Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0597 9.6435 11.1146 451.68 741.22 6.58
Hava Durumu
17 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

Arjantinli ünlü gazeteci Facundo Pastor Maradona'yi anlatti

Arjantinli ünlü gazeteci Facundo Pastor Maradona'yi anlatti


Arjantinli ünlü gazeteci Facundo Pastor Maradona'yi anlatti

Arjantin'in önde gelen kanallardan birinde günlük program sunan, River Plate'in taraftar dergisiyle ilgilenen avukat ve gazeteci Facundo Pastor, AA muhabirinin sorularini yanitladi. Maradona'nin ölüm haberini aldiginizda nasil hissettiniz? Hepimiz sarsildik, çok üzüldük, çok sasirdik. Maradona bizi ülke, halk olarak hatta gazeteci olarak alistirsa da çünkü ölümüne yakin olduguna dair haberler geliyordu, hepimiz Maradona'nin ölümsüz oldugunu, hiç ölmeyecegini düsünüyorduk. Ancak bir gün bu haberler gerçege dönüstü. Hala da bu durumu kabullenmeye çalisiyoruz. Arjantin ve Arjantin halki için futbol nedir? Arjantinliler için futbol her seydir. Arjantin halkinin kimliginin bir parçasidir. Futbol bizim her birimizin aile geçmisinde vardir. Futbol topunun, maçin veya stada gidip maç izlerken hissettiklerimizin ötesinde, futbol tarihin bir parçasidir, neredeyse Arjantin anayasasinin kendisidir. Bu güçlü kimlik içerisinde futbolun bize verdigi sey de Maradona figürüdür. Maradona, Arjantin’de futbolun diger adidir.

Arjantin halki için Maradona neyi ifade ediyor?

Eger Arjantin futboldur deyip, Maradona’nin da futbolun diger adi oldugunda hemfikirsek Maradona Arjantin, Arjantin de Maradona’dir. Onun ölümü, darbe etkisi yaratti. Maradona'nin ölümü, Arjantin'in ve herkesin bir yakinini kaybetmesi gibiydi. Bütün dünya Maradona’nin, kendi ailesinin, tarihinin bir parçasi oldugunu hissediyor. Bu yüzden bizim agladigimiz gibi bütün dünya agladi. Maradona, Boca Juniors taraftari ile River Plate taraftarinin birbirlerine sarilarak aglamasini sagladi. Cenaze töreninden sonra, Arjantin futbolu için bir araya gelmesi imkansiz olanlar bir araya geldi. Bunu sadece Maradona basarabildi. Maradona keskin siyasi görüslerine ragmen halkin genelinin sevgisini nasil kazandi? Maradona bütün hayati boyunca tartisma konusu oldu. Halkta hem sevgi hem de nefret uyandirdi. Buna ragmen çok sevildi ve çok sevilecek. Insanlar onu oldugu gibi onun samimiyetini, seffafligini sevdi. O, güçlünün degil her zaman zayif olanin yanindaydi. Burasi siradan, isçi insanlarin ülkesi ve Maradona bunu, siradan olani, isçiyi temsil ediyordu. Tam olarak bu da futbol tutkusuyla harmanlandi.

Maradona’nin 1986'da Ingiltere'ye attigi golün Malvinas Savasi ile alakasi nedir?

O maç, Maradona’nin bütün Arjantinlilerin kalplerinin kapisini çaldigi andi ve tam anlamiyla da o kapidan girdi. Malvinas Savasi üzerinden 4 yil geçmisti ve Arjantin ile Ingiltere savasta degil ama futbol maçinda yeniden karsi karsiya geliyordu. Maradona orada 2 gol atti, biri kusursuz, biri kusurlu, biri gerçek biri gerçek disi, biri dogru biri yalan iki gol. O gollerin biri Tanri’nin eliyle digeri ise Tanri’nin ayaklariyla atildi ve böylece Maradona kalici bir sekilde bütün Arjantinlilerin gönlüne taht kurdu. Çünkü o maçtan birkaç hafta sonra, Maradona, savasta ölen çocuklari düsünerek oynadigini söyledi ve bu Arjantin halki için çok duygulandiriciydi.

Maradona'ya Arjantin disinda gösterilen sevgiyi nasil degerlendiriyorsunuz?

Maradona’ya duyulan sevgi, sadece Arjantin’in içinde degildi aksine o ülke sinirlarini asmayi basarmisti. Hatta Ingilizlerin bile sevgisini kazanmisti. Bana öyle geliyor ki su an Arjantin’de en çok söylenen sey, Arjantin’in bir parçasi hayatini kaybetti. Bunu genisletebilir ve söyle diyebiliriz; dünyanin, dünya futbolunun bir parçasi yasamini yitirdi ve bu yüzden bütün dünya agliyor, bu yüzden bütün stadyumlarda aniliyor. Dünyanin bugün biraz daha üzgün oldugunu söyleyebiliriz.

