Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0790 9.6818 11.1110 458.57 752.33 6.74
Hava Durumu
9 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Pilotlari yönlendiren eski yarbay Hakan Karakus

Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Pilotlari yönlendiren eski yarbay Hakan Karakus


Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Pilotlari yönlendiren eski yarbay Hakan Karakus

Fetullahçi Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girisimi sirasinda komuta merkezi olarak kullandigi Akinci Üssü'ndeki faaliyetlere iliskin davanin saniklarinin eylemleri cezasiz kalmadi. Mahkum edilen isimlerden biri de darbeci eski orgeneral Akin Öztürk'ün damadi olan Hakan Karakus'tu. AA muhabirinin dava dosyasindan derledigi bilgilere göre, darbe girisimine kadar yarbay rütbesiyle Akinci Üssü 141. Filo Komutani olan Karakus, 12 ve 13 Temmuz'da dönemin üs komutani eski tuggeneral Hakan Evrim, dönemin üs harekat komutani eski albay Ahmet Özçetin, 143. Filo Komutani eski binbasi Mustafa Azimetli, eski pilot yarbay Hasan Hüsnü Balikçi ve eski pilot binbasi Mehmet Fatih Çavur ile darbe hazirliklari kapsaminda toplantilar yapti. Darbe girisiminden hemen önce Akinci davasinda mahkum edilen Mustafa Azimetli ile birlikte Balikesir'e uçarak F-16 savas uçagina hedefleri tam isabetle vurmalarini saglayan "sniper pod" cihazi taktiran Karakus, darbe girisimi baslamadan önce uçaklara mühimmat yüklenmesini sagladi. Karakus, 14 Temmuz 2016'da, darbe girisimi sirasinda alikonulacak generallerin tutulacaklari yerleri hazirlatti. Darbe girisimi günü örgüte sadik pilotlarla bir araya gelerek görev dagilimi yapan Karakus, olay gecesi Akinci Üssü'ndeki uçus kulesinde bulunanlara ve havalanan darbeci pilotlara emirler verdi. Karakus, ayrica Adana'dan kalkan tanker uçaklarinin Ankara'ya gelmesini sagladi.

"Sarayi da bombalayin..."

Darbe girisimi gecesi uçus kulesinde görev yapan nöbetçi subay R.G, girisimin basarisiz oldugu bilinmesine ragmen Karakus’un uçaklari havada tutmak istedigini, sabah saatlerinde havadaki son uçaga "Sarayi da bombalayin, elinize saglik." dedigini bildirdi. 16 Temmuz 2016 sabahi darbeci F-16 pilotu Müslim Macit, Cumhurbaskanligi Külliyesi çevresini bombalayarak 15 vatandasi sehit etti, 7 kisiyi de yaraladi. Macit'e bombalama emrini veren Karakus, bombalari atmasinin ardindan "Eline saglik" dedi.

Karakus, darbe girisiminin basarisizliga ugratilmasinin ardindan yakalandi.

Akinci Üssü davasinda yaptigi esas hakkindaki savunmada filodan kalkan uçuslari kontrol ettigine iliskin suçlamalari reddeden Karakus, kule ile uçaklar arasindaki konusmalarin montaj oldugunu öne sürdü. Karakus, darbe girisimi gecesine ait telsiz konusmalarinin hukuka uygun sekilde elde edilmedigini savundu. Ama Adli Tip Kurumunca verilen uzman raporu, Karakus'un konusmalarin montajlandigina yönelik iddiasini bosa çikardi. Darbe girisimi sonrasi evinde yapilan aramada çok sayida 1 banknotluk ABD dolari bulunan Karakus, Ankara 4. Agir Ceza Mahkemesi tarafindan "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs", "Cumhurbaskanina suikast" ve 77 kisinin sehit edilmesine iliskin toplam 79 kez agirlastirilmis müebbet hapse mahkum edildi. Karakus, 198 kisiye yönelik "kasten öldürmeye tesebbüs", 22 kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilma" ve bir kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilmaya tesebbüs" suçlarindan da toplam 3 bin 901 yil 6 ay hapis cezasina çarptirildi.

Saniklara verilen cezalar

Akinci Üssü davasinda 291 sanik, en az bir kez "agirlastirilmis müebbet" hapis cezasina çarptirildi. Bunlardan 15'i asker, 4'ü sivil 19 sanik, yönetici sifatiyla bütün eylemlerden sorumlu tutularak "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs", "Cumhurbaskanina suikast" ve 77 kisinin sehit edilmesine iliskin toplam 79'ar kez agirlastirilmis müebbet hapse çarptirildi. Bu saniklarin tamami, 198 kisiye iliskin "kasten öldürmeye tesebbüs", 22 kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilma" ve bir kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilmaya tesebbüs" suçlarindan da toplam 3 bin 901 yil 6'sar ay hapis cezasina mahkum edildi. Saniklardan 46'sina müebbet hapis cezasi, 19'una "anayasal düzeni ihlale tesebbüse yardim" suçundan 12 yil 6'sar ay ile 16 yil 8'er ay arasinda degisen hapis cezalari verildi. "Silahli terör örgütüne üyelik" suçundan 41 sanigin 6 yil 3'er aydan 9'ar yila kadar hapis cezasina mahkum edildigi davada, 70 sanigin bütün suçlamalardan beraatine hükmedildi. Aralarinda FETÖ elebasi Fetullah Gülen ile firari Adil Öksüz'ün bulundugu 6 sanigin dosyasi ise ayrildi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?