Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0909 9.6871 11.1202 459.13 753.26 6.74
Hava Durumu
9 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

Bakan Selçuk: Isçi ve isverenlerimizin mutabakatiyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz

Bakan Selçuk: Isçi ve isverenlerimizin mutabakatiyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz


Bakan Selçuk: Isçi ve isverenlerimizin mutabakatiyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz

Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk, "Asgari ücretin isçi ve isverenlerin beklentilerine ideal, çalisma hayatina olumlu katki saglayacak civarda belirlenecegine inaniyorum." dedi. Yeni yilda geçerli olacak asgari ücreti saptama çalismalari kapsaminda isçi, isveren ve hükümet temsilcilerinden meydana gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantisini gerçeklestirdi. Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsaminda çevrim içi düzenlenen toplantinin baskanligini ve açilis konusmasini, Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk yapti. Tespit edilecek yeni asgari ücretin, çalisma hayatinin bütün taraflarina ve vatandaslara hayirli olmasi temennisinde teshis edilen Selçuk, sunlari söyledi: "Asgari ücret, hangi kanuna tabi olarak çalistigina bakilmaksizin bütün is kollarini kapsamakta, toplumun bütün kesimleri için esit olarak belirlenmekte. Çalisma hayatinda, isçi kardeslerimizin ekonomik ve sosyal haklarinin korunmasinda, ücret politikalarinin alt sinirini meydana koyuyor. Komisyonun nihai hedefi, bütün sosyal taraflarin görüsleri, istekleri ve kosullari göz önünde bulundurarak bu seviyesi saptamak. Bakanlik olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek isçi ve isverenlerimizin mutabakatiyla asgari ücreti teshis etmeyi hedefliyoruz."

"Istisare ortaminda çalismalarimizi sürdürecegiz"

Selçuk, toplumun bütün kesimlerinin dünyayi etkileri altina alan Kovid-19 salginiyla mücadelede bulundugunu belirterek, su sekilde konustu: "Bu salgin, çalisma hayatini, istihdami, isçilerimizi ve isverenlerimizi de etkiledi. Bu amaçla, Bakanlik olarak, Sosyal Koruma Kalkani altinda çogu programi yasama geçirdik. Vatandaslarimiza direkt olarak aktardigimiz kaynagin toplam tutari 42 milyar lirayi asti. Bu süreci isçi ve isveren konfederasyonlarimizla sosyal diyalog ortaminda yürüttük. Çalisanlarimizi güvenligini saglamak için baslattigimiz uygulamalarimizi olabilecek en hizli ve etkin bir sekilde yasama geçirmek için büyük gayret gösterdik. Son ilerlemeler isiginda 1 Aralik itibariyla kisa çalisma ödenegine basvurulari almaya basladik. Süreci daha da hizlandirmak için basvurulari e-Devlet üstünden aliyoruz. Hem de Normallesme Destegi'nin uygulanma vakitini de uzattik. Dogru ve etkin politikalari yasama geçirmek için bundan ileri süreçlerde de alakali bütün taraflarla istisare ortaminda çalismalarimizi sürdürecegiz."

"En ideal sosyal ve ekonomik kosullari olusturacagiz"

Bakan Selçuk, çalisma hayatinin esas unsurlarindan asgari ücretin belirlenmesi konusu ile alakali bütün taraflarin öneri ve görüslerini komisyonda ifade edecegini vurguladi. Her daim emegin mübarek bulunduguna inanarak ailesi, ülkesi ve milleti için özveriyle çalisan her vatandasin yaninda olduklarini altini çizen Selçuk, sunlari kaydetti: "Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan'in liderliginde, sosyal ve ekonomik haklarin iyilestirilmesi konusu ile alakali çalisanlarimiza her vakit sahip çiktik. 2002'den bu yana isçi ve isverenlerimizin haklarinda iyilesme gerçeklestiren çogu önemli düzenlemeyi yasama geçirdik. 2003'te Is Kanunu'muzu ILO sözlesmelerine ve AB normlarina ideal olarak tekrar düzenledik. 2009'da 1 Mayis'i isçilerimize 'Emek ve Dayanisma Günü' olarak ilan eden gene biz olduk. Askeri darbe neticesi olusmus sendikal mevzuatimizi, uluslararasi standartlara ideal olarak, Sendikalar ve Toplu Is Sözlesmesi Kanunu ile 2012'de tekrar düzenledik." Isçi sendikasina üyelikte e-Devlet sistemine geçerek sivil örgütlenme ve sendikalasmayi kolaylastirici önemli bir adim daha attiklarini belirten Selçuk, "Bugün sendikalara üye olan asagi yukari 2 milyon isçi kardesimiz var. Sendikalasma oranlarindaki artislari, demokrasimiz ve sendikalarimizin kuvveti bakimindan önemsiyoruz. 2013'te yüzde 9 olan isçilerin sendikalasma seviyesi bugün yüzde 14'e yükseldi." verisini verdi. Bakan Selçuk, çalisarak, üreterek, alin teri dökerek evlerine ekmek götüren isçilerin, ailelerin refahi için sosyal diyalogu güçlendirerek en ideal sosyal ve ekonomik kosullari bir arada olusturacaklarini dile getirdi.

