Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0746 9.6592 11.1159 452.38 742.20 6.58
Hava Durumu
17 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

Devlet Çoksesli Korosu sezonun ilk konserini Tarihi CSO Salonu'nda gerçeklestirecek

Devlet Çoksesli Korosu sezonun ilk konserini Tarihi CSO Salonu'nda gerçeklestirecek


Devlet Çoksesli Korosu sezonun ilk konserini Tarihi CSO Salonu'nda gerçeklestirecek

Türkiye'nin genç ve ödüllü koro seflerinden, Devlet Çoksesli Korosu Sefi Dr. Burak Onur Erdem, CSO'nun yeni binasina tasinmasi sonrasinda, tarihi CSO salonunda koronun baslayan çalismalari ve konserlerine iliskin AA muhabirine açiklamada bulundu. Erdem, Devlet Çoksesli Korosu'nun yeni evi olan tarihi salonda bir a capella konserde sanatseverlerle bulusmayi planladigini, salginin gidisati dolayisiyla konseri çevrimiçi formata çevirdiklerini söyledi. Konserlerine ilgi gösteren dinleyicilere özel online olarak müzikli söylesi yapacaklarini belirten Erdem, "Söylesi sonrasinda konserimizi sunacagiz. Bu online konserle on binlerce kisiye ulasma sansimiz var. Pandeminin dezavantajlarini, avantaja çevirmemiz lazim bir yerde. Sanati sürdürmek, koro müzigini sürdürmek istiyoruz. Ne kadar süre müziksiz yasayabiliriz ki? Yeni çözümler üretmek zorundayiz. Bu konserimiz 5 Aralik Cumartesi günü YouTube kanalimizdan yayinlanacak. 5 Aralik'tan sonra da kanalimizda gösterime açik olarak kalacak." diye konustu.

Insan sesinin çesitliligini yansitacaklar

Sef Burak Onur Erdem, sezon basindan beri CSO ile senfonik açik hava konserleri sürdürdüklerini, kis aylari ile kapali mekandaki sosyal mesafe, temiz hava ve maske sartlarinin koro çalismalarinda kolay olmadigini, yeni bir icra yöntemi ürettiklerini ifade etti. Erdem, konser programina ve icra edecekleri eserlere yönelik sunlari kaydetti: "Portreler' isimli 5 Aralik'taki konserimizde renkli bir repertuvar sunuyoruz. Özellikle a capella müzige aç kaldigimizi hissediyoruz. Hem romantik döneme dokunan, hem Rönesans madrigallerini içeren, ayni zamanda dünyadan halk sarkilarini sunan karma bir program hazirladik. Insan sesinin çesitliligini yansitacak bir konser olacak. Insan sesiyle yapilan müzik, koro müzigi, a capella müzik çok farkli renklere sahip. Biz yeni evimiz olan tarihi salonda her rengiyle koro müzigine ev sahipligi yapmak istiyoruz. Dinletecegimiz çok müzik var, anlatacagimiz çok hikaye var. Bütün korolarimizla, burayi bir koro müzigi evi olarak düsünerek yeni projelerle sanatseverlerle bulusacagiz."

"Tarihi salonumuz müzikle yasamaya devam edecek"

Erdem, Devlet Çoksesli Korosu'nun Avrupa Korolar Federasyonu ve Avrupa Profesyonel Korolar Birligi üyesi oldugunu, Kovid-19 salgini süresince de is birligi kapsaminda korolarda alinmasi gereken önlemler konusunda fikir alisverisi yaptiklarini dile getirdi. En kisa sürede, sanatin sürmesi ve yüz yüze konserlerin yapilmasini umut ettiklerini dile getiren Erdem, "Biz önce 'saglik' diyoruz. Ülkemizdeki sartlari gözlemleyerek, hem dinleyicimiz hem de sanatçimiz açisindan en saglikli, risksiz yöntemlerle sanatimizi sürdürmek istiyoruz." dedi. Sef Erdem, tarihi salonun akustiginin koro müzigi açisindan uygun oldugunu, bu özel salonda vokal müzik için her sartin saglandigini vurgulayarak, "Salonumuzda, Ankara'daki ve Türkiye'deki amatör korolarimizi bir araya getirdigimiz festivaller, barok müzik günleri, lied aksamlari, geleneksel topluluklarimizin çok özel konserlerinin hepsinin yapilmasi planlaniyoruz. Tarihi salonumuz müzikle yasamaya devam edecek." ifadesini kullandi.

"Walter Strauss Koro Sefligi Ustalik Sinifi ne olursa olsun devam edecek"

Salgin boyunca Devlet Çoksesli Korosu olarak "Senfonik Koro Söylesileri" ismi altinda çevrimiçi olarak 10 söylesi düzenlediklerini, ülkemizin önde gelen orkestra seflerinden Rengim Gökmen, Gürer Aykal, Antonio Pirolli, duayen besteci Muammer Sun ve Martin Palmeri gibi degerli müzik insanlarini çevrimiçi olarak evlere konuk ettiklerini belirten Erdem, "Bu söylesileri sürdürecegiz. Müzigin sahne kismiyla izleyici kisminin çok baglantili oldugunu düsünüyoruz. Bu baglantilari daha da güçlendirmek bizim öncelikli amacimiz." seklinde konustu. Erdem, bu yil 6'ncisini düzenleyecekleri Walter Strauss Koro Sefligi Ustalik Sinifina iliskin çalismalara da deginerek, salgin sartlari ne olursa olsun bu programi düzenleyeceklerini, gerekirse çok çok az kisiyle ve çevrimiçi yapacaklarini söyledi.

Sef Erdem, sözlerini söyle sürdürdü:

"Walter Strauss Koro Sefligi Ustalik Sinifi, Türkiye'de koro sefligi egitimi açisindan öncü bir rol üstleniyor. Bu sene Alman orkestra ve koro sefi Jan Schumacher'i konuk edecegiz. Alman romantik müzik uzmani kendisi. Türkiye'deki tüm koro sefleri, koro sanatçilari davetli bu programa. Gerekirse programi online formata çevirecegiz ama durmayacagiz."

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?