Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0759 9.6599 11.1218 452.53 742.50 6.58
Hava Durumu
16 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

Anayasa Mahkemesi Ahmet Altan'in bireysel basvurusunu kabul edilemez buldu

Anayasa Mahkemesi Ahmet Altan'in bireysel basvurusunu kabul edilemez buldu


Anayasa Mahkemesi Ahmet Altan'in bireysel basvurusunu kabul edilemez buldu

Anayasa Mahkemesi Ikinci Bölümü, gazeteci-yazar Ahmet Hüsrev Altan'in bireysel basvurusunu kabul edilemez buldu. Fetullahçi Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapilanmasina yönelik yürütülen sorusturma kapsaminda gözaltina alinan Ahmet Altan, 23 Eylül 2016'da, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldirmaya veya görevini yapmasini engellemeye tesebbüs etme ve silahli terör örgütüne üye olma" suçlarindan tutuklandi. Istanbul 26. Agir Ceza Mahkemesinde tutuklu yargilanan Altan, mahkemenin 16 Subat 2018'deki karariyla "cebir ve siddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi'nin öngördügü düzeni ortadan kaldirmaya, bu düzen yerine baska bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasini önlemeye tesebbüs etme" suçundan agirlastirilmis müebbet hapis cezasina çarptirildi. Temyiz üzerine Yargitay 16. Ceza Dairesi, 5 Temmuz 2019'da, darbeye tesebbüs suçundan verilen agirlastirilmis müebbet hapis cezasini bozarak Altan'a, "silahli terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardim etme" suçundan ceza verilmesine hükmetti. Bozmaya uyan Istanbul 26. Agir Ceza Mahkemesi, 4 Kasim 2019'da bu kez "terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardim etme" suçundan 10 yil 6 ay hapis cezasi verdigi Altan'in adli kontrol sartiyla tahliyesine karar verdi. Istanbul Cumhuriyet Bassavciliginin 6 Kasim 2019'da tahliye kararina itiraz etmesi üzerine Ahmet Altan, Istanbul 27. Agir Ceza Mahkemesinin karariyla 13 Kasim 2019'da tekrar tutuklanarak cezaevine gönderildi. Iddialar Tutuklama kararina yaptigi itirazlardan sonuç alamayan Ahmet Altan, 21 Kasim 2019'da Anayasa Mahkemesine bireysel basvuruda bulundu. "Hapis cezasina mahkum edildigini, adli kontrol karariyla tahliye oldugunu ancak Istanbul Cumhuriyet Bassavciliginin tahliye kararina yaptigi itirazin kabulü üzerine, tutuklama için gereken sartlar bulunmamasina ragmen tekrar tutuklandigini" öne süren Altan, kisi hürriyeti ve güvenligi hakki ile ifade ve basin hürriyetlerinin ihlal edildigini savundu.

Anayasa Mahkemesinin degerlendirmesi

Bireysel basvuruyu degerlendiren Anayasa Mahkemesi Ikinci Bölümü, Altan'in basvurusunu kabul edilemez buldu. Yüksek Mahkemenin gerekçesinde, Anayasa'nin kisilerin fiziksel hürriyetlerini güvence altina alan 19. maddesinin kisi hürriyetinin kisitlanmasina imkan tanidigi durumlardan birinin de "mahkemelerce verilmis hürriyeti kisitlayici cezalarin ve güvenlik tedbirlerinin yerine getirilmesi" olarak belirlendigi kaydedildi. Bu nedenle yargi organlarinca verilecek mahkumiyet kararlari kapsaminda hapis cezasinin veya güvenlik tedbirlerinin infaz edilmesinin kisi hürriyeti ve güvenligi hakkini ihlal etmeyecegi belirtilen gerekçede, ancak Anayasa'nin 19. maddesinin amacinin kisileri keyfi bir sekilde hürriyetten yoksun birakilmaya karsi korumak oldugu, kisi hürriyetine getirilecek sinirlamalarin da maddenin amacina uygun olmasi gerektigi vurgulandi. Somut olayda, 10 Eylül 2016'da gözaltina alinan ve 22 Eylül 2016'da tutuklanan basvurucu hakkinda 4 Kasim 2019'da mahkumiyet hükmünün tesis edildigi ve hükümle birlikte yurt disina çikis yasagi seklindeki adli kontrol tedbiri uygulanarak basvurucunun tahliyesine karar verildigi hatirlatildi. Ancak Istanbul Cumhuriyet Bassavciliginin tahliye kararina itirazinin kabul edildigi ve süreç sonunda basvurucunun 13 Kasim 2019'da tutuklandigi ifade edilen gerekçede, Ahmet Altan'in, "suç isnadina bagli tutulma" halinin, hakkinda ilk derece mahkemesince mahkumiyet hükmüyle birlikte tahliye kararinin verildigi 4 Kasim 2019'da sona erdigi kaydedildi.

"Suç isnadina bagli tutma degil, mahkumiyete bagli tutma niteliginde"

Basvurucunun bu tarihten sonraki döneme iliskin olarak hürriyetinden yoksun kalmasinin, "suç isnadina bagli tutma" degil, "mahkumiyete bagli tutma" niteliginde olduguna isaret edilen gerekçede, bu nitelikteki bir tutmayla ilgili yapilan bireysel basvuruda suç isnadina bagli tutmaya iliskin güvencelerin uygulanmasinin mümkün olmadigi aktarildi. Basvurucunun tutuklanma sürecinin yetkisiz makamlar tarafindan baslatilip neticelendirilmesi ve böylelikle mahkumiyete bagli tutma kararini veren mercinin bir mahkeme olmadigi iddiasinin dayanaktan yoksun oldugu degerlendirilen gerekçede, bu nedenlerle basvurucunun kisi hürriyeti ve güvenligi hakkinin ihlal edildigi iddiasina iliskin bir ihlalin bulunmadigi açik oldugundan basvurunun bu kisminin açikça dayanaktan yoksun olmasi nedeniyle kabul edilemez olduguna karar verilmesi gerektigi belirtildi. Gerekçede, Altan'in, tutuklama karari veren ve bu karara karsi itirazini inceleyen agir ceza mahkemelerinin bagimsiz ve tarafsiz olmadigini belirterek, adil yargilanma hakkinin ihlal edildigini ileri sürdügü de hatirlatildi. Basvurucunun bu ihlal iddiasina dair hiçbir belirleyici ya da ayirt edici ifade kullanmadigi ve iddiasini herhangi bir olgu veya olay belirtmeksizin soyut olarak dile getirdigi aktarilan gerekçede, bu nedenle basvurunun bu kisminin da kabul edilemez bulundugu ifade edildi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?