Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0745 9.7126 11.1758 451.65 740.97 6.61
Hava Durumu
14 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/6/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/6/2020 12:00:00 AM

Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Zekai Aksakalli'yi derdest etmeye çalisan eski albay Fatih Yarimbas

Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Zekai Aksakalli'yi derdest etmeye çalisan eski albay Fatih Yarimbas


Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Zekai Aksakalli'yi derdest etmeye çalisan eski albay Fatih Yarimbas

Fetullahçi Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girisimi sirasinda komuta merkezi olarak kullandigi Akinci Üssü'ndeki eylemlere iliskin davanin saniklarinin güvenlik güçleri ve sivilleri hedef alan eylemleri cezasi kalmadi. Dönemin Özel Kuvvetler (ÖKK) Komutani emekli Korgeneral Zekai Aksakalli'yi derdest etmeye çalisan ekibin basinda yer alan eski albay Fatih Yarimbas, Ankara 4. Agir Ceza Mahkemesince görülen davada yaptigi savunmada, üzerine atili suçu reddetti ve Aksakalli'yi kaçirmaya degil, korumaya gittiklerini öne sürdü. Darbe girisiminin yasandigi 15 Temmuz günü telefonla arandigini ve Aksakalli'nin acil olarak kendisini yanina çagirdiginin söylendigini iddia eden Yarimbas, ayrica komutanlara yönelik bir tehdit söz konusu oldugunun bildirildigini savundu. ÖKK harekat merkezini aradigini, bir karisiklik oldugunu teyit ettigini ancak yeterli bilgi alamadigini ileri süren Yarimbas, bunun üzerine Aksakalli'yi korumak için yanina personel aldigi ve Aksakalli'nin bulundugu orduevine gittigi iddiasinda bulundu. Yarimbas, "Aksakalli'yi alsaniz nereye götürecektiniz?" sorusunu "Ben de merak ediyorum.", "Televizyondan darbe oldugunu ögrenmediniz mi?" sorusunu da "Ögrenmedim. Sadece sehirdeki karisikligi gördüm." seklinde cevaplandirdi. Yarimbas, cuntaci general Semih Terzi'nin cep telefonundaki, "Zekai'yi alamadilar. Fatih takipte." seklindeki mesajin hatirlatilmasi üzerine "O Fatih ben olmak zorunda degilim." cevabini verdi.

"Tuzaga düsürüldük" savunmasi

Yarimbas, esasa iliskin mütalaaya karsi savunmasinda da üzerine atili suçlari isledigine dair somut bir delil bulunmadigini, 15 Temmuz'da yaptiklarini görev bilinciyle yerine getirdigini ve amiri olmayan kimseden emir almadigini savundu. Darbe girisimi nedeniyle tuzaga düsürüldügünü iddia eden Fatih Yarimbas, olay tarihinde görevli olan komuta kademesini suçladi. 15 Temmuz aksami kendisine verilen görevin Aksakalli'nin güvenliginin saglanmasi oldugunu iddia eden Yarimbas, bu düsünceyle toparladigi ekibiyle Zekai Aksakalli'nin bulundugu Gazi Orduevi'ne gittigini, Aksakalli'nin dügünden ayrilmasi üzerine aracina yaklastiklarini, ancak onun kendilerini dinlemeden bölgeden ayrildigini söyledi. Bunun üzerine ÖKK'ye dönmek istedigini ancak giris çikislarin yasaklanmis oldugunu ögrendigini dile getiren Fatih Yarimbas, bu sirada savas uçaklarinin uçtugunu ve Genelkurmay Baskani'nin Akinci Üssü'nde oldugunu ögrenmesi üzerine buraya gitmeye karar verdigini beyan etti. Fatih Yarimbas, Aksakalli tarafindan kendisinin de arasinda bulundugu ÖKK personelinin 15 Temmuz'da tuzaga düsürüldügünü iddia etti. Yarimbas, sehit Astsubay Ömer Halisdemir tarafindan öldürülen darbeci general Semih Terzi için "sehit" ifadesini kullanirken, Terzi'yi öldürenlerden hesap sormanin boynunun borcu oldugunu söyledi. Mahkeme Baskani'ni tehdit etti Yarimbas, yargilama sonunda "anayasal düzeni ihlale tesebbüs" suçundan 1, "nitelikli kasten öldürme" suçundan ise 8 kez olmak üzere 9 kez agirlastirilmis müebbet hapis cezasina çarptirildi. Fatih Yarimbas, ayrica, "nitelikli kasten öldürmeye tesebbüs" ve "kisiyi hürriyetinden yoksun birakmaya tesebbüs" suçlarindan 1555 yil 6 ay hapisle cezalandirildi. Yargilama boyunca durusmalari sabote etmeye yönelik girisimleriyle dikkati çeken Fatih Yarimbas, karar açiklandiktan sonra da Mahkeme Baskani'ni "Baskan görüsecegiz seninle ileride." diyerek tehdit etti.

Saniklara verilen cezalar

Akinci Üssü davasinda 291 sanik, en az bir kez "agirlastirilmis müebbet" hapis cezasina çarptirildi. Bunlardan 15'i asker, 4'ü sivil 19 sanik, yönetici sifatiyla bütün eylemlerden sorumlu tutularak "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs", "Cumhurbaskanina suikast" ve 77 kisinin sehit edilmesine iliskin toplam 79'ar kez agirlastirilmis müebbet hapse çarptirildi. Bu saniklarin tamami, 198 kisiye iliskin "kasten öldürmeye tesebbüs", 22 kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilma" ve bir kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilmaya tesebbüs" suçlarindan da toplam 3 bin 901 yil 6'sar ay hapis cezasina mahkum edildi. Saniklardan 46'sina müebbet hapis cezasi, 19'una "anayasal düzeni ihlale tesebbüse yardim" suçundan 12 yil 6'sar ay ile 16 yil 8'er ay arasinda degisen hapis cezalari verildi. "Silahli terör örgütüne üyelik" suçundan 41 sanigin 6 yil 3'er aydan 9'ar yila kadar hapis cezasina mahkum edildigi davada, 70 sanigin bütün suçlamalardan beraatine hükmedildi. Aralarinda FETÖ elebasi Fetullah Gülen ile firari Adil Öksüz'ün bulundugu 6 sanigin dosyasi ise ayrildi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?