Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0778 9.6797 11.1100 458.52 752.24 6.73
Hava Durumu
8 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Uçaklara bombalanacak noktalari bildiren eski yüzbasi Ahmet Tosun

Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Uçaklara bombalanacak noktalari bildiren eski yüzbasi Ahmet Tosun


Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Uçaklara bombalanacak noktalari bildiren eski yüzbasi Ahmet Tosun

Fetullahçi Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girisimi esnasinda komuta merkezi olarak kullandigi Akinci Üssü'ndeki faaliyetlere dair davanin saniklarinin eylemleri cezasiz kalmadi. Akinci Üssü davasi dosyasindaki verilere göre, bu saniklardan eski yüzbasi Ahmet Tosun, darbe girisiminden iki gün önce üssün o dönemki komutani eski tuggeneral Hakan Evrim ile Diyarbakir 8. Ana Jet Üssü'ne gitti. Tosun ve Evrim, burada hedeflerin hatasiz vurulmasini gerçeklestiren sniper pod cihazini F16 uçagina taktirdi. Tosun, 15 Temmuz'daki darbe tesebbüsünü yöneten sivil ve askerlerden meydana gelen ekibin talimatlarini gece süresince pilotlara aktararak, Polis Özel Harekat Baskanligi, TÜRKSAT, TBMM ve Polis Havacilik Dairesi Baskanliginin bombalanmasini sagladi. "Önleyeceginiz uçagi tanim edecegiz. Hocam önleyeceginiz uçak muhtemel Cumhurbaskanligi uçagi forsu olacak, çok büyükte bir uçak." sözleriyle Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in uçaginin takibe alinmasini isteyen Tosun, pilotlardan AK Parti, Cumhurbaskanligi Külliyesi ve Genelkurmay Baskanligi binasinin tüm camlarinin kirilacak sekilde alçak uçus yapmalarini istedi.

Ifadelerini degistirdi

Darbe girisiminin basarisizliga ugramasinin sonrasinda üsten kaçarken yakalanan Tosun, savcilik sorgusunda sunlari söyledi: "DESK bölgesine, Harekat Komutani Ahmet Özçetin geldi. Bana, 'Verdigim talimatlari uçuculara ilet' dedi. Ben de talimatlari havadaki pilotlara ilettim. TBMM'ye, Güvenlik Özel Harekat Dairesi Baskanligina, Güvenlik Havacilik Dairesi Baskanligina bomba atilmasi yönündeki talimatlari bana Ahmet Özçetin verdi. Ben de havadaki uçuculara ilettim. Özçetin, cep telefonu, telsiz ve dahili hatla diger bir yerlerle fikir alisverisi yapip oradan aldigi talimatlarla bana emirler veriyordu. Fakat kimlerle görüstügünü bilmiyorum." Tosun, ifadesinin devaminda darbe girisimini saat 01.00 seviyesinde ögrendigini ileri sürerek, o saatten sonra da aldigi bombalama talimatlarini pilotlara aktarmayi sürdürdügünü ifade etti. Bu sorgusunda "Karsi koymadigim için pismanim. Keske karsi koysaydim da bu olaylarin içinde olmasaydim." diyen, darbe girisimini FETÖ'nün yaptigini dile getiren Tosun, Ankara 4. Agir Ceza Mahkemesi'nde 8 Eylül 2017'de yaptigi savunmada ise darbeyi kimin yaptigini anlamadigini, terörle mücadele harekati için üste oldugunu iddia etti. Tosun, "Telsizdeki talimatlarin nereden, kimden verildigini bilmiyorum. Haberim olmayan bu darbe girisiminde 'Terörle mücadele harekati görevi var' denilerek bir gecede kandirildim, kumpasa getirildim. Alçakça kullanilan bu darbe girisiminden kurtulmaya çalistim. Silahli ve maskeli komandolar nedeniyle direnç gösteremedim. Bu hain darbe girisiminde beni kullanmak istediklerini düsünüyorum. Bu darbe girisiminde bilerek ve isteyerek yer almadim. FETÖ/PDY terör örgütünü lanetliyorum. Laik ve Atatürkçü bir subay olarak bu tür illegal bir örgütün delegesi olmam olasi degildir." ifadelerini kullandi. 16 Ekim 2020'deki durusmada yaptigi temel hakkindaki savunmasinda da dosyadaki telsiz kayitlarini kabul etmeyen Tosun, "Telsiz kayitlari tarafima kurulmus tuzaktir." iddiasinda bulundu. Ankara 4. Agir Ceza Mahkemesi, Tosun'u "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs", "cumhurbaskanina suikast" ve 77 kisinin sehit edilmesine dair toplam 79 kez agirlastirilmis müebbetin yani sira "kasten öldürmeye tesebbüs", "kisiyi Hürriyetinden yoksun kilma" ve "kisiyi Hürriyetinden yoksun kilmaya tesebbüs" suçlarindan 3 bin 901 yil 6 ay hapis cezasina çarptirdi.

Saniklara verdigi cezalar

Akinci Üssü davasinda 291 sanik, en az bir kez "agirlastirilmis müebbet" hapis cezasina çarptirildi. Bunlardan 15'i asker, 4'ü sivil 19 sanik, yönetici sifatiyla tüm eylemlerden mesul tutularak "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs", "cumhurbaskanina suikast" ve 77 kisinin sehit edilmesine dair toplam 79'ar kez agirlastirilmis müebbet hapse çarptirildi. Bu saniklarin tamami, 198 kisiye dair "kasten öldürmeye tesebbüs", 22 kisiye yönelik "kisiyi Hürriyetinden yoksun kilma" ve bir kisiye yönelik "kisiyi Hürriyetinden yoksun kilmaya tesebbüs" suçlarindan da toplam 3 bin 901 yil 6'sar ay hapis cezasina mahkum edildi. Saniklardan 46'sina müebbet hapis cezasi, 19'una "anayasal düzeni zarar verme girisimine tesebbüse yardim" suçundan 12 yil 6'sar ay ile 16 yil 8'er ay arasinda degisen hapis cezalari verildi. "Silahli terör örgütüne üyelik" suçundan 41 sanigin 6 yil 3'er aydan 9'ar seneye kadar hapis cezasina mahkum edildigi davada, 70 sanigin tüm suçlamalardan beraatine hükmedildi. Aralarinda FETÖ elebasi Fetullah Gülen ile firari Adil Öksüz'ün oldugu 6 sanigin dosyasi ise ayrildi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?