Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0729 9.7084 11.1698 452.16 741.80 6.63
Hava Durumu
11 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

Disisleri Bakani Çavusoglu: Irini Operasyonu Türkiye'ye karsi bir araç olarak kullanildi

Disisleri Bakani Çavusoglu: Irini Operasyonu Türkiye'ye karsi bir araç olarak kullanildi


Disisleri Bakani Çavusoglu: Irini Operasyonu Türkiye'ye karsi bir araç olarak kullanildi

Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu, "Pandemi Sonrasi Dünyada Uluslararasi Düzen ve Degisen Dinamikler" basligiyla 4'üncüsü gerçeklestirilen TRT World Forum 2020'de, "Kovid-19 Sonrasi Dis Iliskiler ve Devletlerarasi Iliskilerde Yeni Gerçekler" baslikli oturumda konustu. Çavusoglu, TRT World'un sadece 5 yil içinde önemli bir küresel haber kaynagi haline geldigine isaret ederek TRT World Forum'un da simdiden dünyanin önde gelen konusmacilarini bir araya getiren, taninmis bir platform oldugunu belirtti. Bu yilin en acil konusunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini oldugunu ifade eden Çavusoglu, birçok kisinin hayatini kaybettigini, ekonomilerin zarar gördügünü ve saglik sistemlerinin sinirlarinin zorlandigini kaydetti. Çavusoglu, Kovid-19 salginin, esi görülmemis küresel kriz oldugunu ancak krizlerin, ayni zamanda firsatlar da getirdigine dikkati çekerek "Bu firsatla, sonrasina yönelik sürdürülebilir bir vizyonu daha iyi gelistirmek için isleri yapma seklimizi nasil degistirebilecegimizi düsünme zamani." ifadesini kullandi. Bu forumun basligindan da anlasilacagi gibi yeni gerçekleri belirleyerek baslanilmasi gerektigi degerlendirmesinde bulunan Çavusoglu, "Ilk olarak, salgin mevcut çok tarafli sistemin zayif yönlerini ortaya çikardi. Uluslararasi örgütlerde reform çagrimizin geçerliligini teyit etti." dedi.

Çavusoglu, bu nedenle salgin döneminde çok tarafliligi ve güçlü kurumlari tesvik etme ihtiyacini vurguladiklarinin belirterek sunlari söyledi:

"Buna birçok örnek vermek gerekirse, G20 kapsamindaki çabalari güçlü sekilde destekledik. MIKTA'da Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya ile güçlü uluslararasi is birliginin önemini vurguladik. Zorluklari daha iyi ele almak için Türk Konseyi liderlerini olaganüstü zirveye davet ettik. Islam Isbirligi Teskilatinda (IIT) da benzer amaçla yürütme kurulu toplantisi çagrisinda bulunduk. Temel tibbi malzemelere ve gelecekteki asilara adil, seffaf ve esit erisim çagrisinda bulunan BM Genel Kurul Karari'na ortak sponsor olduk. AB'nin Küresel Mukabele Uluslararasi Taahhüt Etkinligi'ne katildik. Ayrica, Küresel Asi Zirvesi'ne de katildik." Bakan Çavusoglu, ikinci olarak, "Herkes güvende olana kadar kimse güvende degildir" anlayisiyla dünya çapinda insani yardim çalismalarina aktif katildiklarini belirterek 156 ülke ve 11 uluslararasi kurulusa tibbi malzeme sagladiklarini da kaydetti. Salgindan önce, insani yardim ve kalkinma yardiminda en çok bagista bulunan ülkenin Türkiye oldugunu hatirlatan Çavusoglu, "Kovid-19 salgini bize baska bir onur nisanesi daha kazandirdi. Dünya çapindaki en büyük tibbi yardim tedarikçisi olduk." ifadelerini kullandi. Çavusoglu, Kovid-19 salgini döneminde, Türkiye'nin, 141 ülkeden 100 binden fazla Türk vatandasini ülkeye geri getirdigini animsatarak "Tarihimizin en kapsamli geri dönüs operasyonuyla mesgulken diger vatandaslarini da unutmadik. Geri dönüs uçuslarimiz da 67 ülkeden 5 bin 500 civarinda yabanciyi uçaga aldi." diye konustu. Bu çalismalar sirasinda, Türkiye'nin genis diplomatik agi ve Türk Hava Yollarinin (THY) yeteneklerinden faydalandiklarini söyleyen Çavusoglu, dünyanin en büyük 5. diplomatik agina ve en büyük 4. uçus agina sahip olmanin, büyük fark yarattiginin altini çizdi.

