Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0729 9.7084 11.1698 452.16 741.80 6.63
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/5/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/5/2020 12:00:00 AM

Cumhurbaskani Erdogan: Karabag semalarini artik paçavralar degil, hilal ve yildiz süslüyor

Cumhurbaskani Erdogan: Karabag semalarini artik paçavralar degil, hilal ve yildiz süslüyor


Cumhurbaskani Erdogan: Karabag semalarini artik paçavralar degil, hilal ve yildiz süslüyor

Türkiye Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, Vahdettin Köskü'nden canli baglantiyla katildigi Sarikamis-Karakurt-Horasan yolu açilis töreninde yaptigi konusmada, bugün Kars ve tüm bölge için kritik önemde bir eserin açilis heyecanini yasadiklarini söyledi. Dünya ile beraber Türkiye'yi de etkileyen salgin sebebiyle bu açilis törenini video konferans yoluyla yapmak durumunda olduklarini dile getiren Erdogan, vaka sayilarinin özellikle Avrupa'da zirve yaptigi bu günlerde salginla mücadeleden de hizmet mücadelelerinden de asla taviz vermediklerini aktardi. Erdogan, sagliktan ulasima, sanattan savunmaya, ticaretten enerjiye kadar her alanda devreye aldiklari yeni projelerle sehirlere ve ülkeye hizmet etmeyi sürdürdüklerini ifade ederek, sunlari kaydetti: "Önceki gün Ankara'da mimarisiyle teknolojisiyle konumuyla ülkemizin en prestijli eserlerinden Cumhurbaskanligi Senfoni Orkestrasi Konser Binasinin açilisini yaptik. Bugün Türk savunma sanayine çag atlatacak ilk milli helikopter motorumuzun teslimi ve tasarim merkezinin açilisini gerçeklestirdik. Böylece TEI'nin sadece motor üreten degil, motor tasarlayan, üreten ve dünyaya satan bir marka olmasi yolunda tarihi bir adim daha attik. Simdi de serhat sehrimiz Kars'i bölgesel ticarette bir üst asamaya tasiyacak bir yatirimi Karakurt-Horasan yolunun 40 kilometrelik bölümünü devreye aliyoruz. Tabii ben de ekran basinda izledim. 2 çarpi 2, gerçekten muhtesem bir yol olarak bu yolu buradan izlerken milletim adina iftihar ettim. Nerelerden hamdolsun nerelere geldik. O dev viyadüklerin üzerinden geçen bu yolla birlikte inaniyorum ki artik buralardan geçen benim vatandaslarim veya uluslararasi, ülkemizden geçen insanlar ülkemizi ve milletimizi takdirle anacaklardir."

"Yol dis ticarete önemli katkilar yapacak"

Erdogan, sinir kapilari güzergahinda olan ve çogunlukla agir tasit trafigine hizmet verecek yolun bu özelligiyle de dis ticarete önemli katkilar yapacagini vurguladi. Cumhurbaskani Erdogan, "Karakurt-Horosan yolunun devreye girmesiyle komsu ülkelerle ticarette artik bölünmüs yol standardinda kesintisiz ulasim hizmetine kavusmus oluyoruz. Seyahat süresini 46 dakikadan 25 dakikaya düsüren yol, vakitten 25 milyon lira, akaryakittan 4 milyon lira olmak üzere yillik toplam 29 milyon lira tasarruf saglayacaktir. Yolun açilmasiyla beraber tarihi Ipek Yolu güzergahinin en önemli merkezlerinden olan Kars'in cazibesinin daha da artacagina inaniyorum. Bu önemli hizmeti sehrimizi kazandiran Ulastirma ve Altyapi Bakanligimizi, Sayin Bakan ve ekibini sahsim, milletim adina gönülden tebrik ediyorum." Isçisinden mühendisine, resmi kurumlardan yüklenici firmaya kadar bu projenin gerçeklesmesinde emegi geçen, katkisi olan herkese tesekkür eden Erdogan, Karakurt-Horosan yolunun sehrin yani sira bölge ve ülke için hayirli olmasini diledi. Erdogan, Vahdettin Köskü'nden canli baglantiyla katildigi Sarikamis-Karakurt-Horasan yolu açilis töreninde yaptigi konusmada, Hazreti Mevlana'nin haysiyetin ve sahsiyetin önemini vurguladigini, bu iki seye sahip olmanin hayatta basarinin anahtari oldugunu söyledi. Ticaretten siyasete her alanda insanin sahsiyeti ve haysiyetiyle var oldugunu, itibar kazandigini vurgulayan Erdogan, zaten Karslilara da bunun yakistigini dile getirdi.

