Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0745 9.7126 11.1758 451.65 740.97 6.61
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/5/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/5/2020 12:00:00 AM

CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu: Kaba kuvvet, asla ve asla kisiyi hakli kilmaz

CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu: Kaba kuvvet, asla ve asla kisiyi hakli kilmaz


CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu: Kaba kuvvet, asla ve asla kisiyi hakli kilmaz

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, parti genel merkezinde CHP Kadin Kollarinca gerçeklestirilen YasamHak Projesi'nin tanitim toplantisina katilarak bir konusma yapti. CHP Kadin Kollarinin "Yasam Hak" adi altinda önemli bir projeye imza attigini belirten Kiliçdaroglu, eger bir insanin yasama hakki varsa bu hakka herkesin saygi göstermesi gerektigini söyledi. Kadina yönelik siddetin özellikle son yillarda arttigina vurgu yapan Kiliçdaroglu, bu nedenle herkesin bu alana dikkat etmesi gerektigini aktardi. "Birlikte, hep beraber Türkiye'nin bütün cografyasinda kadina yönelik bir siddet varsa bu siddete karsi hepimizin ortak tavir takinmasi gerekiyor." diyen Kiliçdaroglu, söyle devam etti: "Kadin kollarimiz siddete ugrayan kadinlarla ilgili olarak hukuki destek verecek, ayni zamanda psikolojik destek de verilecek. Doga ve insan haklarindan sorumlu olan genel baskan yardimcimiz da var birlikte bu mücadeleyi sürdürecekler. Türkiye cografyasinda nerede bir kadin siddete ugruyorsa nerede kadin yardim istiyorsa kendisine derhal hem hukuki destek verilecek hem de psikolojik destek verilecek. Biz bunu yaptigimiz takdirde bu ülkede kadina gerçek anlamda saygiyi gündeme getirmis oluruz. Peki bu projeyi hayata geçirmek, kadina yönelik siddeti engelleyecek mi? Asil temel çözüm nerede? Asil temel çözüm, kadinlarin birlikteliginde. Asil temel çözüm, kadinlarin siyasette çok daha güçlü bir sekilde var olmalarinda. Bu nedenle ben bütün kadinlarin, belli bir hedef ilkesinde birlesmelerini istiyorum. Nedir o hedef? Kadina yönelik siddet var, evet. Kadin magdur oluyor, evet. Kadin yoksullugu en derin yasayan kisi. Eger bir kadin çocugunu yataga aç yatiriyorsa o kadinin dramini baska kimse anlayamaz. Kadinin bu sorunlardan kurtulmasi ve daha güçlü olmasi için temel çözüm, kadinin siyasetten çok daha güçlü var olmasidir." Kadinin siyasette daha güçlü olabilmesinin yolunun parlamentoda daha fazla temsil edilmesinden geçtiginin altini çizen Kiliçdaroglu, nüfusun yarisindan fazlasinin kadin olmasina ragmen temsiliyet oraninin ortada oldugunu belirtti.

"Siyasi Partiler Yasasi'nin degismesi için çaba harcanmali"

