Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0759 9.6599 11.1218 452.53 742.50 6.58
Hava Durumu
17 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/6/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/6/2020 12:00:00 AM

Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Jandarma Genel Komutani'ni kaçiran ByLockçu general

Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Jandarma Genel Komutani'ni kaçiran ByLockçu general


Akinci davasi saniklari cezasiz kalmadi: Jandarma Genel Komutani'ni kaçiran ByLockçu general

Fetullahçi Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girisimi sirasinda komuta merkezi olarak kullandigi Akinci Üssü'ndeki faaliyetlere iliskin davanin saniklarinin eylemleri cezasiz kalmadi. Bu saniklardan eski Konya Jandarma Bölge Komutani tuggeneral Timurcan Ermis, olay tarihinde görevli oldugu Konya'dan Ankara'ya gelerek dönemin Jandarma Genel Komutani Galip Mendi'yi alikoyan ekibin basindaki isimdi. AA muhabirinin dava dosyasindan derledigi bilgilere göre Ermis, sonu 47 ile biten telefon hatti üzerinden FETÖ'nün kriptolu haberlesme programi ByLock'u 8 Kasim ile 12 Aralik 2014 arasinda kullandi. Program üzerinden 26 mesaj gönderip 55 mesaj ile bir mail alan Ermis, 5 kez arandi, 17 kez de arama yapti. Yer aldigi ByLock grubunda da diger örgüt üyeleriyle iletisim sagladi. Ayrica Ermis, darbenin yöneticileri olan sözde yurtta sulh konseyinin atama listesinde terfi ettirilerek "Jandarma Genel Komutanligi Denetleme Baskani" olarak görevlendirildi. 15 Temmuz aksami darbecilerin talimatiyla hareket eden Ermis, kendisine verilen görev geregi izinli olmasina ragmen askeri üniformasini giydi ve Mendi'nin Gazi Orduevinde davetli oldugu dügüne gitti. Burada bekleyen Ermis, dügünden ayrilan Mendi'nin aracina binerek silahini dogrulttu ve beraberindeki ekiple Jandarma Genel Komutani'ni hazirda beklettikleri baska bir araca bindirdi. Ardindan da Mendi'yi darbenin yönetim merkezi Akinci Üssü'ne götürdü ve hürriyetinden yoksun birakilmasini sagladi.

Müsteki sifatiyla savcilikta ifade veren Galip Mendi, Ermis'in basinda bulundugu bir grup asker tarafindan kaçirilisini söyle anlatti:

"Dügüne geldigim arabama bindikten hemen sonra birden aracin sol arka kapisi açildi, Konya Jandarma Bölge Komutani tuggeneral Timurcan Ermis arabaya bindi. Üzerinde egitim elbisesi ve tabancasi vardi, tabanca da elindeydi. Kendisine 'Benden habersiz Konya'dan niye buraya geldin?' diye sordum. 'Akinci kislasinda size teblig edilecek.' diye bana cevap verdi. Arabanin ön tarafinda da emir subayim yarbay Murat Yilmaz vardi. Isin içinde baska bir is oldugunu anladim ve kendilerine bagirarak, 'Siz eskiya misiniz, çete misiniz?' diye bagirdim. Bunun üzerine Ermis bana, 'Sizi de aramizda görmek istiyoruz.' dedi. Buna siddetle karsi cevap verdim ve ben de 'Sizin gibi adamlarin yaninda niye olayim? Allah hepinizin belasini versin.' dedim."

Suçlamalari reddetti

Sanik Ermis, yargilama asamasinda üzerine atili suçlamalari kabul etmedi. Ankara 4. Agir Ceza Mahkemesinde 27 Nisan 2018'de savunma yapan Ermis, 15 Temmuz'da özel islerini halletmek için Ankara'ya geldigini ileri sürdü. Genelkurmay Baskanligi Harekat Merkezinden aranarak Genelkurmay Baskani ile kuvvet komutanlarinin Akinci Üssü'ne geçeceklerinin söylendigini ileri süren Ermis, kendisine de Mendi'yi güvenli sekilde oraya götürmesi için görev verildigini savundu. Akinci Üssü'nde terörle mücadele harekati hazirligi yapildigini düsündügünü ve emir bekledigini iddia eden Ermis, yasananlarin darbe girisimi oldugunu fark ettikten sonra kullanildigini anladigini savundu. Ermis, FETÖ'nün kriptolu haberlesme programi ByLock'u kullandigina dair tespitleri de kabul etmedi. Yargilama sonucu eski tuggeneral Ermis, "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs" suçundan agirlastirilmis müebbet ve Mendi'yi hürriyetinden yoksun biraktigi için 12 yil hapse mahkum edildi.

Saniklara verilen cezalar

Akinci Üssü davasinda 291 sanik, en az bir kez "agirlastirilmis müebbet" hapis cezasina çarptirildi. Bunlardan 15'i asker, 4'ü sivil 19 sanik, yönetici sifatiyla bütün eylemlerden sorumlu tutularak "anayasal düzeni ortadan kaldirmaya tesebbüs", "Cumhurbaskanina suikast" ve 77 kisinin sehit edilmesine iliskin toplam 79'ar kez agirlastirilmis müebbet hapse çarptirildi. Bu saniklarin tamami, 198 kisiye iliskin "kasten öldürmeye tesebbüs", 22 kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilma" ve bir kisiye yönelik "kisiyi hürriyetinden yoksun kilmaya tesebbüs" suçlarindan da toplam 3 bin 901 yil 6'sar ay hapis cezasina mahkum edildi. Saniklardan 46'sina müebbet hapis cezasi, 19'una "anayasal düzeni ihlale tesebbüse yardim" suçundan 12 yil 6'sar ay ile 16 yil 8'er ay arasinda degisen hapis cezalari verildi. "Silahli terör örgütüne üyelik" suçundan 41 sanigin 6 yil 3'er aydan 9'ar yila kadar hapis cezasina mahkum edildigi davada, 70 sanigin bütün suçlamalardan beraatine hükmedildi. Aralarinda FETÖ elebasi Fetullah Gülen ile firari Adil Öksüz'ün bulundugu 6 sanigin dosyasi ise ayrildi.  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?