Maradona’yi uyusturucu bagimliligina götüren sey neydi?

Sanirim Maradona’nin karanlik, hakkinda konusmakta zorlandigimiz yani bu olsa gerek. Maradona, 16 yasindayken anne-babasinin, kardeslerinin ebeveyni olmak zorunda kaldi. Bu, 16 yasindaki bir çocuk için çok fazla bir baskiydi. O, her yil biraz daha büyüyor ve bir milyonere dönüsüyordu. Dünya ayaklarinin altindaydi, gittigi yerde yürüyemiyordu bile, özgür degildi. 45-50 yil boyunca dogru dürüst yasayamadi ve bu durum Maradona’yi bagimliliga, uyusturucuya itti. Bence bu, Maradona’nin hiçbir zaman kazanamadigi bir maçti. Önce uyusturucu, sonra alkol. O, bagimlilikla mücadele için çok ugrasti. Uyusturucuyu yendi, fakat alkolü yenemeden hayatini kaybetti. Sanirim bagimlilik onun kaçis yoluydu, birkaç dakikaligina Maradona olmamak için uyusturucu kullaniyordu ve kendisine ait olmayan bir hayati yasamaya çalisiyordu. Maradona, Maradona’ydi ve o, bu hayati yasamayi ögrenmis olmaliydi. Tipki ona yazilan sarkinin dedigi gibi, “Eger Maradona olsaydim, hayatim nasil olurdu…”

Maradona’nin en mutlu oldugu zamanlar hangileriydi?

Bence Maradona hayatinin baslarinda çok mutluydu. Dogdugu yer Villa Fiorito’dayken, en büyük oyuncagi futbol topunun pesinde kosarken… Eski esi Claudia ile evlendiginde, kizlari oldugunda, zamanla diger çocuklarini kabul ettiginde mutluydu. Dede oldugunda mutluydu. Elbette Dünya Kupasi'ni kaldirdiginda mutluydu. Futbola döndügünde, bagimliliktan biraz olsun kurtulabildiginde mutluydu. Tabii onun tam mutlu olmayi basardigi zamanlar sayilidir. Ayni zamanda hem Maradona olmak hem de mutlu olmak zor olmali.

Maradona çok fakir bir mahalleden en zirveye çikti. Sizce bu durum onun kisiligini nasil etkiledi?

Maradona’nin çiktigi mahalleden çikip geldigi seviyeye ulasmak zor bir is. Kenar mahalleden çikip cumhurbaskanlarinin ilgilendigi saraylara girmek, Rollingstone ile Queen ile bir araya gelmek, Oxford’a gitmek, dünyayi gezmek, hep kirmizi haliyla karsilanmak… Sanirim bu durumun, herhangi bir insanin hayatini degistirecegini düsünmek kaçinilmaz olsa gerek. Maradona’nin hayati bazen iyiye, bazen de kötüye dogru degisti ve bir sekilde kendi kurbani olarak öldü.

Maradona’nin ölümüyle baslayan sorusturma hakkinda ne düsünüyorsunuz?

Maradona’nin ölümüyle Arjantin’de bir sorusturma baslatildi. Maradona’nin tedavisinden sorumlu doktorlarin, onun hastaneye kaldirildiktan sonra isleri dogru ve düzgün bir sekilde yapip yapmadigi arastiriliyor. Maradona kalp yetmezliginden öldü ancak kalp yetmezligine yol açacak bir durum var miydi, doktorlari Maradona ile iyi ilgileniyor muydu, gerekli ilaçlari aliyor muydu, beyin ameliyati olduktan sonra olmasi gereken yerde miydi, Arjantin adaleti bunu arastiriyor. Bu sorusturma oldukça uzun sürecek ve kesinlikle Maradona’nin hikayesinin son sayfasini yeniden yazacak. Maradona nasil öldü, Maradona neden yalniz öldü, Maradona neden doktorlari tarafindan kötü muamele gördü, neden tam anlamiyla terk edilmis durumdaydi ve kimler ölmesine izin verdi? Tüm bunlar, Arjantin adaletinde yeni baslayan, çok uzun sürecek ve tarihe geçecek bir davanin aydinlatmaya çalistigi seyler.

Doktorlar tarafindan bir ihmalin söz konusu oldugunu düsünüyor musunuz?

