Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0745 9.7126 11.1758 451.65 740.97 6.61
Hava Durumu
10 ºC

Haber / Genel


Tarih : 11/30/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 11/30/2020 12:00:00 AM

Cumhurbaskani Erdogan Kovid-19'a karsi alinan yeni tedbirleri açikladi

Cumhurbaskani Erdogan Kovid-19'a karsi alinan yeni tedbirleri açikladi


Cumhurbaskani Erdogan Kovid-19'a karsi alinan yeni tedbirleri açikladi

Cumhurbaskanligi Külliyesi'ndeki Cumhurbaskanligi Kabine Toplantisi'nin ardindan millete seslenen Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, toplantinin ilk ve en önemli konusunun yeni tip koronavirüs salginindaki gelismeler oldugunu belirtti. Dünyanin her yerinde daha önce görülmedik düzeyde tirmanisa geçen salginin Türkiye'de etkili oldugunu ifade eden Cumhurbaskani Erdogan, son Kabine Toplantisi'nda bu çerçevede yeni birtakim tedbirlerin hayata geçirilecegini kamuoyuyla paylastiklarini animsatti. Vaka sayisinin 30 bine dayanmis olmasinin herkesin çok daha dikkatli ve sabirli davranmasi gerektigini gösterdigini vurgulayan Erdogan, tedbirlerin yol açtigi sikintilari gayet iyi bildiklerini, bu sikintilari asgariye indirmek için her türlü gayreti gösterdiklerini bildirdi. Recep Tayyip Erdogan, "Salginin olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliligini en aza indirmeyi amaçlayan tedbirler disinda çare bulunmuyor" ifadesini kullandi.

"83 milyon hep birlikte seferberlik"

Vatandaslardan, öncelikle "TAMAM" diye ifade ettikleri "temizlik, maske, mesafe" kuralina en siki sekilde riayet etmelerini rica eden Erdogan, sözlerini söyle sürdürdü: "Ayni sekilde belirledigimiz salgin tedbirlerine de harfiyen uyulmasini bekliyoruz. Daha önemlisi tüm vatandaslarimizin, salgin tehdit olmaktan çikana kadar mecbur kalmadikça kalabaliga karismamalarini, evlerinde dahi dikkatli hareket etmelerini istiyoruz. Henüz kesin tedavisi bulunamayan bu salgina karsi en etkili tedbir, kendimizi korumaktir. Kendimiz saglikli olsak bile sevdiklerimizin ve diger insanlarin sagligi için üzerimize düsen fedakarliklari yapmak mecburiyetindeyiz. Mevsim itibariyla soguk alginligi ve gribin de artmasi saglik sistemimizin üzerindeki yükü agirlastirmistir. Saglik çalisanlarimizin canla basla ortaya koyduklari gayrete en büyük tesekkürümüz, onlara ilave bir yük getirmemek olacaktir. Hastanelerimizdeki doluluk oranlarini ne kadar asagida tutabilirsek, salginla mücadelede kendimizi o derece güvende hissederiz. Bunun için salgin tehdidinin, en az fiziki güvenlik tehditleri kadar önem kazandigini özellikle söylüyorum. Unutmadan 83 milyon hep birlikte seferberlik ruhu ile hareket etmemiz gerekiyor." Cumhurbaskani Erdogan, "salginla mücadele çalismalarini ve saglik çalisanlarinin gayretlerini degersizlestirme niyetiyle yapilan spekülasyonlara karsi" da dikkatli olunmasi gerektigini söyledi.

"Bizi kargasa iklimine sürüklemek isteyenlerin oyunlarina gelmeyecegiz"

