Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0750 9.7118 11.1797 451.73 741.11 6.61
Hava Durumu
14 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

Bakan Koca, Kovid-19 asi çalismalarinin detaylarini anlatti

Bakan Koca, Kovid-19 asi çalismalarinin detaylarini anlatti


Bakan Koca, Kovid-19 asi çalismalarinin detaylarini anlatti

Saglik Bakani Fahrettin Koca, 11 Aralik'ta Türkiye'de olmasi beklenilen Kovid-19 asisina iliskin, "Çin, Alman asisi, Ingiliz asisi, Amerikan asisi... Konuyu bu tür ele alamayiz. Öncelikle ele almamiz gereken husus, asinin hangi teknikle üretildigi hususudur. Çünkü asinin tekniki, asinin itimat edilir olup olmadigini birinci dereceden etkiler." ifadelerini kullandi. Bakan Koca, Hürriyet gazetesine verilen röportajda, 11 Aralik'ta Türkiye'de olmasi beklenilen Kovid-19 asinin nasil uygulanacagi ve niçin Çin'in tercih edildigi hususu ile alakaliki suallere yanit verdi. Çin asisinin niçin tercih edildigi hususu ile alakali Koca, "Çin, Alman asisi, Ingiliz asisi, Amerikan asisi... Konuyu bu tür ele alamayiz. Öncelikle ele almamiz gereken husus, asinin hangi teknikle üretildigi hususudur. Çünkü asinin tekniki, asinin itimat edilir olup olmadigini birinci dereceden etkiler." açiklamasini yapti. Asinin inaktif teknikle üretildigi verisini veren Koca, bu teknik kullanildigi için daha çok tercih edilmesi gereken asi olduguna isaret etti. Koca, asinin üretildigi ülkeye odaklanilmasinin hatali oldugunu, teknige odaklanmasini gerekliligini altini çizen Koca, "Ben diyorum ki bu teknik, en eski teknikdir. Senelerdir bu teknige dayali olarak asilar üretildi. Uzun vadede test edilmistir. Bir yan etkiyi yoktur. " dedi. Yöntem bakimindan konusulan asilardan birinin inaktif virüs asilari ötekinin ise mRNA teknikiyle imal edilen asilar oldugunu belirten Koca, inaktif teknikle imal edilen asilarin daha itimat edilir oldugunu ve tarihte taninan en iyi teknigin de bu oldugunu belirtti. Inaktif asilarin uzun vadeli sonuçlarinin daha iyi bilindiginin altini çizen Koca, virüsün kalitsal yolu ile tasarlanan mRNA asilarinin kisa vadede iyi sonuç verileni fakat orta ve uzun vadede nasil bir etkisinin olacaginin bilinmedigine isaret etti.

Inaktif asi tekniginin çok zor ve çok pahali bir teknik olduguna ilgi çeken Koca, su sekilde devam etti:

"Inaktif asilar, basit üretilebilir asilar degil. Maliyeti çok yüksektir. O amaçla öteki daha çok tercih edilen teknik oldu. Çin'le yaptigimiz anlasma 50 milyon... Bunun üzerini baska teknikle imal edilen asilarla tamamlamak durumundayiz. Ama su gerçegi de unutmayalim, baska asilarin uzun vadede ne tür etkiler gelistirebilecegini bilmiyoruz." Koca, dünyada imal edilen bütün asilarin Dünya Saglik Örgütünün süreçlerinden geçme zorunlulugu bulundugunu, Çin asisi için de bunun geçerli oldugunu, su anda Faz 3 dönemini bitiren hiçbir asi olmadigini söyledi. Pandeminin yol açtigi acil hal niçiniyle ara raporlarla idealluk verildigini ifade eden Koca, "Çin asisi, Faz 3'e en erken baslayan asidir. Hem de Faz 3'ü daha genis topluluklara uyguladilar. Faz 3 ile alakali Çin asisinin ara raporlari simdilik açiklanmadi. Bir hafta-on gün sonra açiklanmasini bekliyoruz." degerlendirmesinde bulundu. Fahrettin Koca, Faz 3 raporu açiklanmadan Çin asisinin kullanilmasinin söz hususu olmadigini belirterek, "Bütün ara onaylar alinmis olsa dahi biz uluslararasi akredite olan Halk Sagligi ve Türkiye Ilaç ve Tibbi Cihaz Kurumumuzun laboratuvarlarinda titizlikle arastirmalar yapacagiz. Bu arastirmalarda asinin güvenlik testlerinin olumlu çikmasi gerekiyor. Eger asi, ülkemiz standartlarina ideal bulunursa erken kullanim iznini verecegiz. Asi programi fakat bu asamadan sonra olacak." ifadesini kullandi.

Asida bir mecburiyet olup olmayacagi hususu ile alakali ise Saglik Bakani Koca, sunlari kaydetti:

"Bu konuyu Bilim Kurulu'nda ele aldik. Vardigimiz sonuç su oldu. Mecburiyet olmasin ama vatandasimizi ikna edelim. Hangi asilarin hangi teknikle üretildigini, hangi teknigin daha iyi bir teknik oldugunu vatandasimiza anlatacagiz. Asinin menseine degil de teknigine odaklanilmasi gerekliligini anlatacagiz. Asiyla alakali bütün onay süreçleri bittikten sonra bir hastaneye gidecegim ve kamuoyunun huzurunda asiyi yaptiracagim. Sonrasinda da o hastanede tespit edilen bütün saglik çalisanlarimiz asilarini yaptiracaklar." Duygu Yener

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?