Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0759 9.6599 11.1218 452.53 742.50 6.58
Hava Durumu
11 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

Anayasa Mahkemesinden özel okullara hacizle ilgili iptal karari

Anayasa Mahkemesinden özel okullara hacizle ilgili iptal karari


Anayasa Mahkemesinden özel okullara hacizle ilgili iptal karari

Anayasa Mahkemesi, 5580 sayili Özel Ögretim Kurumlari Kanunu kapsaminda faaliyet gösteren okullarin tasinir ve tasinmaz mallarinin içinde bulunulan egitim ve ögretim yili sonuna kadar haczedilemeyecegini düzenleyen kanun hükmünü Anayasa'ya aykiri buldu. Resmi Gazete'de yayimlanan karara göre, Istanbul 3. Icra Hukuk Mahkemesi baktigi bir davada, 2004 sayili Icra ve Iflas Kanunu'nun söz konusu düzenlemeyi içeren 362/a maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine basvurdu. Iptal basvurusunda, haciz yasaginin egitim faaliyetlerinde kullanilan tasinir ve tasinmaz mallarla sinirlandirilmamasinin alacakliya asiri külfet yükledigi, tasinir ve tasinmaz mallar üzerindeki muhafaza ve satis islemlerinin ertelenmesi yeterliyken haciz yasagi getirilmesinin ölçülülük ilkesiyle bagdasmadigi öne sürülerek kuralin Anayasa'ya aykiri oldugu savunuldu.

Basvuruyu esastan görüsen Yüksek Mahkeme, düzenlemeyi Anayasa'ya aykiri bularak iptal etti.

Kararda, alacagin ödenmemesi nedeniyle baslatilan icra takibinde alacakli ve borçlunun mülkiyet hakkinin çatistigi, bu nedenle icra takip sürecinin, alacakli ve borçlu tarafin menfaatlerini dengeleyecek yollari öngörmesi ve sürecin taraflardan biri aleyhine ölçüsüz bir netice doguracak sekilde sonuçlandirilmamasi gerektigi belirtildi. Iptali istenen kuralin, Anayasa'da da güvence altina alinan egitim ve ögretim hakki kapsaminda okullardaki egitim ve ögretim sürecinin devamliligi ve aksamadan sürdürülmesinin saglanmasini amaçlandigi ifade edilen kararda, bu çerçevede Kanun kapsaminda faaliyet gösteren okullarin tasinir veya tasinmazlari üzerinde gerçeklestirilecek haciz islemlerine birtakim sinirlamalarin getirilebilecegi anlatildi. Buna karsin, itiraz konusu kuralda, içinde bulunulan egitim ve ögretim yili içinde haczedilemeyecek tasinir ve tasinmaz mallar yönünden hiçbir ayrim yapilmadiginin alti çizilen kararda, yine Kanun kapsaminda faaliyet göstermekle birlikte baska alanlarda da faaliyet gösteren kisilerin egitim ve ögretim faaliyetleriyle ilgili bulunmayan diger faaliyet alanlariyla ilgili tasinir ve tasinmaz mallarinin da haczedilemeyecegi kaydedildi. Borçlunun haciz yasagi öngörülen süre içinde mal varligi üzerinde gerçeklestirebilecegi tasarruf islemlerine karsi alacaklinin 2004 sayili Kanun hükümleri uyarinca cezai hükümlerin uygulanmasini isteme veya iptal davasi açabilme seklinde hukuki imkanlara sahip bulundugu belirtilen kararda, ancak bu hükümlerin uygulanabilmesinin alacagin tahsil edilememis olmasi sartina baglandigi vurgulandi. Bu bakimdan itiraz konusu kural sebebiyle haczedilme imkani ortadan kalkan bir mal için dogrudan dava yoluna basvurulmasinin mümkün olmadigi, alacagin tahsilinde ciddi anlamda zorlanilmis olmasi durumunda da dava açilamayacagi anlatilan kararda, sunlar kaydedildi: "Ayrica cezai hükümlerin dogrudan alacagin tahsil edilmesini saglayici bir fonksiyona sahip bulunmamasi ve iptal davasinin belli sartlarin varligina bagli, özel ispat kosullari içeren bir dava türü oldugu da dikkate alindiginda anilan imkanlara sahip olunmasi alacakli yönünden yeterli hukuki güvenceyi saglamaz. Yine kuralin anilan Kanun kapsaminda düzenlenen haciz isteme süresi, bu sürenin hesaplanmasi yönünden getirilen istisnalar, zamaninda haciz istenmemesinin neticeleri, icra iflas hukukunda hacze baglanan sonuçlar ile ihtiyati haciz kurumunun geçici hukuki koruma islevi üzerindeki etki ve sonuçlari dikkate alindiginda cebri icra hukukundaki diger pek çok alanda da alacakli aleyhine sonuç dogurabilecegi açiktir. Kural genel anlamda alacakli ve borçlu arasinda gözetilmesi gereken menfaat dengesini alacakli aleyhine bozarak alacakliya asiri bir külfet yüklenmesine neden olabilmektedir."

Kararda, açiklanan nedenlerle kuralin Anayasa'nin 5 ve 35. maddelerine aykiri bulundugu ve iptal edildigi belirtildi.

Anayasa Mahkemesi tarafindan, iptal nedeniyle dogacak hukuksal bosluk kamu yararini ihlal edecek nitelikte görüldügünden, iptal kararinin Resmi Gazete'de yayimlanmasindan baslayarak 1 yil sonra yürürlüge girmesi kararlastirildi.  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?