Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0759 9.6599 11.1218 452.53 742.50 6.58
Hava Durumu
12 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

Azerbaycan'in zaferinin ardindan bölgedeki yeni gerçeklikler

Azerbaycan'in zaferinin ardindan bölgedeki yeni gerçeklikler


Azerbaycan'in zaferinin ardindan bölgedeki yeni gerçeklikler

Bölgenin yeni durumu, Azerbaycan ordusunun savas meydaninda elde ettigi zaferler ve Rusya'nin ara buluculugunda 10 Kasim'da imzalanan bildiriyle belirlendi. Azerbaycan ordusunun 27 Eylül'de baslattigi operasyon basarili olunca, Ermenistan yenilgiyi kabul edip, ateskes bildirisini imzalayarak ordusunu bölgeden çekti. 44 gün süren operasyonlarda Azerbaycan Fuzuli, Cebrail, Zengilan, Gubadli illeri ve Susa sehrini, Hocavend, Hocali ve Agdere illerinin ise bazi kisimlarini isgalden kurtardi, bildiri geregi Ermenistan güçleri, Agdam, Kelbecer ve Laçin'dan çikti. Azerbaycan Cumhurbaskani Ilham Aliyev'in, "Düsmani topraklarimizdan kovduk ve yeni bir gerçeklik yarattik. Herkes bu gerçekligi kabullenecek." diye nitelendirdigi yeni gerçeklik, yillardir isgal altinda olan topraklarin artik Azerbaycan'in kontrolünde olmasini ve göçmenlerin ata yurtlarina geri dönmesini içeriyor. Yeni süreçte, gerekli güvenlik ve altyapi olanaklari saglandiktan sonra kurtarilan kentlere daha önce buralardan göçmek zorunda kalan Azerbaycanlilar geri dönecek.

Azerbaycanlilar isgalden önceki evlerine dönecek

Azerbaycan ordusunun operasyonuyla kurtarilan Fuzuli, Cebrail, Zengilan, Gubadli ve Susa'da isgalden önce oldugu gibi yine Azerbaycanlilar yasayacak. Bu 5 ilin alt ve üstyapilari onarildiktan sonra yaklasik 30 yildir mecburi göçkün olarak yasayan Azerbaycanlilar eski evlerine dönebilecek. Ateskes bildirisi geregi Ermeni silahli güçlerinden ve buraya sonradan yasa disi sekilde yerlestirilen Ermeni nüfustan arindirilan Agdam, Kelbecer ve Laçin illerinde de Azerbaycanlilar yasayacak. Azerbaycan kaynaklarina göre, yaklasik bir milyon Azerbaycanli isgal nedeniyle topraklarindan uzakta yasiyordu. Isgalin sonlanmasiyla bu nüfusun topraklarina geri dönmesi bekleniyor. Ateskes bildirisinde Daglik Karabag bölgesinde herhangi bir yönetim statüsü yer almiyor. Karabag bölgesindeki Hankendi, Hocavend, Hocali ve Agdere'de, su an orada yasayan Ermenilerle, isgal nedeniyle mecburen göçmek zorunda kalan Azerbaycanlilar yasayacak. Bu bölgede yasayan Ermeniler Azerbaycan vatandasi olacak. Cumhurbaskani Aliyev, buradaki Ermenilerin hayatlarinin öncekinden daha iyi olacagini her firsatta dile getiriyor. Buralarda yasayan Ermeni halkin güvenligini simdilik Rus unsurlar saglayacak. Bölgede kurulacak Türk-Rus ortak merkezi de ateskesin uygulanmasini denetleyecek.

Yeni koridorlar insa edilecek

Daglik Karabag ile Ermenistan arasinda tek yol olan ve "Laçin koridoru" diye isimlendirilen güzergah, 5 yil boyunca bölgede geçici görevli Rus askerlerinin kontrolünde olacak. Laçin kent merkezi, derinligi 5 kilometre olarak belirlenen koridorun içinde kaldigi için burada da 3 yil boyunca Rus unsurlar bulunacak. Bu yolun 3 yil içinde kent merkezinin disina çikartilmasi planlaniyor. Cumhurbaskani Aliyev'in daha kisa sürede tamamlanacagini söyledigi yolun kullanima açilmasiyla Laçin kent merkezindeki Rus askerlerinin görevleri tamamlanmis olacak. Ermenistan'tan Hankendi'ne giden yol, Azerbaycan'in isgalden kurtardigi ve kontrolüne aldigi Susa merkezinden geçiyor. Ateskes geregi bu yol da sehir disina çikartilacak. Hankendi'nde yasayan Azerbaycan vatandasi Ermeniler, yapilacak çevre yoluyla Ermenistan'a gidip gelebilecek. Gelecek dönemde giris çikislarin kontrolü Azerbaycan tarafindan yapilacak. Ateskes görüsmelerinde Cumhurbaskani Aliyev'in özellikle talep ettigi Nahçivan ile Azerbaycan'in bati illerini baglayan koridor da bölgenin yeni gerçeklerinden birisi olacak. Eski Sovyetler Birligi döneminde, Nahçivan ile Azerbaycan'in ana kismi, demir yolu ve kara yoluyla birbirine baglaniyordu. Isgal döneminde kopan bu baglanti yeniden saglanacak. Bu koridorun güvenligini 5 yil süreyle Rus askerleri saglayacak. Rus askerlerinin bölgedeki görev süresi, taraflar itiraz etmedigi sürece devam edecek. Itiraz eden taraf, sürenin dolmasindan 6 ay önce bunu bildirmek zorunda olacak. Koridorun tamamlanmasiyla Türkiye ile Azerbaycan arasinda kara baglantisi da saglanmis olacak. Cumhurbaskani Aliyev, Iran, Rusya, Türkiye ile isterse Ermenistan'in da bu koridora katilabilecegini söyledi. Daglik Karabag ve etrafindaki illeri, yeniden yapilanma, rehabilitasyon ve baris içinde bir arada yasamanin yeniden saglanacagi bir dönem bekliyor.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?