"Bozgunculugu meslek haline getirmis bir kesimin gerçeklerle yalanlari harmanlayarak kamuoyunu zehirleme çabalarini bosa çikarmak hepimizin görevidir." diyen Erdogan, sunlari dile getirdi: "Pek çok ülkenin saglik sisteminin ve altyapisinin yetersizligi sebebiyle maruz kaldigi toplumsal kargasa iklimine bizi de sürüklemek isteyenlerin oyunlarina gelmeyecegiz. Nice mücadelelerden alninin akiyla çikan Türkiye, salgin karsisinda verdigi mücadeleyi de Allah'in izniyle mutlaka kazanacaktir. Bu dalganin üstesinden geldigimizde, insallah asi sürecinin de baslamasiyla, kontrolü ve yönetilmesi daha kolay bir mücadele dönemine girecegiz. Önümüzdeki bahar aylarindan itibaren bu küresel saglik krizini geride birakmaya baslamis olmayi ümit ediyoruz. Asi konusunda dünyadaki gelismeleri yakindan takip ediyoruz. Insanlar üzerinde kullanilma asamasina gelen her asi ile yakindan ilgileniyor, gereken baglantilari derhal kuruyoruz. Ilk etapta 50 milyon dozluk bir anlasma yapmis buluyoruz. En basindan beri söyledigimiz gibi vatandaslarimiz herhangi bir ücret ödemeden asiya erisebileceklerdir. Insallah önümüzdeki aydan itibaren saglik çalisanlarindan baslayarak bu asinin uygulamasi yapilacaktir." Recep Tayyip Erdogan, gönüllülerin kullanimi asamasina gelen yerli asiyla ilgili çalismalari da gün gün izlediklerini, bu süreçte ihtiyaç olan vakti milletle tedbirlere siki sikiya uyarak kazanmalari gerektigini ifade etti.

Kovid-19 tedbirleri

Saglik krizini topyekun bir ekonomik ve sosyal krize dönüstürmemek için adimlari dikkatli attiklarini söyleyen Erdogan, sunlari kaydetti: "Hem halkimizin sagligini en üst düzeyde korumayi hem de üretimi, ticareti, istihdami, egitimi, sosyal hayati sürdürmeyi birlikte saglayacak yöntemler bulmaya çalisiyoruz. Bu anlayisla toplantimizda ilave tedbirleri istisare ettik. Yaptigimiz kapsamli degerlendirmeler sonunda hafta içi her gün saat 21.00 ile sabah 05.00 arasinda genel sokaga çikma sinirlamasi uygulanacaktir. Bu kisitlama hafta sonlari cuma aksami 21.00'den pazartesi sabah saat 05.00'e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi pazar artik evlerimizdeyiz. Üretim, tedarik, lojistik, saglik, tarim, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamin disindadir. Market, bakkal, kasap, manav gibi isletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kisitlamasinin disindadir. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir. Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç 65 yas üstü ve 20 yas alti toplu tasima araçlarini kullanamayacak. Umumi Hifzissihha Kurullari, illerdeki toplu tasima hizmetlerinde salginin yayilmasina yol açan aksakliklarin tespiti ve giderilmesi amaciyla gereken tedbirleri alacaktir."

Cumhurbaskani Erdogan, salgin kapsamindaki alinacak diger tedbirleri de söyle siraladi:

"Anasinifi ve benzeri egitim kurumlarinin faaliyetlerine ara verilecektir. Milletimizden salginin evlerde bulasma oraninin arttigini göz önünde bulundurarak, tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum. Evlerde gün, mevlit, taziye, yilbasi kutlamasi gibi insanlarin bir araya gelecegi etkinlikler yapilamayacaktir. Cenaze namazlari yakinlari dahil en fazla 30 kisi ile kilinacak, nikahlar da yine bu sayiyi geçemeyecektir. Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir. Umumi Hifzissihha Kurullari her alisveris merkezi ve semt pazari için ayni anda kabul edebilecekleri müsteri sayisini tek tek belirleyecektir. Ayrica alisveris merkezlerine giriste HES Kodu uygulamasina geçilecektir. Kalabalik caddelere, meydanlara girebilecek kisi sayisi yine Umumi Hifzissihha Kurullari karariyla sinirlanabilecektir. Umumi Hifzissihha Kurullarinin belirleyecegi zorunlu hizmetler disindaki kamu kuruluslarinin mesai saatleri 10.00 ile 16.00 arasi olarak uygulanabilecektir. 50 kisiden fazla çalisani olan is yerlerinde is yeri hekiminin gözetiminde mevcut is sagligi ve güvenligi uzmani veya belirlenen bir personel tarafindan salgin tedbirlerinin uygulamasi siki bir sekilde denetlenecektir. Bu hususlarla ilgili detaylar Içisleri Bakanliginin yayinlayacagi genelgede yer alacak ve sali aksamindan itibaren uygulanmaya baslanacak." Erdogan, tedbirlerin salginin artisini önledigine yönelik bilimsel tespitle alindigini belirterek, kararlarin hayirlara vesile olmasini diledi.