Erdogan, bu ikisinin kayboldugu durumlarda ise savrulmanin kaçinilmaz oldugunu belirterek, söyle devam etti:

"Tarih boyuncu haysiyetini ve sahsiyetini yitiren kisiler ve toplumlar kendilerini hep zillet çukurunda bulmuslardir. Türkiye ve Türk milleti olarak yasadigimiz onca saldiriya ve ihanete ragmen Allah'a hamdolsun böyle bir yanlisa düsmedik. Bin yillara sari geçmisimizde ne haysiyetimizden ne de sahsiyetimizden asla taviz vermedik. Tehditler karsisinda sinen, pusan, egilip bükülenlerden olmadik. Hep dik durduk, saglam durduk. Yeri geldi Çanakkale'de gencecik evlatlarimizi topraga verdik. Yeri geldi Istiklal harbimizde tüm Anadolu'yu kiyama kaldirdik. Yeri geldi 15 Temmuz'da tanklara meydan okuduk. Yeri geldi, iste benim de dedem Sarikamis'ta donarak, orada kucaginda tüfegiyle sehit oldu. Rize'den Sarikamis'a. Iste bu millet böyle cengaver bir millettir. Ama milli onurumuzun çignenmesine, bagimsizligimiza el uzatilmasina, bizi ayakta tutan kadim degerlerimize kast edilmesine riza göstermedik."

"Daima sahsiyet ve haysiyetle davrandik"

Erdogan, ayni sekilde ülkeye umut baglayan ve güvenen, inanan kardeslerin hak ve hukukunun gasp edilmesine de izin vermediklerini dile getirerek, "Suriye'de adaletin, Irak'ta baris ve istikrarin, Libya'da mesruiyetin yaninda tavir alirken daima sahsiyet ve haysiyetle davrandik. Terörden, siddetten, eli kanli Esed rejiminin bombalarindan kaçan mazlumlara hep gönlümüzü, ayni zamanda kapilarimizi açtik. Tek parti CHP'si gibi ülkemize siginan bütün bu insanlari Boraltan Köprüsü'nde katillerine teslim edenlerden olmadik." ifadelerini kullandi.

En son Daglik Karabag meselesinde de millete yakisan bir karakterle hareket ettiklerini dile getiren Erdogan, söyle konustu:

"Ermeniler Azerbaycan topraklarina saldirdiginda tüm kalbimiz ve imkanlarimizla kardeslerimizin imdadina kostuk. Karsli bu Ermenileri tarihten iyi tanir, iyi bilir. Ortak tarih, kültür, inanç ve dil birligimizin geregi neyse onu yaparak Daglik Karabag'in ve isgal altindaki Azerbaycan topraklarinin özgürlügüne kavusmasina katkida bulunduk. Daglik Karabag'daki durusuyla Türkiye, ayni zamanda tek parti CHP'sinin Boraltan faciasinda milletimize yasattigi mahcubiyetten kurtulmustur. Azerbaycanli kardeslerimizin mücadeleleri neticesinde hamdolsun bugün Karabag semalarini artik paçavralar degil hilal ve yildiz süslüyor. Azerbaycan bayragi sehitlerimizin kahramanliklarinin timsali olarak Daglik Karabag'da gururla dalgalaniyor. Insallah Nahçivan ile Azerbaycan arasindaki baglantiyi saglayacak koridorun açilmasiyla artik kardeslerimizle dogrudan kara baglantisina da sahip olacagiz." Erdogan, bu baglantidan en çok faydayi görecek yerlerin basinda Kars'in geldigini belirterek, 30 yillik isgalin ardindan Azerbaycan'in öz topraklarina yeniden kavusmanin hakli sevincini yasadigini kaydetti. Karabag'da kazanilan zaferin hem uluslararasi hukuk hem diplomasi hem de askeri açidan Azerbaycan'a anasinin ak sütü gibi helal oldugunu vurgulayan Erdogan, "Bir kez daha altini çizerek tekrarlamakta fayda görüyorum. Azerbaycan kimsenin topragina el uzatmamis, kimseye saldirmamis, Birlesmis Milletler ve AGIT kararlarina ragmen 30 yildir isgal altinda tutulan topraklari azat etmistir. Bunu da Ermeniler gibi sivilleri ve sivil yerlesim yerlerini hedef alarak degil, mesruiyet çerçevesinde kalarak gerçeklestirmistir. Hal böyleyken Minsk grubu es baskani Fransa'nin önceki gün parlementosunda aldigi karar skandalin ötesinde tam bir fecaattir, felakettir." dedi. Azerbaycan Cumhurbaskani Ilham Aliyev'in "Fransa sayet Ermenileri bu kadar seviyorsa kendi topraklarindan Marsilya'yi onlara verebilir." sözlerini animsatan Erdogan, hiçbir devletin bir diger devletin egemenlik haklarina bu derece alçakca saldirmasinin kabul edilemeyecegini söyledi.