Sahsen, eger Maradona dogru tedavi edilmis olsaydi, bugün bu röportaji yapiyor olmazdik, Maradona’dan konusmazdik diye düsünüyorum. Muhtemelen Maradona uzun yillar yasardi ve Maradona hakkinda daha çok tarih yazardik. Yani Maradona ölmemis olurdu. Maradona son dönemlerinde yalniz görünüyordu veya bunu kendisi tercih etmisti, sizce bunun sebebi neydi? Maradona kendisi istedigi için mi yoksa onu yalniz biraktiklari için mi yalnizdi, bu iyi bir soru. Bence her ikisinden de biraz var. Bence Maradona’yi yalniz biraktilar ancak o da ailesinden, kizlarindan, arkadaslarindan, Arjantin milli takimindaki arkadaslarindan uzaklasti. Bu, Maradona’nin son dönemi için çok kötü bir durumdu. Hem o insanlardan uzaklasti, hem de içinde bulundugu durum nedeniyle insanlar ondan uzaklasti ve bunlarin hepsi önlenebilir, üzücü bir ölümle sonuçlandi.

Maradona’nin mirasi sizce nasil dagitilacak, bu konu hakkinda ne düsünüyorsunuz?

Maradona öldü ve doktorlari hakkinda adli sorusturma baslatildi ancak kisa süre içinde Maradona’nin servetinin ne olacagini konusuyor olacagiz. Maradona’nin kaç parasi var? Ne kadar para birakti? Dünya çapinda kaç isletme birakti? Venezuela’da Italya’da Küba’da Arjantin’de is yerleri var. Sanirim bu noktadan itibaren büyük bir savas çikacak Maradona’nin mirasinin adaletli bir sekilde nasil birakilacagi hakkinda. Maradona’nin kabul ettigi çocuklari var, hala taninabilecek çocuklari da var. Su an adli taninmasi olan 5, Maradona’nin çocugu oldugunu iddia eden ancak resmi taninma almayan 3 çocugu var. Bu durum, Maradona’nin mirasinin büyük bir davanin parçasi olacagini gösteriyor ama asil önemli olan Maradona’nin ne biraktigini belirlemek. Kaç para var, onu kimse bilmiyor. Kimi 100 milyon dolardan bahsediyor, bazilari 75 milyon dolar, 500 milyon dolar diyen var. Kimse Maradona’nin parasinin nerede oldugunu bilmiyor. Ölümünden bir yil önce kizlarina çok kizgindi, onlara hiçbir sey birakmayacagini söyledi. Ancak bu mümkün degil. Bir kisi mirasinin bir kismini bagislayabilir ama hepsini degil. Kimse Maradona’nin bir vasiyet birakip birakmadigini da bilmiyor. Bunlarin hepsi yaklasmakta olan büyük bir yargi savasinin bir parçasi olacak ve bu sadece Arjantin’de de olmayacak, Italya, Venezuela, Küba… Maradona’nin yasadigi her yerde olacak.

Maradona mutlu mu öldü?

Hayir. Maradona mutlu bir kisi olarak ölmedi. Ben, Maradona’nin üzgün ve yalniz öldügünü söyleyebilirim. Simdi Maradona niye üzgün ve yalniz öldü? diye sorabiliriz. Ailesinin ondan, onun da ailesinden uzaklasmasi bir yana, ben Maradona’nin futbol topundan uzak kaldigi için üzgün öldügünü düsünüyorum. Maradona, uzun zamandir dizindeki, kalçasindaki problemler nedeniyle, son döneminde de beyin ameliyati ve kalp problemleri yüzünden, bir yaslinin oynadigi sekilde bile olsa top oynayamiyordu. Maradona elinde futbol topunun olmadigini, kosamadigini fark ettiginde ve anne-babasini kaybettiginde mutsuz oldu. Maradona’nin anne-babasiyla iliskisi inanilmazdi. Onlarin ölümünün ardindan derin bir depresyona girdi, çok üzgündü, çok agliyordu. Her röportajda onlari aniyordu. Sanirim onlari bir daha göremeyecegini ve top oynayamayacagini anlayinca kendini ölüme birakti. Yalniz kalmaya basladi, sonra beyin ameliyati oldu ve bana göre bu hayata gözlerini yummaya karar verdi. Bence bu ülkede Maradona çok seviliyordu ama bir o kadar da yargilaniyordu. Arjantinli yazar Roberto Fontanarrosa’nin su sözleri geliyor hep aklima “Maradona’nin kendi hayatinda yaptigi benim umurumda degil, beni ilgilendiren benim hayatimi nasil etkiledigi.” Maradona, biz futbolseverlerin hayatini degistirdi. Bize birçok sevinç yasatti. Eger bugün Maradona’ya bir sey diyebilecek olsaydim, gözlerine bakar ve “Bize verdigin her sey, yasattigin sevinçler için tesekkürler. Her sey için çok tesekkürler Diego.” derdim.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?