Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0756 9.6739 11.1487 453.39 743.82 6.62
Hava Durumu
16 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Basvurana geri ödemesiz ödeme müjdesi! Devletin hastaya, emekli olamayana, çalismayana SGK ile sagladigi destekler

Basvurana geri ödemesiz ödeme müjdesi! Devletin hastaya, emekli olamayana, çalismayana SGK ile sagladigi destekler


Basvurana geri ödemesiz ödeme müjdesi! Devletin hastaya, emekli olamayana, çalismayana SGK ile sagladigi destekler

Devletin hastaya, emekli olamayana, çalismayana SGK ile sagladigi destekler merak ediliyor. Devletin, Sosyal Güvenlik Kurumu vasitasiyla vatandaslara ilettigi çok sayida destek bulunuyor. Devlet yakin akrabasina bakan vatandaslara aylik evde bakim maasi ödemesi yapiyor. Bu destegi alabilmek için hastanin belirli bir oranda kendi bakimini yapamamasi ve hastanin bakilacagi evin hane gelirinin belirli seviyenin altinda olmasi gerekiyor. Bu destekler yurttaslarin bulunduklari hallerde daha çok magdur olmamalari suretiyle ödeniyor. Bu takviyeleri alabilmek için lüzumlu sartlarin saglanmasi gerekirken birtakim destek ödemeleri için rastgele bir sart bulunuyor. SGK hasta olanlara, emekli olamayanlara, çalisamayanlara detayli destek ödemeleri yapiyor. Karsiliksiz yada birtakim sartlar altinda saglanan SGK destek ödemelerinden 3 adedini bütün detaylari ve müracaat islemleri beraber haberimizde derledik. 65 yas ve üstü vatandaslardan bir alani kendisine yetebilirken, büyük çogunlugu ise parasal ve manevi her türlü destege ihtiyaç duyuyor. Yaklasik 600 bin kisi bu yardimlar vasitasi ile asli ihtiyaçlarini kimseye muhtaç olmadan karsilamaya çalisiyor. Ama bu ayligi alabilmek için birtakim sartlarin olusmasi gerekiyor. Kisilerin bizzat müracaat için saglik durumunun ideal olmamasi durumunda ise müracaatlar vasi vasitasiyla gerçeklestirilir.Basvuru esnasinda lüzumlu vasi karari yetkilendirilmis mahkeme vasitasiyla verdigi belge ile kanit edilmelidir.  

HASTAYA BAKANA DEVLET DESTEGI

Devlet yakin akrabasina bakan vatandaslara aylik evde bakim maasi ödemesi yapiyor. Bu destegi alabilmek için hastanin belirli bir oranda kendi bakimini yapamamasi ve hastanin bakilacagi evin hane gelirinin belirli seviyenin altinda olmasi gerekiyor. Bu destek ödemeleri her ay gerçeklesiyor ve aylik 1305 TL ödeniyor. Basvurular Aile Bakanligi Il Müdürlüklerine yapilabilir.    

EMEKLI OLAMAYANA TOPLU PARA

Devletin sagladigi bir baska destek emekli olamayanlara. Emekli olamayan vatandaslara yatirmis olduklari primleri geri alabilirler. Sigortali bir iste çalismayan, kendi isini yapmayan, emekli olmak için yas ve gün sartini saglamis ama prim ödemesi eksik olan vatandaslara yapilan bu ödemeler düzenli sekilde SGK tarafindan gerçeklesiyor. Basvurular SGK Müdürlüklerine yapilabilir.    

YASLI VATANDASLARA 2022 AYLIGI

Aylik düzenli geliri olmayan, sosyal emniyeti bulunmayan ihtiyar vatandaslara aylik maas ödenir. 65 yas ayligi yada ihtiyarlik maasi olarakta taninan 2022 ayligi aylik 637 TL olarak gerçeklesiyor. Bu ödemeler için 65 yasindan büyük olmak ve gelir düzeyinin düsük olmasi sartlari bulunuyor.    

65 Yas Ayligi Basvurulari Nasil Yapilir?

65 yas ayligi alabilmek isteyen yurttaslarinin ikamet ettikleri bölümde tespit edilen kaymakamliklar araciligi ile müracaat yapacaklari ifade edilir. Kimlik kartlari ile kaymakamlar içeriginde hizmet veren sosyal yardimlasma ve dayanisma vakiflarina müracaatlar gerçeklestirilebilir. Saglik durumlarinin elverissiz olmasi durumunda ise vasileri araciligi ile bu müracaat yapilabilir.

65 Ayligi Miktari Ne Kadardir?

65 ayligi için yapilan ödemeler her yil degisiklik gösterir. Hesaplamalar asgari ücret üstünden gerçeklestirilmektedir. Bu süreçte 2020 yili için 65 ayligi 673 lira olarak belirlenmisti. Ödemeler ise Ziraat Bankasi araciligi ile banka hesaplarina yapildigi gibi PTT subelerinden de alinabilir.    

65 Ayligi Almak Için Gerekli Sartlar Nelerdir?

65 yas üzeri ayligi alabilmek için kisilerin SSK, Bagkur ya da Emekli Sandigi üstünden bir sosyal güvenceye sahip olmamasi gerekmektedir. Aylik alabilmek için kisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olmasi ve 65 yasini doldurmus olmasi gerekmektedir. Aylik gelir incelemesinde kisinin eline geçtigimiz gelirin asgari ücretin 3'te 1'i oranindan az olmasi da gerekmektedir. Kisinin yardim etmeye ihtiyaç duymasi ve düzenli bir gelirinin olmamasi gerekmektedir.    

Yaslilik Ayliginin Yani Sira Evde Bakim Destegi Ödemeleri de Veriliyor!

Yüzde 50 ve üstünde engele sahip olan yurttaslarin evde bakimlarinin gerçeklestirilmesi için aylik birtakim ödemeler yapilir. Bu ödeme miktari ise 1.460,71 lira olarak belirlendi. Bu destekten faydalanmak için hane içinde yasam sürdüren kisi sayisinin 1.402 liradan az gelire sahip olmalari gerekmektedir. Bu ödemeyi alabilmek için de 65 yasini doldurmus olmak ve rastgele bir sosyal güvenceye sahip olmamak gerekmektedir. Böylece pek çok kisi dogrultusundan bilinmeyen ve bu sebeple faydalanilamayan iki ödemenin toplaminda devletten devamli olarak 2135 lira alinabilir.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?