"Fransa çözümün degil sorunun parçasi oldu"

Suriye'den Libya'ya kadar her yerde benzer yaklasimlar içinde olan Fransa'nin bu kararla artik çözümün degil sorunun bir parçasi oldugunu, hiçbir yerde objektif bir yaklasimla görev yapamayacagini ispatladigini belirten Erdogan, "En son Lübnan'da da ayni oyunu oynadi. Ama yine netice alamadi ve evet Macron'u kovdular. Uluslararasi kamuoyunun Fransa'nin açtigi bu tehlikeli ve tüm devletleri tehdit edecek yaklasima karsi gereken tepkiyi vermesini ümit ediyoruz. Bu çarpikliktan en çok zarari da bugünkü siyasi birligini çok kanli ve karanlik bir mücadele dönemine borçlu olan Avrupa görecektir. Türkiye olarak her zaman ve her yerde oldugu gibi hakkin, hakikatin, mazlumun yaninda yer almayi, bu dogrultuda söz söylemeyi ve siyaset izlemeyi sürdürecegiz."

"Bölünmüs yol uzunlugunu 27 bin kilometrenin üzerine çikardik"

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, geçen 18 yilda ülkeye kazandirdiklari her yatirimin, getirdikleri her hizmetin 81 vilayetin tamamini kucakladigini ifade etti. Ülkenin bölünmüs yol uzunlugunu 27 bin kilometrenin üzerine çikardiklarina isaret eden Erdogan, su bilgileri paylasti: "Bu yollar, 81 vilayetimizin hemen hepsinden geçiyor. Yollarimizi, uzunlugu 554 kilometreyi bulan 410 tünelle donattik. Bu tüneller 81 vilayetimizin hepsinden de hizmet veriyor, hizmet aliyor. Demiryollarimizin 11 bin 600 kilometresini adeta sifirdan yapmisçasina yeniledik. Bu demiryollari vatanimizin dört bir yanina hizmet götürüyor. Hizli tren hatlarimizi hizla yayginlastiriyoruz. Tüm ana hatlari tamamlayarak 81 vilayetimizin bunlardan yararlanmasini saglayacagiz. Havalimanlarimizin sayisini 56'ya çikartarak 81 vilayetimizde yasayan her vatandasimizin bunlardan istifadesini temin ettik ki bunlardan bir tanesi de Kars Havalimani'dir." Erdogan, sadece ulasimda degil sagliktan egitime enerjiden spora her alanda Türkiye'yi bu sekilde sarip sarmalayan hizmetlere imza attiklarini belirtti.

"Açilisini yaptigimiz her eser bize heyecan ve memnuniyet veriyor"

Yasanan her hadisenin Türkiye'ye kazandirdiklari bu güçlü alt yapinin ne kadar kritik oldugunu ortaya koydugunu söyleyen Erdogan, sunlari kaydetti: "Salgin döneminde hastanelerimizin, saglik sigortasi sistemimizin önemini gördük. Ihracatimiz arttikça organize sanayi bölgelerimizden lojistik alt yapimiza kadar ilgili tüm sektörlerimize hizmet veren alt yapinin önemini gördük. Bu örnekleri her alana tesmil etmek mümkündür. Biz kimsenin lafina, sözüne, iftirasina, yalanina, sinsi ve kirli oyunlarina bakmayacagiz. Bugüne kadar milletimizle birlikte ve milletimize hizmet ederek geldik, bundan sonra da ayni sekilde yolumuza devam edecegiz. Açilisini yaptigimiz her eser bize tarifi mümkün olmayan bir heyecan ve memnuniyet veriyor. Eserden yana nasipsiz olanlarin içlerindeki kin ve nefretin gözlerini köreltmesi, kalplerini karartmasi, dillerini çatallastirmasi bizi yolumuzdan alikoyamaz tam tersine sevkimizi artirir." Cumhurbaskani Erdogan, "Kars'i tüm devasa çesitli kasar peynirleriyle gerek ülkemizde gerek tüm dünyada tanitalim ve taniyalim. Benim Karsli kardesim bu noktada tüm emegini veriyor. Kadiniyla erkegiyle inaniyorum ki Kars özellikle bu süt ve süt mamullerinde, Kars kasar peyniriyle de namini salacaktir." seklinde konustu. Açilisi yapilan Karakurt-Horasan yolunun sehirlere ve ülkeye hayirli olmasini dileyen Erdogan, emegi geçenleri de tebrik etti. Konusmasinin ardindan Erdogan, "Yol medeniyettir." diyerek, Karakurt-Horasan yolunun açilis kurdelesinin kesilmesi talimatini verdi. Kurdele kesilmeden önce Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu'ndan bir ricasi oldugunu dile getiren Erdogan, "Yollarin çevresini, viyadüklerin altini lütfen hizla insallah yesillendirelim, agaçlandiralim ve sevlerin durusunu çok daha farkli bir hale, yemyesil hale getirelim. Ben size inaniyorum. Bunu da sevlerle birlikte gerçeklestirirseniz bütün bu yollardan geçen size bir kez daha Allah razi olsun der." ifadelerini kullandi. Daha sonra Bakan Karaismailoglu ve beraberindekiler Karakurt-Horasan yolunun açilis kurdelesini kesti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?