Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0849 9.6825 11.1182 458.85 752.80 6.74
Hava Durumu
9 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

Çin'den sizan gizli belgeler ülkedeki Kovid-19 salgininin ilk dönemine isik tuttu

Çin'den sizan gizli belgeler ülkedeki Kovid-19 salgininin ilk dönemine isik tuttu


Çin'den sizan gizli belgeler ülkedeki Kovid-19 salgininin ilk dönemine isik tuttu

CNN'nin ele geçirdigi Hubei eyaleti Hastalik Kontrol ve Önleme Merkezi’nden sizan 117 sayfalik gizli belgelere göre Çinli yetkililerin Kovid-19 salgini hakkinda dünyaya, içerideki durumdan çok daha iyimser veriler paylastigi belirtildi. CNN, kendilerine belgeleri ulastiran kisinin Çin saglik sistemi içinde çalisan biri oldugunu belirterek, belgelerin 6 ayri bagimsiz uzman tarafindan incelendigini ve özgünlügünün teyit edildigini açikladi. Söz konusu belgelerin Kovid-19 salgininin baslangicindan bu yana Çin'in içinden sizan en önemli belgeler oldugu kaydedilerek, salginin baslangicinda yerel makamlarin içeride ne zaman ve neyi bildiklerine dair önemli bilgiler tasidigina isaret edildi.

Çin'deki kati bürokratik yönetim modeli salginda erken uyari sistemini engelledi

CNN’nin haberinde, belgelerin Çin’deki saglik sistemindeki yetersizlikleri ortaya koyduguna isaret edilerek, ülkedeki salginin ilk dönemlerinde Kovid-19 vakalarinin tespit ve teyidinin 23 gün gibi uzun bir süre aldigi ve virüs testlerinde yasanan basarisizlik sonucu çogunun negatif geldigi vurgulandi. Belgelerde iç denetimlerde salginin yayildigi bölgede saglik sektöründe yasanan fonlama ve eleman yetersizliginin de altinin çizildigi kaydedilen haberde, Çin'deki mevcut kati bürokratik yönetim modelinin salgin konusunda erken uyari sistemini engelledigi degerlendirilmesi yapildi. Haberde belgelerin, Çin saglik sisteminin yukaridan asagi bürokratik sinirlamalardan dolayi salginin ilk acil asamalarini dogru yönetemedigini, bu süreçte atilan yanlis adimlari ve kurumsal basarisizlik modelini gösterdigi belirtildi.

Salginin merkezi Wuhan'a komsu sehirlerde daha fazla grip vakalari görüldü

Haberde, Çinli yetkililerin Hubei eyaletindeki Wuhan sehrini Kovid-19 salgininin merkezi olarak göstermesine ragmen, aralik basinda eyalette Wuhan'a komsu diger sehirler Yichang ve Xianning’ta daha önce hiç açiklanmayan, önceki yila kiyasla 20 kat daha büyük bir grip salgini meydana geldigine dikkat çekildi. Söz konusu belgelere göre Kovid-19 salginin merkezi Wuhan’da 2 Aralik 2019 itibariyla 2 bin 32 grip salgini tespit edilirken, 320 km batisindaki Yichang’da 6 bin 135, Xianning’de de 2 bin 148 vakanin kayitlara geçtiginin alti çizildi. Sizan belgelerin, Çin hükümetinin Kovid-19 salgini ile ilgili bulgulari gizlemeye yönelik kasitli bir girisimi olduguna dair hiçbir kanit tasimadigi degerlendirilirken, öte yandan yetkililerin salginin ilk patlak verdigi dönemde erisebildikleri bilgilerle halka açikladiklari bilgiler arasinda çok sayida tutarsizligi ortaya koydugu vurgulandi. Belgelerde ayrica, zaman zaman tartismalara neden olan virüsün laboratuvardan sizdigi yönündeki iddialar üzerine Çinli yetkililer tarafindan herhangi bir bilginin dile getirilmedigi veya kayitlara geçirilmedigi ifade edildi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?