Bütün kadinlardan bir beklentisi oldugunu aktaran Kemal Kiliçdaroglu, "Ben sizin hakkinizi savunuyorum siyasette daha fazla olmanizi, daha çok görülür olmanizi. Haklarinizi savunmanizi istiyorum. Onun için yapacaginiz ilk sey, Siyasi Partiler Yasasi'nin degismesi için çaba harcamaktir." dedi. Nerede yasarsa yasasin kadinlarin "Siyasi Partiler Yasasi'na cinsiyet kotasini getiren partiye biz oy verecegiz, destek verecegiz. Siyasi Partiler Yasasina cinsiyet kotasini getirmeyen partiye de hep beraber karsi duracagiz." demesi gerektigine dikkati çeken Kiliçdaroglu, kadinlarin birlik olmasi durumunda kabul ettiremeyecekleri hiçbir seyin olmayacagina degindi. Kiliçdaroglu, "Bir daha ifade ediyorum, siz kadinlar siddetten magdursaniz, istismardan magdursaniz, yoksulluktan magdursaniz, egitimden magdursaniz, o zaman yapacaginiz bir sey var. Bu mu magduriyetlere yol açar siyasi anlayisini bir tarafa birakacaksiniz." diye konustu. Türk kadinlarinin Kurtulus Savasi sirasinda erkeklerle birlikte mücadele ettigine dikkati çeken Kiliçdaroglu, söyle devam etti: "Serife Baci'yi kim unuttu, kimse unutmadi. Kastamonu'daki Istiklal yolunda, cepheye silah tasiyan kadinlari kim unuttu? Kimse unutmadi. Açlikla, yoksullukla en temel mücadeleyi yapan kadin degil mi? Kadindir. O zaman kadinin siyaset hakkinin teslim edilmesi lazim. Bunun için Siyasi Partiler Yasasi'na cinsiyet kotasinin getirilmesi lazim. 306 kadin örgütü var. Hepsiyle görüstüm. Ayni düsüncemi, 306 kadin örgütüne de söyledim. Aglamak degil, hak istemek önemlidir. Projenin adi ne? YasamHak. Hakkinizdan söz edeceksiniz, elinizden alinan haklarin iadesini isteyeceksiniz. Karadenizli kadinin nasil çalistigini biliyor muyuz? Biliyoruz, günün 24 saati çalistigini biliyor muyuz? Biliyoruz. Neden siyasette daha az yeri var. Bu mücadelenin verilmesi lazim."

"Bütün kadinlar, Aile Destekleri Sigortasini talep edecek"

Kadin yoksullugu ile mücadele etmenin de bir hak olduguna isaret eden Kemal Kiliçdaroglu, iki gün önce Sivas'ta bir dernegin dagittigi 500 liralik yakit yardimi için metrelerce kuyruk olustugunu hatirlatti. Oradakilerin yüzde 99'unun kadin oldugunu dile getiren Kiliçdaroglu, "Peki yapmamiz gereken ne? Aile destekleri sigortasini talep edecek bütün kadinlar. Kimse kadinlari, onun çocuklarini ve ailesini açliga ve yoksulluga mahkum edemez. 21'inci yüzyilin Türkiyesi'nde mahkum edemez. Dolayisiyla yoksullugunun giderilmesini istemek de bir haktir kadin için." açiklamasinda bulundu. 1974'te parlamentonun "Aile destekleri sigortasini uygulayacagim" diye söz verdigini ve hala uygulanmadigini aktaran Kiliçdaroglu, bunun mücadelesinin de yapilmasi gerektigini bildirdi. Kadin kollarinin güzel bir projeyi baslattigini tekrarlayan Kemal Kiliçdaroglu, ancak kendisinin 1-2 adim ötesini dillendirdigini anlatti. "Kadin hem yasamda ekonomik olarak güçlü olacak hem moral olarak güçlü olacak. Kimseye el avuç açan bir kadini görmek istemiyoruz. Çöp konteynerlerinden yiyecek toplayan kadinlari görmek istemiyoruz. Tam tersine bu kadin evinde otururken sosyal devlet ona her türlü olanagi saglamak zorundadir. Bunu saglamadiginiz takdirde devlet, sosyal devlet olmaktan çikar. Kadin güçlü oldugu takdirde siddete maruz kalmaz. Kadina yönelik siddetin erkekler tarafindan yapilmasi, erkegin zafiyetini ve güçsüzlügünü gösterir. Kaba kuvvet, asla ve asla kisiyi hakli kilmaz. Kisiyi hakli kilan aklidir, mantigidir, adalete duydugu saygidir. Siddet uygulamak erkegin kendisini asma kapasitesinin olmadigini gösterir. Insana saygi duymadigini gösterir. Biz hep birlikte kadin, erkek hep birlikte kadina yönelik siddet konusunda duyarliligimizi korumaliyiz, mücadele etmeliyiz. Zaten bu konuda bütün davalar CHP hukuk birimleri tarafindan izlenmektedir, kadin kollari tarafindan izlenmektedir. Dolayisiyla biz 5 Aralik'ta, kadina seçme ve seçilme hakkinin verildigi bir tarihte böyle bir projeyi hayata geçiriyoruz."