"AB dayanismasinin nasil suistimal edildigini sik sik görüyoruz"

Çavusoglu, jeopolitik söz konusu oldugunda, bunun, devletlerarasi iliskilerin kalici bir gerçegi oldugunu ve bu durumun, Kovid-19 sonrasi dönem için de geçerli olacagini belirterek "Birkaç aktör bölgemizi aktif olarak istikrarsizlastiriyor. Türkiye, bu girisimlere karsi durmada kilit rol oynuyor." degerlendirmesinde bulundu. Dogu Akdeniz'de, Yunanistan ve Güney Kibris Rum Yönetimi (GKRY) tek tarafli ve maksimalist yaklasimlarini empoze etmeye çalisirken Türkiye'nin, birincil meselesinin, Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yani sira Türkiye'nin haklarini korumak oldugunu söyleyen Çavusoglu, sözlerini söyle sürdürdü: "Bu üyelerin (Yunanistan ve GKRY) milliyetçi gündemini desteklemek için AB dayanismasinin nasil suistimal edildigini sik sik görüyoruz. Son zamanlarda Irini Operasyonu, Türkiye'ye karsi bir araç olarak kullanildi. 22 Kasim'daki operasyon, bizim ön iznimiz olmadan Türk bayrakli bir ticari gemiye çikma emri verdi. Bu, uluslararasi hukukun açik bir ihlaliydi. Mürettebat üyelerine kötü davranildi ve rahatsiz edildi. 11 saat süren aramanin sonunda, gemide silah ambargosuna aykiri hiçbir sey bulunamadi. Bu yasa disi eylemi siddetle protesto ediyoruz. Libya silah ambargosuna iliskin BM Güvenlik Konseyi kararlari, seyrüsefer serbestisini geçersiz kilmaz. Yanit vermek için mevcut her yasal ve mesru araca basvurma hakkimizi sakli tutuyoruz. Her durumda, Dogu Akdeniz'de diyalog ve is birligine haziriz. Bu nedenle, Kibrisli Türkler dahil olmak üzere tüm kiyi devletlerinin katilimiyla bir Dogu Akdeniz Bölgesel Konferansi için çagrida bulunduk."

"Libya Hükümeti'ne egitim ve danismanlik destegimiz iç savasi önledi"

Çavusoglu, Türkiye'nin yürüttügü askeri operasyonlarla Suriye'de 8 bin kilometrekareyi askin alanin DEAS ve PKK/YPG'den temizlendigini belirterek Türkiye'nin çabalari sayesinde 411 binden fazla Suriyelinin evlerine döndügünü ifade etti. Türkiye'nin Idlib'deki varliginin, bir baska insani felaketi ve göç dalgasini engelledigini söyleyen Çavusoglu, "Astana Garantörleri olarak BM ile birlikte çabalarimiz, Anayasa Komitesi'nin çalismalarinin önünü açti." dedi. Çavusoglu, Libya'da da baska bir insani felaketi önlemek için Türkiye'nin inisiyatif aldigini belirterek "Türkiye'nin BM tarafindan taninan Libya Hükümeti'ne verdigi egitim ve danismanlik destegi bir iç savasi önledi. Bu, ayni zamanda BM önderligindeki siyasi sürecin yolunu da açti." dedi.

"Türkiye barisi koruma ve ateskesi izleme rolünü de üstlenecek"

Azerbaycan topraklarinin beste birinin, 1990'larin basindan beri yasa disi isgalinin, "donmus çatisma" olarak kabul edildigine dikkati çeken Çavusoglu, "Son gelismeler, donmus bir çatisma olmadigini göstermistir. Çatisma, çatismadir ve her an tirmanabilir. Donmus olan bu çatismalar degildir. Donmus olan, çatismalarin çözümleridir." diye konustu. Çavusoglu, Ermenistan'in saldirganligini sürdürmesi sonucunda çatismanin yeniden siddetlendigini hatirlatarak Türkiye'nin, Azerbaycan'in toprak bütünlügü ve egemenligi temelinde, uluslararasi hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarina dayali müzakere edilmis bir çözümü destekledigini belirtti. Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya arasinda imzalanan ortak bildiriyi memnuniyetle karsiladiklarini söyleyen Çavusoglu, "Azerbaycan'in talebi üzerine Türkiye barisi koruma ve ateskesi izleme rolünü de üstlenecek." dedi.