"Türkiye tarihi bir mücadele yürütüyor"

Erdogan, hükümetin, bir yandan salginin önünü kesmeye çalisirken bir yandan da ülkenin içinde ve disinda tarihi bir mücadele yürüttügünü belirtti. Bu ülkenin Cumhurbaskani olarak, milletten bir sey daha istedigini ifade eden Erdogan, "Lütfen kapali mekan, evleriniz, neresi olursa olsun, sigara içmeyi bu dönem içinde kesinlikle birakin, nargile içmeyi kesinlikle bu süre içerisinde birakin. Benim sigarayla da nargileyle de isim yok, ben bunlari sadece milletimin sagligi için istiyorum, milletime olan sevgim için istiyorum. Çünkü hepsi de bunlarin akcigerlerimizi tehdit eden en önemli, zararli ürünler." diye konustu. Erdogan, Türkiye'nin, merkezinde yer aldigi genis bir cografyada, insani, siyasi, diplomatik, ekonomik ve askeri olarak tarihi bir durus sergiledigini, hem kendi sinirlarinin güvenligini saglamak hem dost ve kardes halklara destek olmak hem de tüm mazlumlara ve magdurlara el uzatmak için imkanlari seferber ettiklerini söyledi. Hayata geçirdikleri bagimsiz, onurlu ve vicdanli politikalar sebebiyle içeride ve disarida ugradiklari saldirilari, Allah'in yardimi ve milletin destegiyle birer birer bosa çikarttiklarini dile getiren Erdogan, disarida Türkiye'ye karsi açilan cephelerin, kurulan tuzaklarin, sergilenen vicdan ve ahlak disi tutumlarin sebeplerini gayet iyi bildiklerini kaydetti.

"Türkiye'de, ekmegini yiyip vatanina düsmanlik besleyen bir kesim var"

Cumhurbaskani Erdogan, asirlik oyunlari bozan, asirlik hesaplari altüst eden, asirlik düzenleri yikan, zihinlere vurulan asirlik zincirleri kiran Türkiye'ye, elbette bunun bedelini ödetmek isteyenlerin olacagina dikkati çekerek, su degerlendirmelerde bulundu: "Ülke ve millet olarak bunlarin hepsini de evelallah gögüslemeye haziriz. Bizi asil üzen, içeride karsimiza çikan tuhaf manzaradir. Açik konusmak gerekirse, Türkiye'de, ekmegini yiyip vatanina düsmanlik besleyen, havasini soluyup ezanindan ve bayragindan nefret eden, sefasini sürüp insanini sevmeyen bir kesim var. Bunlar, zahirde demokrat, insancil, hosgörülü gözükür ama hakikatte fasistin, darbecinin, vesayetçinin önde gidenleridir. Bunlar, zahirde çok çalisir gözükür ama esasta hiçbir sey üretmez. Bunlar, çok konusur ama aslinda hiçbir sey söylemez. Bunlar, dünyayi çok bilir gibi davranir ama hiçbir seyden haberleri yoktur. Bunlar, sürekli bagirir ama hiç dinlemez. Bunlar, yalanda ve iftirada sinir tanimaz ama sira gerçeklere gelince hemen arkasini döner. Bunlar, demokrasiyi milletin iradesinde degil yurt disindan gelen sinyallerde arar. Bunlar, etrafina kin ve nefret saçmaktan kalbi kurumus, ruhu kararmis, gözü körlesmis, dili çatallasmis bir güruhtur. Ülkemizin ufkunu gölgeleyen, enerjisini emen, vaktini heba eden, havasini kirleten, suyunu bulandiran bu zihniyetin demokrasimize ve kalkinmamiza maliyeti en az yarim asirdir."

