Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0703 9.6920 11.1703 452.11 741.74 6.62
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

Bakan Varank: 396 KOBI'ye 158 milyon lira destek verilecek

Bakan Varank: 396 KOBI'ye 158 milyon lira destek verilecek


Bakan Varank: 396 KOBI'ye 158 milyon lira destek verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, yazili açiklamasinda, KOSGEB'in KOBIGEL-KOBI Gelisim Destek Programi'nin "Imalat Sanayisinde Dijitallesme" baslikli çagri sonuçlarini kamuoyuyla paylasti. "Imalat Sanayinde Dijitallesme" temali ilk çagriya 2019'da çiktiklarini animsatan Varank, "Geçen sene çagrimiza 1742 basvuru almis, toplamda 258 KOBI’ye 71,5 milyon liralik bir destegi onaylamistik. Pandemiyle birlikte KOBI'lerin dijitallesmesinin ne kadar önemli oldugu bir kez daha ortaya çikmis oldu. Bu nedenle ayni temayla yeni bir çagriya çikarak eylül ayina kadar basvurulari kabul ettik." bilgisini verdi. Varank, sanayide dijitallesme konusunda KOBI'lerde farkindalik olustuguna ve bu sene daha nitelikli basvurular geldigine dikkati çekerek, "Toplamda basvuru yapan 1090 proje, iki ayri asamada degerlendirildi. Degerlendirme neticesinde 396 KOBI'mizin 158 milyon liralik destekten faydalanmasi yönünde karar aldik. Bu destek tutarinin 62,5 milyon lirasi geri ödemesiz." degerlendirmesinde bulundu.

"Hedef dijital ekosistem"

Dünyayi etkisi altina alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininin imalat sanayisinde dijitallesmeyi tetikleyici bir etkide bulunduguna isaret eden Varank, su ifadeleri kullandi: "KOBI'lerimiz artik dijital dönüsümün ne kadar gerekli oldugunu daha iyi kavradi. Hedefimiz, dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarilesmesini de saglayarak güçlü bir dijital ekosistem olusturmak. Bunun için yerli ve yetkin dijital teknoloji gelistiricisi KOBI’lerin sayisini artirmak istiyoruz. Ayrica, KOBI'lerimizin is süreçlerine dijitallesmeyi entegre etmelerini de önemsiyoruz Sanayide dijitallesme konusunda önümüzdeki yillarda da KOBI'lerimizi desteklemeye devam edecegiz."

1 milyon liraya varan destek

KOBIGEL-KOBI Gelisim Destek Programi ile isletmeler, 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin lira kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon liraya kadar destek alabiliyor. Destek, projenin gerçeklestirilmesi için gerekli personel, makine-teçhizat, hizmet ve yazilim alimi giderleri için ödeniyor. KOSGEB, geri ödemeli destek tutarinin yüzde 50'ye kadar olan kismini "erken ödeme" olarak verebiliyor. KOBI'lerin en az 8 ay, en fazla 20 ay içinde projelerini tamamlamalari gerekiyor. KOBI'ler çagri kapsaminda, "Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle Islenmesi ve Imalat Sanayinde Kullanimi", "Imalat Sanayinde Nesnelerin Interneti", "Imalat Sanayinde Endüstriyel Robot Teknolojileri", "Imalat Sanayinde Akilli Sensör Teknolojileri", "Yapay Zekaya Dayali Siber Fiziksel Akilli Fabrika Sistem ve Bilesenleri", "Imalat Sanayinde Siber Güvenlik", "Imalat Sanayinde Akilli ve Esnek Otomasyon Sistemleri", "Imalat Sanayinde Sanal Gerçeklik/Artirilmis Gerçeklik" baslikli 8 alanda desteklenebilecek. Söz konusu çagrinin basvuru sonuçlari, "https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/kgelsonuclistesi" adres üzerinden ögrenebilecek.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?