Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0746 9.6592 11.1159 452.38 742.20 6.58
Hava Durumu
17 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/5/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/5/2020 12:00:00 AM

Bakanliktan 106 TL Elektrik Yardim Parasi!

Bakanliktan 106 TL Elektrik Yardim Parasi!


Bakanliktan 106 TL Elektrik Yardim Parasi!

Aile Bakanligi'nin gereksinimi olan vatandaslara sagladigi elektrik yardim parasi 106 TL'ye kadar çikabiliyor. Bu destek ödemelerinden faydalanmak isteyen yurttaslarin basvurularini hangi Aile Bakanligi birimlerine nasil gerçeklestirecegini ve ödemeleri PTT'den her ay nasil alabileceklerini adim adim aktariyoruz. Soguk havalarin kapida olmasiyla beraber yurttaslarin fatura giderleri agirlasti. Giderleri yükselen vatandaslar devlet dogrultusundan saglanan destek ödemelerini incelemeye basladilar. Vatandaslarin nasil alindigini merak ettigi ödemelerden bir tanesi de elektrik yardim faturasi. Yeni asgari ücreti belirleme çalismalari yarin baslayacak

ELEKTRIK YARDIM PARASI NASIL ALINIR?

Aile Bakanligi'nin basta Sosyal Yardimlar Genel Müdürlügü olmak üzere detayli birimleri üzerinden degisik alanlarda yardim ve destek ödemeleri yapiyor. Vatandaslarin magduriyet hayat sürdürdükleri alanlarin azaltilmasi ve problemlerinin giderilmesi amaci ile saglanan bu destek ödemelerinde özel kosullar bulunuyor. Elektrik yardimi da özel müracaat kosullari ile saglanan desteklerin basinda geliyor. Türkiye ekonomisi yilin üçüncü çeyreginde yüzde 6,7 büyüdü

Bakanlik Sartlari Açikladi

Aile Bakanligi elektrik yardim ödemelerinin kimlere yapilacagina dair açiklamasinda sartlari açikladi. Elektrik destegi amaci ile ailelerin saglamalari gereken kosullar; "3294 sayili Sosyal Yardimlasma ve Dayanismayi Tesvik Kanunu ile 2022 sayili 65 Yasini Doldurmus Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaslarina Aylik Baglanmasi Hakkinda Kanun kapsaminda derli toplu sosyal yardim almaya dair verilmis hak sahipligi karari devam eden haneler faydalanmaktadir."

NE KADAR ELEKTIK YARDIMI ALINIR?

Elektrik yardimi ödemeleri hanede yasam sürdüren sahis sayisina göre degisiyor. 1-2 kisilik hanelere aylik 75 kWh, 3 kisilik hanelere aylik 100 kWh, 4 kisilik hanelere aylik 125 kWh, 5 ve daha çok kisilik hanelere aylik 150 kWh destek ödenir. Ödemeler en az 53 TL ile 106 TL arasinda ödenir.

Ödemeler PTT'den

Elektrik yardimi ödemeleri PTT üzerinden saglanir. Her ay faturalarini PTT'den ödeyen aileler destek tutari kadar ödemeyi eksik yaparlar. Mesela 150 TL elektrik borcu olan bir vatandas 106 TL yardim almasi halinde fatura borcu amaci ile yalnizca 44 TL öder. Ziraat Bankasi 6 Ay Ödemesiz 10 Bin TL Destek Kredisi Basvuru Rekoru Kirmaya Devam Ediyor!

BASVURULAR NASIL YAPILIR?

Elektrik yardimi müracaatlari amaci ile Aile Bakanligi rastgele bir müracaat yapilamasina lüzum olmadigini bildirdi. Sistemde yer alan ailelere otomatik saglanan destek amaci ile çesitli bilgi amaci ile Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakiflarina müracaat yapilabilir.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?