"Bunlarin derdi, Türk ordusunun özellikle son 5 yildir ne yaptigidir"

Milletin gönlüne girerek iktidara ulasmak yerine, disaridan dolanarak gelmenin pesinde olanlara hak ettikleri cevabi yine milletin verecegini kaydeden Erdogan, su açiklamalarda bulundu: "Gerçi, millet her seçimde kendilerine sandikta hak ettikleri cevabi vermistir ama onlarin gündemi ve derdi hep baskadir. Siyaset, toplum ve sandik mühendisligi hesaplarina öyle dalmis durumdalar ki milleti görecek halleri bile yok. Üstelik bunlar milleti hiçe saymakla kalmayip, ülkenin temel degerlerine ve kurumlarina saldirmayi da adet edindiler. CHP'lilerin sik sik yaptigi, son olarak bir milletvekilinin pervasizca tekrarladigi Türk Silahli Kuvvetlerini hedef alan bühtan, bu zihniyetin basli basina bir milli güvenlik meselesi haline dönüsmekte oldugunun isaretidir. Tek parti diktasinin ardindan, sirtini ancak vesayete ve darbecilere dayayarak iktidara gelebilen bir partinin, Türk Silahli Kuvvetleri düsmanligini gayet iyi anliyoruz. Onlarin derdi, ordumuzun, artik darbeyle CHP'ye iktidar yolunu açmak yerine, Türkiye'nin sinirlarini koruma ve sinir ötesi harekatlarini yaparak asli görevini yerine getiriyor olmasidir. Yüreklerinde Türkiye yerine baska mahfillerin sevgisini tasiyanlarin, sifatlari milletvekili bile olsa, laf cambazligiyla bu ülkenin ordusuna bühtan etmesine izin veremeyiz. Bunlarin sancisi, ülkemize yapilan yatirimin nereden geldigi degil, Türk ordusunun özellikle son 5 yildir ne yaptigidir. " Cumhurbaskani Erdogan, FETÖ'den PKK-YPG'ye kadar, birlige ve beraberlige saldiran terör örgütlerinin borazanligini yapanlarin, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik güvenliginin sinirlarini genisletme gayretlerini engellemeye çalistigini vurguladi. Türkiye'ye karsi açik düsmanlik besleyenlerle hiçbir sorunu olmayanlarin, Azerbaycan ve Katar gibi Türkiye'ye dostluklarini kayitsiz sartsiz gösterenlere, saldirdikça saldirdigina dikkati çeken Erdogan, sunlari kaydetti: "Her firsatta ülkemize husumetlerini gösterenlere karsi tavir almak bir yana, onlarin safina geçip, onlarin argümanlariyla bizi hedef aliyorlar. Yine bulduklari her firsatta Türkiye'yi yabancilara sikayet ediyor, yatirimcilara ülkeye gelmeyin mesaji veriyorlar. Bunlarin içlerindeki kinin ve nefretin sebebi, ne Borsa Istanbul'dur ne Sakarya'daki fabrikadir. Bunlarin derdi, gerisindeki kadim medeniyet ve tarih müktesebatiyla bizatihi Türkiye'yledir, Türk milletiyledir, ülkenin hedefleriyledir. Bu kirli zihniyetin sadece istismarini yaptigi demokrasinin, özgürlügün, çogulculugun en samimi savunucusu ve uygulayicisi biz olduk. Simdi buradan sesleniyorum: Ey CHP'nin basindaki zat, senin milletvekilin kalkacak, benim Silahli Kuvvetlerime bu denli hakaret edecek, bu denli edepsizce, alçakça hakaret edecek ve sen bunu kapiya koyamayacaksin. Bak söylüyorum, Mehmetçigine, askerine bu denli sahip çikan bu millet, seni asla affetmeyecektir. Bunu bir defa bilesin. Sandiklar da seni affetmeyecektir." Erdogan, Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük sinirlarinin, "güya bu kavramlarin kaynagi olan Bati'nin" kendisinin bile uymadigi ve uygulamadigi kadar ileri seviyede oldugunu söyledi.

"Ülkemizde özgürlük sinirlarinin bittigi çizgi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlettir"