"Hiç kimsenin umutsuzluga kapilma hakki yok"

CHP Kadin Kollarini ve projede çalisan herkesi kutlayan Kiliçdaroglu, birlikte mücadele edeceklerini vurguladi. Bu cografyada herkesin huzur içinde yasamasi gerektigi ve bunu saglayacaklarini dile getiren Kiliçdaroglu, hiç kimsenin umutsuzluga kapilma hakki olmadigini söyledi. Bu ülkede yasayan kadinlardan iki sey bekledigini aktaran Kiliçdaroglu, kadinlardan "Siyasi Partiler Yasasi'nda cinsiyet kotasi istiyorum. Siyasette söz sahibi olmak istiyorum. Siyasette güçlü olmak istiyorum." demesini istedi. Ikinci olarak Aile Destekleri Sigortasi'ni çikarma konusunda sözünü yerine getirmeyen partilere oy verilmemesini de isteyen Kiliçdaroglu, sunlari kaydetti: "Bu iki konu hayata geçirildigi takdirde, hayatin her alaninda kadinlar çok güçlü olacak. O zaman zaten kadin erkek esitligi dedigimiz, firsat esitligi dedigimiz esitligi yakalamis olacagiz. Esitlik kagit üzerinde kalmamali, söz olarak kalmamali esitlik. Esitlik hayata geçirilmeli ama hayata geçirilmesi için lütuf olarak beklenmemeli. Kadinlar bunu lütuf olarak beklememeli. Mücadele sonunda bu haklari alabilmeli. Mücadele sonunda alinan her hak çok degerli haktir. Bütün kadinlardan bu 2 temel konuda ortak hareket etmelerini istiyorum. Çünkü ayni aciyi bütün kadinlar ortak yasiyor. O zaman bu acilari gidermek zorundayiz. Bu cografyadan atmak zorundayiz."

Nazliaka projeyi tanitti

CHP Kadin Kollari Genel Baskani Aylin Nazliaka da YasamHak Projesi hakkinda bilgi verdi. CHP'nin 81 ildeki tüm kadin örgütlerinin bu projede görev alacagini bildiren Nazliaka, "Biliyoruz ki kadinin halinden yine en iyi kadinlar anlar. Çünkü biz kadinlar görünmez iplerle birbirimize bagliyiz. Amacimiz sadece siddet gören kadinlarin yasam hakkini savunmak degil, ayni zamanda bu yasama yön vermek, degistirmek. Iste bu degisim, birlikte kuracagimiz esit ve aydinlik yarinlarin habercisi olacak." dedi. CHP Genel Merkezinde 7 gün 24 saat çalisacak bir çagri merkezi kurduklarini aktaran Nazliaka merkezin pazartesi günü saat 10.00'dan itibaren hizmete girecegini açikladi. Nazliaka, sunlari kaydetti: "Bu merkez kanaliyla korkutulmaya, sindirilmeye, dört duvar içinde siddetin her türlüsüne maruz birakilmaya çalisilan kadinlari, onlarin sesi ile kucaklayacagiz. Ayni zamanda 'yasamhak.com' web sayfamizdan bize elektronik posta ile ulasmalarini saglayacagiz. Dayanisarak, mücadele ederek, örgütlü ve saglam temeller atacagiz. Türkiye'de siddete ugrayan birçok kadin baski, korku ve güvensizlik nedeniyle gördügü siddeti dile getiremiyor. Bu siddet kendini degersiz hissetmesine, kendini anlatamadikça yalnizlasmasina, istemese dahi kendini toplumdan soyutlamasina sebep oluyor. Oysa böyle olmak zorunda degil. Bu nedenle 'Yalniz degilsin, biz variz' sloganiyla yola çiktik. Tek bir kiz kardesimizin dahi kirpigi yere düsmesin diye, onlara destek olacagiz. Barinma ihtiyaci olan kadinlarin, yerel belediyelerimizin destegi ile siginma evine yerlesmelerini saglayacagiz. Barolar ile yaptigimiz is birligi ve partili avukatlarimiz sayesinde siddet gören kadinlara hukuki destek verecegiz. CHP Kadin Kollari olarak kadina ve çocuga yönelik siddet davalarini takip edecegiz, magdur olan kadinin ya da yakinini kaybetmis olan ailenin yaninda yer alacagiz."

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?