"Asgari ücretin uzlasiyla çikmasini istiyoruz"

Bakan Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda 18 yil süresince bütün taraflarin sartlarini gözetip her vakit çözüm merkezli bir yaklasim sergilediklerini belirterek, konusmasina su sekilde devam etti: "2019 yili enflasyonu yüzde 11,84 olmasina karsin, 2020 yili için brüt asgari ücreti yüzde 15,03 artirarak 2 bin 943 liraya yükselttik. Net asgari ücret ise 2 bin 324 lira oldu. Böylece enflasyonun 3 puan üstünde bir tedavi kaydetmis olduk. 18 yillik dönemde reel artis 1,5 kat oldu. Komisyon, çalismalarini Aralik ayi süresince sürdürecek." Asgari ücretin çogu kalemi etkiledigi için ülkelerin ekonomisinde belirleyici role de sahip bulunduguna ilgi çeken Selçuk, "Bu süreçte hedefimiz isi, istihdami, isçilerimizi ve isverenleri güvenligini saglamak. Asgari ücretin bu yil uzlasiyla çikmasini istiyoruz. Asgari ücretin, isçilerimizin ve isverenlerimizin beklentilerine ideal ve çalisma hayatina olumlu katki saglayacak bir civarda belirlenecegine inaniyorum. 1 Ocak Ayi 2021'de yürürlüge girecek olan asgari ücretin, isçi ve isverenlerimize, ailelerine, bütün vatandaslarimiza hayirlar getirmesini temenni ediyorum." diye konustu. Dün 3 Aralik Dünya Engelliler Günü bulundugunu hatirlatan Bakan Selçuk, bu yil Türk-Is heyetinde komisyonda yer alan engelli isçinin sahsinda bütün engellilerin gününü kutladi.

"Tüm çalisanlar için adil bir vergi düzenlemesi yapilmali"

Isçi heyetine baskanlik yapan Türk-Is Genel Egitim Sekreteri Nazmi Irgat Irgat, Kovid-19 salgini nedeniyle bütün dünyanin sancili bir süreçte bulundugunu söyledi. Irgat, salginda basta saglik çalisanlari olmak üzere sagligini ve hayatini kaybetme pahasina çalisan bütün emekçilere sükranlarini sundugunu belirtti. Salginin insanlara hayattaki önceliklerini sorgulama firsati verdigini dile getiren Irgat, su sekilde konustu: "Adil olmayan uygulamalardan biri olan asgari ücreti düzeltmek için bugün önümüzde bir firsatimiz var. Hayatlarini tehlikeye atarak çalisanlara, emeklerinin karsiligini ödemenin vakti. Her kriz döneminde yasandigi gibi düsük gelirliler, isçiler, emekçiler magdur oluyor. Krizin faturasi her vakit bulundugu gibi isçilere kesiliyor. Isten çikarma yasagi geldi ama sendikasiz is bölgelerinde ücretsiz izne çikarilan insanlar, asgari ücretin yarisini bile alamamakta. Isçilerin onayi alinmadan, isveren iradesiyle çikarildigi ücretsiz izinde günlük 39 lira nakdi ücret destegi saglandi. Ele geride biraktigimiz aylik 1,168 liralik bu destek yetersiz kaldi." Nazmi Irgat, çalisanlarin 7 milyonunun asgari ücret seviyesinde gelire sahip bulundugunu belirterek, sunlari kaydetti: "Milyonlarca insan borçlanarak yasamini sürdürmeye çalisiyor. Milyonlarca issiz var. Asgari ücret ve altinda bir gelire mahkum edildikleri için daha da yoksullar, mutsuzlar, huzursuzlar, endiseliler. En önemlisi de gelecege umutla bakmiyorlar. Sayin Bakanim, siz ayni vakitda aileden mesul bakansiniz. Bu gelir seviyesiyle bir ailenin geçinmesi olasi müdür? Asgari ücret teshis edilirken aile etkeni kesinlikle öneme alinmalidir. Asgari ücretli ailenin geliri de yilin son aylarinda gelir vergisindeki artis nedeniyle azaliyor. Asgari ücretlilerle bir arada bütün çalisanlar için adil bir vergi düzenlemesi yapilmali."