"Türkiye'de devlete ve millete yapilan saldirilarin binde birini Bati'da denemeye kalkin, görün bakin basiniza ne geliyor?" diyen Erdogan, su ifadeleri kullandi: "Böyle bir durumda ne milletvekili veya gazeteci sifati sizi kurtarir ne sivil toplum kurulusu maskesi tepenize binilmesine engel olur. Mesela, Gezi olaylarinda ülkemizi insan haklarindan demokrasiye kadar her konuda suçlayanlar, Fransa'da yasanan vahim görüntüler karsisinda üç maymunu oynuyor. Paris cayir cayir yanarken, olaylari görüntülemek isteyen basin mensuplari polis siddetine maruz kalirken, Fransiz medyasinin bunlari yayinlamak yerine Türkiye aleyhtari haberlerin dozunu artirmasi da bir baska çarpikliktir. Ilkögretim okullarindaki ögrencilerin Peygamber Efendimize hakaret eden karikatürleri elestirdikleri için saatlerce karakolda sorgulandigi bir ülkeden, baska türlü bir davranis beklemenin beyhude oldugunu da biliyoruz. Burasi Fransa baska bir sey göremezsiniz, baska bir sey de beklemeyin. Buna ragmen Fransa'da yasanan olaylarda hükümetin sergiledigi antidemokratik tutum sebebiyle insan hak ve özgürlükleri adina duydugumuz endiseleri bir kez daha tekrar ediyoruz. Ülkemizde de elbette özgürlük sinirlarinin bittigi bir çizgi vardir. Bu çizgi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diye ifade ettigimiz Rabiamizdir. "

"Milli iradenin üstünde irade tanimadan yolumuza devam edecegiz"

Erdogan, "Özellikle son 7 yildir var güçleriyle saldirdiklari halde Türkiye'ye diz çöktürtemeyenlerin siyasi ve ekonomik tetikçiligini yapanlar artik bu çizgiyi de geçerek dogrudan temel degerlerimizi hedef aliyorlar." ifadelerini kullandi. Erdogan, tüm bakanliklari ve kurumlariyla hükümete, orduya, istihbarata, Diyanete, savunma sanayine, yatirimlara, hatta Akdeniz ve Karadeniz'deki hidrokarbon arama faaliyetlerine saldirildigini, yurt disinda birilerinin kendilerine biçtigi role karsi seslerini çikarmayanlarin kendi hükümetlerine en galiz ifadelerle saldirmaktan geri durmadigini belirtti. Bunlarin Türkiye'yi hedeflerine ulasmaktan alikoymak için ellerinden geleni yaptiklarini ama basaramayacaklarini ifade eden Erdogan, söyle konustu: "Ne yaparlarsa yapsinlar, hangi yollara basvururlarsa vursunlar, hangi alçakliga tevessül ederlerse etsinler basaramayacaklar. Çünkü bu millet Çanakkale'den 15 Temmuz'a kadar her dönemde 1000 yillik vatanindan asla vazgeçmeyecegini, bayragini indirtmeyecegini, ezanini susturtmayacagini, istiklalinden vazgeçmeyecegini göstermistir. Ziya Pasa'nin dedigi gibi 'Zalimlere er geç dedirtir Kudret-i Mevla, Tallahi lekad aserekellahü aleyna.' Milletçe Rabbimize olan sarsilmaz imanimiz en büyük güç kaynagimizdir. Biz de yardimi sadece Allah'tan, destegi sadece milletimizden bekleyerek, milli iradenin üstünde irade tanimadan yolumuza devam edecegiz."

"Türkiye Varlik Fonu'nun Borsa Istanbul'daki payi yüzde 80,6'dir"

Cumhurbaskani Erdogan, geçen hafta Borsa Istanbul'un Türkiye Varlik Fonu uhdesindeki yüzde 10'luk hissesinin Katar Yatirim Otoritesi'ne satisinin yapildigini hatirlatarak, Türkiye Varlik Fonu'nun bu hisseyi geçen yil Avrupa Imar ve Kalkinma Bankasi'ndan aldigini anlatti. Erdogan, söyle devam etti: "Bu anlasmadan sonra Türkiye Varlik Fonu'nun Borsa Istanbul'daki payi yüzde 80,6'dir. Bay Kemal, bunu ögren, bunu bil, bu sana lazim. Yani 1 yil öncesiyle aynidir. Katar Yatirim Otoritesi, aralarinda Almanya, Ingiltere, ABD gibi ülkelerin de bulundugu 40'tan fazla ülkede 400 milyar dolardan fazla yatirimi bulunan küresel bir kurulustur. Bu kurulus dünyanin en büyük borsalarindan biri olan Londra Borsasi'nin da yüzde 10,3 üne sahiptir ama dünyanin hiçbir ülkesinde bu yatirimlardan dolayi 'Katar bizi ele geçiriyor.' diye zirvalayan kimse çikmadi. Almanya'nin tapusunu da Katarlilara verin, Ingiltere'nin tapusunu da Katarlilara verin diyen de çikmadi. Ne garipliktir ya, aksine yapilan yatirimdan herkes memnuniyet duydu. Esasen bu tür yatirim ülkemize duyulan güvenin isaretidir. Bundan niye rahatsiz oluyorsun? Türkiye'nin 3. çeyrekte yüzde 6,7 büyümesi üretimimizin ve istihdamin güçlenmesi bakimindan çok önemlidir. Özellikle ithal etmekte oldugumuz ürünlerin ülkemizde üretimi konusundaki çabalarimizi yogunlastiracagiz." Ekonomik ve hukuki reformlari süratle hayata geçirerek Türkiye'nin yerli ve uluslararasi yatirimcilar için cazibesini daha da artiracaklarini vurgulayan Erdogan, "Ülkemize yatirim yapan tek ülke Katar da degildir. Son 15 yilda ülkemizde dogrudan yatirimi bulunan ülkeler arasinda Hollanda birinci sirada yer aliyor. Onu Amerika ve Ingiltere takip ediyor. Katar ise 17'nci siradadir." dedi.

