Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0759 9.6599 11.1218 452.53 742.50 6.58
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Genel


Tarih : 11/30/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 11/30/2020 12:00:00 AM

Çöl tozunun koronavirüs tasima ihtimali yok

Çöl tozunun koronavirüs tasima ihtimali yok


Çöl tozunun koronavirüs tasima ihtimali yok

Istanbul Teknik Üniversitesi (ITÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Çöl tozlarinin atmosferde uzun vakit seyahat etmesi ve bol günes isigina maruz kalmasindan ötürü koronavirüs tasima olasiligi yoktur." dedi. Toros, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Kuzey Afrika ve Ortadogu’nun çok büyük çöl sahalarini barindirdigini söyledi. Atmosferik sartlardan ötürü çöl sahalarinda meydana gelen firtinalarin toz ve ufak kum tanelerini yüzeyden kilometrelerce yukarilara tasiyabildigini belirten Toros, "Rüzgar araciligi ile her yil milyonlarca ton kum ve tozun atmosferde kitalari ve denizleri asarak yaptigi yolculuk normal bir olaydir. Ülkemizin güney mekanlari daha çok çöl tozlari tesirinde kalmaktadir. Çöl tozlari özellikle bahar aylarinda daha çok görülmektedir." diye konustu.

Toros, Türkiye'nin vakit vakit çöl tozu tesiri altina girdigini dile getirerek, su sekilde devam etti:

"Atmosferik sartlar ve yukariya seviyelerdeki güneyli akimlar sebebiyle ülkemiz düsük yogunlukta çöl tozu tesirindedir. Hem de Türkiye su anda yüksek basinç kismi tesiri altinda. Türkiye'nin güney yerlerinden baslayarak çöl tozunun tesiri altina girdi. Bugün ülke genelinin tamaminda düsük yogunlukta çöl tozu tesiri görülüyor. Atmosferik sayisal model sonuçlarina göre, çöl tozu sali gününden itibaren ülkenin bati yerlerinde tesirini kaybetmeye baslayacak. Çöl tozu ülkenin baska bölgelerde ise hafta süresince etkili olacak Çöl tozu ülkemizin Güneydogu Anadolu Bölgesi'nde daha yogun olacak."

- "Tedirgin olmaya lüzum yok"

Toros, kum ve toz kaynaginin daha çok yerlesim disi araziler bulundugunu ve eksprlerin incelemesine göre koronavirüsün günes isigini pek sevmedigini dile getirdi. Yüksek basincin günesin bol bulundugu manasina geldiginin altini çizen Toros, sözlerini su sekilde tamamladi: "Ülkemizdeki insanlarin çöl tozunun koronavirüsü tasidigiyla alakali tedirginlik yasadigini görüyoruz. Çöl tozlari sahradan kalkip dünyanin degisik yerlerine ulasiyor. Bu tozlar ülkemize de günes isigi altinda geliyor. Hem de eksperler virüsün daha çok insanlarin yogun bulundugu bölgelerde bulundugunu belirtiyor. Çöl tozu ise insanlarin yerlesim yerlerinden uzak olan sahralardan, bos arazilerden kalkip baska yere gidiyor. Çöl tozlarinin atmosferde uzun vakit seyahat etmesi ve bol günes isigina maruz kalmasindan ötürü koronavirüs tasima olasiligi yoktur. Bu hususta insanlarin tedirgin olmasina lüzum yoktur. Çöl tozlari koronavirüsü tasimaz." Hikmet Faruk Baser

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?