"Hizmet pazarindaki tablo göz ardi edilmemeli"

Türkiye Isveren Sendikalari Konfederasyonu (TISK) Genel Sekreteri Akansel Koç da sunlari kaydetti: "Bu desteklere karsin maalesef bilhassa hizmet sektörünün salgindan olumsuz etkilendigi gerçegi ortadadir. Asgari ücret, hizmet pazarinda yasanan olumsuz tablo göz ardi edilmeden belirlenmelidir. Unutulmamalidir ki niyet iyi olsa bile ani ve büyük ücret degisimlerinin uzun yillara yayilmis ciddi istihdam etkileri yaratabilecegi geçmiste yasanan deneyimlerle sabittir. Çalisanlara ödenebilecek 'en alt limiti' ifade eden asgari ücret belirlenirken, ülkemizin ekonomik hali ve isletmelerimize olan etkileri göz önünde bulundurulmalidir. Çünkü isletmelere yansiyacak olumsuz etkiler bütün çalisma arkadaslarimiza da ayni yönde sirayet edecektir. Bildiginiz gibi asgari ücret yeni istihdam yaratilmasinda etkili bulundugu gibi yatirimcilarin yatirim kararlarini da etkileyen en esas kriterlerdendir." Koç, bütün ülkelerde ek istihdam yaratmanin hiç basit olmadigina ilgi çekerek, "Yabanci yatirimci çekmek hiç basit degil. Bugün itibariyla ülkemizde genel issizlik seviyesi yüzde 13'lerde seyrederken, genç issizligi ise yüzde 26,1. Güncel halde 1,3 milyon genç issizimiz var. Ne egitimde ne istihdamda olan gençlerin sayisi bugün yüzde 30'luk oranla neredeyse 3,6 milyona ulasmistir. Üstelik bu gençlerin 655 bini yüksekögrenim ve 671 bini ise mesleki ya da teknik lise mezunudur. Bir diger ifadeyle, her iki yüksekögrenim mezunu gençten biri issizdir." dedi. Enflasyonun üstünde artis gösteren asgari ücretle kayit disiligin artip yüzde 32,9 seviyesine ulastigina ilgi çeken Koç, su sekilde devam etti: "Yasanan salginin olusturdugu süreçle bir arada daha da artis egilimi gösterebilecek kayit disiligin önüne geçmemiz sarttir. Kayit disi istihdamin bir puan düsürülmesinin bile ülke ekonomisine, büyümeye ve bundan dolayi istihdama çok ciddi katkisi bulunduguna ilgi çekmek isterim. 1 puanlik kayit disiligin devletimize maliyeti yillik 3,5 milyar liranin üstündedir. Üzülerek söylüyorum ki 2021 yili için belirlenecek asgari ücretin isverene maliyeti kayit disina yönelimin siddetini de belirleyecektir. TISK olarak kayit disi ile mücadeleyi destekliyoruz. Çalisma barisinin, güçlü ekonominin en önemli belirleyicisi bulundugunu ve bizler için çalisma hayatindaki uyumun politika üstü bulundugunu belirterek, salgin sürecinde bir arada aldigimiz ortak kararlarin gene ortak çikarlarimiz için uygulanmasini temenni ediyoruz."

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?