"Hiçbir zaman yatirimcinin kimligini sorgulamadik"

Erdogan, hükümetleri döneminde uluslararasi yatirimcilari Türkiye'ye getirmek için çok gayret sarf ettiklerini, ayni sekilde Türk yatirimcilarin da yurt disinda yatirim yapmalarini tesvik ettiklerini anlatti. Uluslararasi sermaye yatirimlarinin hem yatirim yapan hem de yatirim yapilan ülkeye ekonomik fayda sagladigina isaret eden Erdogan, sunlari kaydetti: "Ama simdi CHP ve bir kisim medya çikmis Katar Yatirim Otoritesi Borsa Istanbul'a ortak oldu diye ortaligi birbirine katiyor. Halbuki 2015 yilindan 2019 yilina kadar Avrupa Imar ve Kalkinma Bankasi Borsa Istanbul'un yüzde 10 ortagiydi. Ayni sekilde 2018 yilina kadar da Amerikali Nasdaq, Borsa Istanbul'un yüzde 7 ortagiydi. Peki o zaman niye 'Avrupa Türkiye'yi ele geçiriyor, Amerika Türkiye'yi ele geçiriyor.' diye yaygara koparmadiniz. Hiçbir zaman yatirimcinin kimligini sorgulamadik. Bunun rengi nedir, dini nedir, sormadim. Çünkü paranin rengi, dini yoktur, para paradir. 28 Subat'ta oldugu gibi sermayeyi renklere bölenlerden de olmadik. Borsa Istanbul'a deger katan Avrupa Imar ve Kalkinma Bankasi da olsa Nasdaq da olsa Katar Yatirim Otoritesi de olsa bizim için makbuldür ve tesekküre layiktir ama bu fasist kafa, ülkenin ve milletin hayrina olan böyle bir iste kimligine bakarak yatirimci ayrimciligina gidiyor."

"Ülkesinin felaketinden kendine iktidar çikarmaya çalisanlari millet affetmeyecektir"

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, sadece bu örnegin dahi milletin CHP ve onun kuyruguna takilanlara ülkeyi niçin emanet etmediginin ve etmeyeceginin en açik göstergesi oldugunu vurgulayarak, "Tabii bunlarin niyeti hiçbir zaman Türkiye'nin çikarlarini savunmak olmadi. Salgini istismar ederken de yatirimlara karsi çikarken de bunlar milleti düsünmediler. Tek gayeleri ülkeye yatirim gelmesini engelleyerek, milletin sikintiya düsmesini saglamaktir. Ülkesinin felaketinden kendine iktidar çikarmaya çalisanlari bu millet affetmeyecektir." ifadelerini kullandi. Darbecilerden arinip vatan savunmasina siki sikiya sarildigi için ordusuna hakaret edenlerin de millet tarafindan affedilmeyecegini belirten Erdogan, su degerlendirmelerde bulundu: "Sirf kendisi gibi düsünmüyor, kendisini desteklemiyor diye ögretmeninden isçisine, hakiminden polisine, esnafindan is adamina kadar herkese hakaret etmeyi siyaset sanani bu millet affetmez. Bize ilim ögreten ögretmenlerimize hakaret edeni bu millet affetmez. Türkiye bunlara ragmen son 18 yilda Cumhuriyet tarihinin tamaminda yapilanlarin 5 kat, 10 kat fazlasi hizmete hamdolsun kavusmustur. Insallah bunlara ragmen de 2023 hedeflerine ulasacak, 2053 vizyonunu hayata geçirecektir."