"Türkiye güçlü bir NATO müttefikidir ve gelecegini Avrupa Birligi'nde görüyor"

Çavusoglu, bu tür istikrarsizlastirici gelismeler karsisinda Türkiye hareketsiz kalsaydi, çok daha büyük sorunlarla karsi karsiya kalinacagini belirterek, söyle devam etti: "Aslinda yaptigimiz sey NATO için de iyidir. Bugün Ittifak'in Disisleri Bakanlari bünyesinde toplantilarimiza devam ediyoruz. Ne yazik ki, her defasinda, her zaman en bastan baslamak ve arkadaslarimizin apaçik olani görmesini beklemek zorunda kaliyoruz. Türkiye güçlü bir NATO müttefikidir ve gelecegini Avrupa Birligi'nde görüyor. Çogunlukla Avrupa tarafinda bulunan kafa karisikliginin üstesinden geldigimizde, Türkiye'nin AB'ye katilimina iliskin tarihi adiminin atilabilecegine inaniyorum. Bu ayni zamanda bölgemiz üzerinde de dönüstürücü bir etkiye sahip olacaktir."

"Diplomasi araçlari zamana uyum saglamalidir"

Çavusoglu, dis politikayi ilerleme göstermeyen bir kamu alani olarak görmediklerini ve konuya sadece jeopolitik açidan bakmadiklarini belirterek "Zaman degistikçe diplomasi araçlari da buna uyum saglamalidir." dedi. Geçen yil üç önemli dis politika inisiyatifini duyurduklarini hatirlatan Çavusoglu, Kovid-19 sürecinde bu girisimlerin ne kadar gerekli oldugunun da gözler önüne serildigini vurguladi. Çavusoglu, "dijital diplomasi" inisiyatifini küresel salgindan önce duyurduklarina dikkati çekerek, "Amacimiz, dijital altyapimizi gelistirmek ve yeni teknolojilerin dönüstürücü gücünü diplomatik çalismalarimizin tüm alanlarinda kullanmaktir." ifadesini kullandi. Türkiye'nin, "Yeniden Asya" inisiyatifiyle de bölgeyle iliskisini daha bütünsel ve uzun vadeli bir yaklasimla ilerletmeyi hedefledigini söyleyen Çavusoglu, "Bu inisiyatif, Afrika ve Latin Amerika'daki basarili katilim faaliyetlerimizi tamamliyor." diye konustu. Çavusoglu, artan belirsizlik, karmasiklik ve degisimle birlikte, bölgesel ve küresel sorunlari tartismak için yenilikçi platformlarin olusturulmasinin bir zorunluluk oldugunu da vurgulayarak "Antalya Diplomasi Forumu"nun da bu hedefi yerine getirdigini anlatti. Türkiye'nin Balkanlar, Orta Asya, Afganistan ve kardes Pakistan çevresinde bölgesel is birligi insa etmeye yönelik daha köklü yaklasimini da sürdürecegini söyleyen Çavusoglu, "Baris Için Arabuluculuk gibi küresel girisimleri tesvik etmeye devam edecegiz. Medeniyetler Ittifaki'ni tesvik ederken yabanci düsmanligina ve Islam karsitligina karsi duracagiz." dedi. Çavusoglu, Türk diplomatlarin, çok tarafliligin etkin sekilde saglanmasi için BM Genel Kurulu'na ve UNESCO Genel Konferansi'na halihazirda baskanlik ettiklerini hatirlatarak "Pandemi sonrasi dünyaya baktigimda, Türkiye'nin girisimci ve insani diplomasisine her zamanki gibi büyük gereksinim duyulacagini görüyorum." degerlendirmesini yapti. Çevrim içi düzenlenen oturuma, Çavusoglu’nun yani sira Pakistan Disisleri Bakani Sah Mahmud Kureysi ve Finlandiya Disisleri Bakani Pekka Haavisto da katildi.  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?