Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0738 9.7060 11.1716 451.32 740.44 6.61
Hava Durumu
13 ºC

Haber / Genel


Tarih : 11/30/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 11/30/2020 12:00:00 AM

Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakanligindan engellilere hayatin her alaninda tam destek

Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakanligindan engellilere hayatin her alaninda tam destek


Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakanligindan engellilere hayatin her alaninda tam destek

Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakanligi, engellilerin yasamin her bölümünde bagimsiz ve tam katilim saglamak suretiyle istihdamla alakali mevzuattan erisilebilir konutlara, mesleki egitimden evde bakima kadar yeni programlari yasama geçirecek. Engelli yurttaslarin egitim, saglik, istihdam süreçleri ile kamuya açik alanlarin bütününe erisilebilirligini saglamaya yönelik bugüne kadar pek çok çalisma yürüten Bakanlik, gelecek devre bu alanda yeni hizmet modellerini de uygulamaya koymaya hazirlaniyor. AA muhabirinin 3 Aralik Dünya Engelliler Günü bundan dolayi Bakanligin gelecek devre yürütecegi yeni uygulamalardan derledigi verilere göre, bilhassa yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde internet ve teknoloji tüketimine olan ihtiyacin arttigi da öneme alinarak, engellilerin bilgi ve etkilesim teknolojilerine erisilebilirliginin tam olarak saglanmasina dair bütün kuruluslar nezdindeki çalismalar yogunlastirilacak. e-Devlet Kapisi, bankacilik hizmetleri, acil hal davet hizmetleri ve kamu kurumlarinin internet sayfalarinin erisilebilirligi güçlendirilecekken, medya hizmetlerinin sunumunda da erisilebilir uygulamalara agirlik verilmesi suretiyle is birlikleri yürütülecek.

Erisilebilir konutlar için yeni model

Engellilerin haklarinin korunmasi ve gelistirilmesine yönelik 10 yillik yol haritasi niteliginde olan, eylül ayinda belirtiler 2030 Engelsiz Vizyon Belgesi isiginda yürütülecek bu çalismalarda ilaveten yurttaslarin engel haline göre konut içi uyarlamalarinin yapilabilmesini saglayacak model gelistirilecek. Bakanlik, ideal maliyetli erisilebilir konutlar için de alakali kurumlarla is birliginde yeni programlari devreye alacak. Mimari ve kentsel dönüsüm çalismalarinda görev alan teknik elemanlara da erisilebilirlik konusu ile alakali egitimler verilecek.

Engellilere kötü muameleyle mücadelede mesru ayak güçlendirilecek

Gelecek devrede bütün engelli kisilerin sömürü, siddet ve istismardan korunmalarina yönelik uygulamalar yasama geçirilecek. Bu çerçevede engellilere yönelik siddet, istismar ve kötü muamele ile mücadele konusu ile alakali katilimci ve bütüncül yeni bir program olusturulacak. Iskence, insanlik disi ya da asagilayici muamele ve cezadan korunmaya dair mesru ve idari tedbirler engelli vatandaslari gözetecek sekilde güçlendirilecek.

Otizmli çocuklar için "Ulusal Erken Müdahale Eylem Plani" hazirlanacak

Saglik bölümünde da erken tani ve erken araya girmek programlarini gelistirecek Bakanlik, Otizm Spektrum Bozuklugu dahil olmak üzere bütün riskli bebek ve çocuklara yönelik Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Eylem Plani'ni gelecek yil yasama geçirmeyi hedefliyor. Ayrica erken çocukluk egitiminden baslayarak egitimin her tür ve kademesinde özel gereksinimli bireyleri akademik ve sosyal yönden gelistirecek nitelikli ve erisilebilir egitim ortamlari saglanmasina dair çalismalar yapilacak. Destek egitim hizmetleri özel gereksinimli çocuklarin ihtiyaçlarini karsilayacak sekilde çesitlendirilip yayginlastirilacak.

Engellilerin istihdamiyla alakali mevzuat revize edilecek

Engellilerin mesleki egitim, yasam boyu ögrenme süreçleri gibi alanlara daha çok yönlendirilmesi, becerileri ile ise uyumlastirilmalari saglanacak. Is bölgelerinde engellilerin destek teknolojilerinden daha çok yararlanabilmeleri için tesvik edici uygulamalar yürütülecek. Is ilanlari, müracaat formlari dahil ise alim süreçleri, istihdam edilme kosullari, istihdamin sürekliligi, kariyer gelisimi ile çalisma sartlarina yönelik mevzuat, engelliler yönünden kapsayici ve erisilebilir bir anlayisla revize edilecek. Engelliler için e-Ticaret programlarinin yayginlastirilmasi, yeni is ve meslek kollarinin gelistirilmesi saglanacak, engellilerin KOSGEB Girisimcilik Programi'ndan daha etkin bir sekilde yararlanmalari desteklenecek.

Evde engelli yakinina bakanlar için destek hizmetleri güçlendirilecek

Bakanlik, evde engelli yakinina bakan vatandaslari da destekleyecek çalismalar yürütecek. Bu kapsamda aile üyesinin bakim görevini profesyonel olarak gerçeklestirebilmesine dair egitimden danismanlik ve rehberlik destegine uzanan detayli modellerin yasama geçirilmesi saglanacak. Koruyucu aile sistemi de engelli çocuklarin ve onlara yuvasini açan koruyucu ailelerin ihtiyaçlari gözetilerek daha kuvvetli bir yapiya kavusturulacak. Uzmanlasmis bakim ve rehabilitasyon merkezlerini gelistirip yayginlastirmayi planlayan Bakanlik, yurttaslarin uzun süreçli bakimlarini garanti altina alacak, bilhassa yaslilik zamanlarinda rahat etmelerini saglayacak Uzun Dönemli Bakim Sigortasi modelini de yasama geçirecek. Öte yandan Bakanlik, afetlere yönelik risk azaltma, hazirlik, araya girmek ve tedavi gibi çalismalarin engellileri de merkeze alan bir yaklasimla gerçeklestirilmesine yönelik de bilinçlendirme, egitim ve farkindalik faaliyetleri yürütecek. Burcu Çalik Göçümlü

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?