"Dev opera binamizin persembe aksami açilisini yapacagiz"

Yatirimlara ve açilislara devam edeceklerini vurgulayan Erdogan, simdi de Ankara'da dev opera binasinin açilisini persembe aksami yapacaklarini bildirdi. Cumhurbaskani Erdogan, su açiklamalarda bulundu: "Bununla birlikte Türkiye'de ilk dev opera binamizi Ankara'miza kazandirmis olacagiz. Tabii ki bu töreni bütün su andaki Kovid sartlarini dikkate alarak çok çok az sayida katilimla yapacagiz. Normalde 2 bini askin davetlinin gelebilecegi bir yer olmasina ragmen biz bunu 300 kisilik katilimla bunu yapacagiz. Bütün derdimiz bu yatirimlar bir kenarda kalmasin. Biz bir taraftan yatirimlari açalim, bir taraftan yolumuza devam edelim ve yine hafta sonu telekonferans sistemiyle Türkiye'nin degisik yerlerinde bitirdigimiz otoyollarin, viyadüklerin, bütün bunlarin da açilislarini yapacagiz ve benim vatandasim, benim halkim, nerede hangi iller birbirine baglaniyor, otoyollarda nasil birbirine baglaniyor, bunlari da izlesinler istiyoruz. Bu hastalik bizi engelleyemeyecek. Biz yolumuza devam edecegiz. Insallah bütün tedbirlerimizi, basta hastanelerimiz olmak üzere, asi noktasinda attigimiz adimlar olmak üzere, bütün bu tedbirleri aliyoruz. ve iste görüldügü gibi bu aksam açikladim hafta sonu cuma aksamindan baslamak üzere cumartesi, pazar evlerimizdeyiz, disari çikmiyoruz ve evlerimizde de kontrolü elden birakmiyoruz, buna mecburuz. Bunlar keyfi degildir ama lütfen evinizde de yok sigaraymis, yok nargileymis aman ha bunlari da içmeyin. Kendim için degil sadece ben vatandasim için bunlari sizlerden istiyorum ve camlarinizi da açik tutmayi ihmal etmeyin."

"Yeni bir süreci baslatiyoruz, hassas olmamiz, dikkatli olmamiz lazim"

Cumhurbaskani Erdogan, Kovid-19 ile mücadele için yeni bir süreci baslattiklarini belirtip hassas olunmasini isteyerek, "Dikkatli olmamiz lazim ve bu konuda da atacagimiz adimlarla alacagimiz tedbirlerle simdi surada 1 ay, 2 ay içinde asilarimiz insallah geliyor ve bunlari da ücretsiz olarak biz tüm halkimiza dagitimini yapacagiz. Simdi bütün bunlar için bize bir sey lazim, lazim olan tek sey su; hep beraber, birlik lazim, beraberlik lazim, kardeslik lazim. Ne diyor sair; 'Birbirimize kardesim derken neden su içiyor gibiyiz. Birbirimize kardesim derken neden türkü söylüyor gibiyiz. Birbirimize kardesim derken neden doyuyor gibiyiz.' Evet su içer gibi, türkü söyler gibi, doyar gibi birbirine kardesim diyen 83 milyonluk bir Türkiye hayali ile yolumuza devam edecegiz." dedi.

"Karsi karsiya bulundugumuz kuraklik tehlikesine dikkat çekmek istiyorum"

Erdogan, konusmasinin sonunda bu yil yagislarin neredeyse yari yariya azaldigina isaret ederek, "Karsi karsiya bulundugumuz kuraklik tehlikesine dikkat çekmek istiyorum. Son 18 yilda insa edip hizmete açtigimiz 585 baraj sayesinde su ana kadar kurakligin etkilerinin günlük hayata yansimasinin önüne geçtik." ifadelerini kullandi. Yagislarin mevsim normallerine dönmesi halinde yine bir sikinti yasanmayacagini belirten Erdogan, ancak her ihtimale karsi vatandaslardan su kullaniminda tasarrufa önem vermeleri çagrisinda bulundu.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?