Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0789 9.6656 11.1259 453.14 743.43 6.60
Hava Durumu
17 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Amazon'dan "Türk KOBI'lerinin girisimci ruhuna inaniyoruz" vurgusu

Amazon'dan "Türk KOBI'lerinin girisimci ruhuna inaniyoruz" vurgusu


Amazon'dan

Amazon Avrupa ve Türkiye Kamu Politikalari Direktörü Eirini Zafeiratou, "Türkiye operasyonlarimizin basladigi Eylül 2018'den beri Türk KOBI'lerinin girisimci ruhunun gücüne her vakit inandik. Ilk günden beri ana hedeflerimizden biri, Türk markalarini uluslararasi piyasalara vererek Türkiye’nin ihracatina katki yapmakti." ifadelerini kullandi. Amazon.com.tr'den yapilan açiklamaya göre, 5. Kurumsal Iliskiler Enstitüsü Konferansi, Bogaziçi Üniversitesi ve Kurumsal Iliskiler Enstitüsü ortakliginda gerçeklestirildi. Türkiye'nin önde gelen sirketlerinden profesyoneller çevrimiçi konferansa katilim sagladi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardimcisi Çetin Ali Dönmez'in açilis konusmasini yaptigi konferansta, Amazon Avrupa ve Türkiye Kamu Politikalari Direktörü Eirini Zafeiratou da konusmacilar arasinda yer aldi. Zafeiratou, konferansta yaptigi konusmada, Kovid-19'un perakende sektörüne etkileri, çok kanalli alis verisin yükselisi, Amazon'un KOBI'lere tanittigi firsatlar ve Amazon.com.tr'nin Türk ihracatini artirmaya yönelik çalismalari gibi basliklari ele aldi. Kovid-19'un müsterilerin asli ihtiyaçlar disindaki alis verislerini azaltmasina sebep oldugunu belirten Zafeiratou, sunlari kaydetti: "Bu sebeple hem talep hem de arz tarafinda büyük ekonomik dalgalanmalar yasadik. Yavaslayan ticaret ve üretim ile beraber mallarin ve kisilerin küresel dolasimi da yavasladi. Online alis veris islemlerinin arttigi ve paramizi harcadigimiz mecralarin degistigi pandemi dönemi gerçekte perakende piyasainda çoktandir yasanmaya baslanan degisimi yalnizca hizlandirdi. Bir perakende sirketi olarak, krizin ilk birkaç haftasi süresince öncelikle saglik ihtiyaçlarina yanit verecek acil hal yardimlarimizi yasama geçirdik. Öte yandan, krizin ekonomik ebati nedeniyle KOBI'lerimizin ticari hareketlerini sürdürmek için her vaktinden daha çok destege ihtiyaç duymalarindan hareketle KOBI'lerimize yönelik destekler üstünde çalismaya basladik. Kriz sürecinde müsterilerimizin asli ihtiyaçlarini karsilamaya ve çalisanlarimizin sagliklarini korumaya odaklanarak operasyonlarimizi sürdürdük."

- Amazon.com.tr'den Türk girisimcilerine ihracat destegi

Amazon.com.tr’nin pandemi döneminde KOBI'lere sagladigi destekler hakkinda bilgi veren Zafeiratou, "Türkiye operasyonlarimizin basladigi Eylül 2018'den beri Türk KOBI'lerinin girisimci ruhunun gücüne her vakit inandik. Ilk günden beri ana hedeflerimizden biri, Türk markalarini uluslararasi piyasalara vererek Türkiye’nin ihracatina katki yapmakti. Degerli proje ortaklarimiz TOBB ve Bogaziçi Üniversitesi ile beraber gerçeklestirdigimiz BiTiklaAvrupa gibi ihracata yönelik egitim ve destek programlari ile Türk girisimciler bugün ürünlerini Amazon’un 14 degisik piyasa yeri vasitasiyla dünyanin 180 ülkesine gönderebiliyor ve milyonlarca Amazon müsterisine ulasabiliyorlar." ifadelerini kullandi. Kovid-19 sürecinde girisimcilerin, bilhassa de KOBI'lerin, ekstra destege gereksinimi oldugunu düsünerek BiTiklaAvrupa egitimlerini sanal ortama tasidiklarini açiklayan Zafeiratou, çevrimiçi egitimlere yalnizca 2 ayda 1.000'i askin girisimcinin katilim saglamasinin, kendilerini Türk ihracatçilarini desteklemek adina motive ettigini belirtti.

- "Çok kanalli is modelleri daha acele toparlandi"

Eirini Zafeiratou, çok kanalli is modellerinin önemine ilgi çekerek, su degerlendirmelerde bulundu: "Perakendeciler, fiziksel magazalarinin kapanmasinin olusturdugu hasari ilk elden yasadilar. Sadece karliligin düsmesi degil, satis yapma firsatinin kaybi da bu hasarin nedenleri arasinda. Ayni süreçte, çevrimiçi ve çok kanalli is modeline önceden birlesik olmus olan perakendecilerin daha çok satis yaptigini ve daha acele toparlandigini gördük. Bu da krizin sonrasinda perakende sektörünün büyük bir bölümünün çok kanalli is modellerine yatirim yapmasinin sebeplerinden biri. Birçok perakendeci fiziksel magazalari vasitasiyla çevrimiçi satis taleplerini artirma yollari üstüne bas yoruyor. Perakendeciler, magaza zincirlerini optimize etmenin öneminin farkindalar. Ancak kriz süreci fiziksel magazalarin perakende sektörünün geleceginde büyük bir rol oynayacagini da meydana koymus oldu."

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?