerini belirten Çavusoglu, "Türkiye, etkili çok tarafliligin dayanikli bir destekçisi AGIT'in çalismalarina katki sunmaya devam edecek." ifadesini kullandi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?