Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0789 9.6656 11.1259 453.14 743.43 6.60
Hava Durumu
16 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

Bypass ameliyati hakkinda merak edilenler

Bypass ameliyati hakkinda merak edilenler


Bypass ameliyati hakkinda merak edilenler

Bayindir Içerenköy Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Fuat Büyükbayrak, bypass ameliyatinin ardindan damar sertligine yol açan obezite, hipertansiyon, diyabet gibi rahatsizliklarin, kilonun ve kolesterol seviyelerinin kontrol altinda tutulmasinin önem tasidigini belirtti. Türkiye Is Bankasi istiraki Bayindir Içerenköy Hastanesi'nden yapilan açiklamada görüslerine yer verilen Büyükbayrak, kalp ve damar hastaliklarinin, beraberinde getirdigi birçok rahatsizliktan ötürü yasam kalitesini ciddi oranda etkileyen, önemli bir halk sagligi sorunu oldugunu aktardi. Büyükbayrak, kardiyovasküler hastaliklarin, tüm dünyada bulasici hastaliklara bagli olmayan ölümlerin bir numarali sebebi oldugunu ve her yil yaklasik 18 milyon kisinin bu nedenden ötürü hayatini kaybettigini bildirdi. Kardiyovasküler hastaliklarin görülme sikligi arttikça buna paralel olarak bypass ameliyatinin da siklikla uygulandigini aktaran Büyükbayrak, koroner bypass'a dair sunlari kaydetti: "Bypass, atardamarin belli bir bölgesinde meydana gelen daralma ya da tikanma sonucunda atardamarin besledigi bölgenin canliligini korumak için uygulanan cerrahi yöntem olarak uygulaniyor. Atardamarin tikali olan bölgesinin ilerisine, vücudun baska bir bölgesinden hazirlanan damarlar vasitasiyla gerçeklestirilen bypass ile atardamarin beslendigi bölgeye yeterli miktarda kan ulastiriliyor. Koroner bypass ameliyati ise kalbi besleyen 'koroner damar' adi verilen atardamarlarin tikanmasi sonucunda gerçeklestiriliyor. Koroner bypass operasyonu yerine uygulanabilecek alternatif tedavi yöntemi varsa mutlaka hasta bilgilendirilmelidir. Genis bir bölgeyi besleyen ana koroner damar darliginin daha önce stent ya da balon anjiyoplasti yöntemleri ile açilmis olmasina ragmen tikanikligin nüksettigi, birden fazla koroner damarin, ameliyatsiz yöntemlerle (balon-stent) açilamadigi, bir veya daha fazla damarin daha önce ameliyatsiz yöntemlerle açilmis olmakla birlikte yeniden tikandigi, kalp kapak operasyonu gerektiren durumlarda bir veya daha fazla koroner arterin hastaliginda bypass ameliyatina ihtiyaç duyulur."  

- "Hastanin yasi, cinsiyeti önem tasiyor"

  Prof. Dr. Fuat Büyükbayrak, ameliyatin riskleri hakkinda da bilgi verdi. Tüm cerrahi operasyonlarda oldugu gibi bypass ameliyatinda da risk oldugunu vurgulayan Büyükbayrak, ancak bu riskin yaklasik yüzde 1 ile sinirli oldugunu belirtti. Büyükbayrak, hastanin yasinin, cinsiyetinin, daha önce geçirilmis enfarktüs veya kalp kasinin çalismamasindan dolayi kalp kasinda güç kaybi olup olmadiginin, kalp kapaklarinda ek bir rahatsizlik bulunup bulunmadiginin ve dolasim sistemi haricindeki diger sistemlere ait bir fonksiyon kaybi olup olmadiginin da önem tasidigini kaydetti.  

- "Sigara içiliyorsa mutlaka birakilmali"

  Koroner bypass operasyonu ile kalp kasinin normal fonksiyonunu devam ettirmesinin saglanacagini fakat kisinin var olan damar sertliginin devam edecegini belirten Büyükbayrak, ameliyatin ardindan damar sertligine yol açan obezite, hipertansiyon, diyabet gibi rahatsizliklarin, kilonun ve kolesterol seviyelerinin kontrol altinda tutulmasinin önem tasidigini vurguladi. Prof. Dr. Büyükbayrak, hastanin mümkün oldugu kadar gündelik yasamin içinde yer almasinin önem tasidigini aktararak, ameliyat sonrasi mutlaka yapilmasi gerekenleri söyle siraladi: "Sigara içiliyorsa mutlaka birakilmali, ilaçlar düzenli kullanilmali, haftada bir ya da iki gün beyaz et yenilmeli, kalp sagligini koruyan gidalar bol bol tüketilmeli, fazla kilolarin bir an önce verilmesi için beslenme ve diyet uzmanlarindan yardim alinmali, gerekli dozda kolesterol ilaci kullanilmali, bypass sonrasi rehabilitasyon seanslarina düzenli gidilmeli, agir spor yapmaktan kaçinilmali. Yüzme, vücuttaki tüm kaslari çalistirip ayni zamanda nefes egzersizi de yapilabilen bir spor oldugu için siklikla uygulanabilir. Partner ile yapilabilecek masa tenisi ve dans gibi etkinlikler de hastanin sagligina ve sosyallesmesine katki saglar. Mümkünse açik ve temiz havada düzenli doga yürüyüsleri yapilmali, rutin kardiyoloji muayenelerine mutlaka gidilmeli."

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?