Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0789 9.6656 11.1259 453.14 743.43 6.60
Hava Durumu
17 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

AA'nin 'Yilin Fotograflari' oylamasina ilk katilanlar saglik çalisanlari oldu

AA'nin 'Yilin Fotograflari' oylamasina ilk katilanlar saglik çalisanlari oldu


AA'nin 'Yilin Fotograflari' oylamasina ilk katilanlar saglik çalisanlari oldu

Küresel salgin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde cansiperane görev yapan saglik çalisanlari Anadolu Ajansinin (AA) "Yilin Fotograflari" oylamasina ilk katilanlar arasinda yer aldi. Ankara Sehir Hastanesi Acil Tip Klinigi Egitim Görevlisi ve Acil Pandemi Sorumlusu Doç. Dr. Gülhan Kurtoglu Çelik, filyasyonda görevli olarak çalisan Dis Hekimi Sükran Ayran ve Ankara Sehir Hastanesi Acil Servis Kirmizi Kovid Birimi Sorumlu Hemsiresi Handan Karakulak, AA'nin düzenledigi "Yilin Fotograflari" oylamasi için AA foto muhabirleri ve muhabirlerinin yurt içi ve disinda çektigi, "haber", "yasam" ve "spor" kategorilerindeki fotograflari inceledi. Doç. Dr. Gülhan Kurtoglu Çelik, haber kategorisinde Arif Hüdaverdi Yaman'in çektigi, "Isitme engelli hastayla iletisim" baslikli fotografi seçtigini belirterek, duygularini söyle aktardi: "Çünkü burada yogun bakimdaki hemsire, isitme engelli tanisi alan bir hastayla kagida yazdiklari üzerinden iletisim kurmaya çalisiyor. Çok etkilendim. Hem yogun bakim ortami hem bizim yasadiklarimiza baktigimizda iletisim çok önemli. Kovid sürecinde bizde bunun benzeri bir sekilde tedavi görürken yakinlariyla iletisim kuramayanlarin videolu olarak görüsmelerini çok sagladik. Yakinlari içeri giremiyorlardi, telefonla video çekimi yaptik. Aileleri disarida bekliyordu, bu sekilde en azindan yakinlarinin hastalarini görebilmelerini sagladik. Ben bu fotograftan çok etkilendim. Çünkü su an tüm salgik personeli özveri ve özenle çalisti ve çalismaya da devam ediyor." Yasam kategorisinde ise oyunu Guillaume Payen'e ait "Bebeklere siperlik" isimli fotograftan yana kullanan Çelik, "Koronavirüsten korunmak için bebeklere siperlik takilmis. Anne olmam nedeniyle etkilenmenin yani sira bebeklerin umut oldugunu düsünüyorum. Bebegin çok güzel bir gülümsemesi var ve bebegin gülümsemesinde sanki 'Evet bugünler geçecek, tedbirlere dikkat edersek, saglik çalisanlarinin söylediklerini yaparsak geçecek' gibi bir ifadesi var. Çok güzel gülüyor ve bizlere umut veriyor." degerlendirmesinde bulundu. Çelik, spor kategorisinde de Erçin Ertürk'ün "Evde antrenman" isimli fotografi için oy kullanarak, "Bunu çok begendim, çünkü kendi evime çok benzettim açikçasi. Osmanlispor futbolcusunun günlük antrenmanindan çekilmis bir kare var. O kadar kendimi orada hissettim ki, kizim da voleybolcu. Her gün evde antrenman yapiyoruz, duvarlarimiz voleybol topundan mahvoldu." diyerek hissettiklerini aktardi.

"Çok uzun zamandir izin yapmadim, tatile gitmedim. Tatil yapmak istiyorum..."

Nisan ayindan bu yana aktif olarak sahada filyasyon ekibinde görev yapan Dis Hekimi Sükran Ayran da haber kategorisinde Tayfun Coskun'un "ABD'de doktorun koronavirüs yorgunlugu" isimli fotografina oy verdi. Ayran, uzun zamandir kendisini çok yorgun hissettigi için bu fotografta kendisini buldugunu vurgulayan Ayran, "Kendimi çok özdeslestirdigim bir fotograf oldu." dedi. Ayran, yasam kategorisinde Cem Genco'nun "Suriye'de 'savas oyunu' oynayan Selva" isimli fotografina oy verdi. Ayran, "Ben de su an gelecegimi çok net göremiyorum ve özgür olmak istiyorum." diyerek hislerini dile getirdi. Dis Hekimi Ayran, spor kategorisinde Mustafa Öztürk'ün "Geleneksel Mostar köprüsü atlayislari" isimli fotograflarina oy vererek, "Çok uzun zamandir izin yapmadim, tatile gitmedim. Tatil yapmak istiyorum." diyerek duygularini aktardi.

"Eldivenler, koruyucu ekipmanlar, daha fazla enerji harcamamiza yol açti"

Ankara Sehir Hastanesi Acil Servis Kirmizi Kovid Birimi Sorumlu Hemsiresi Handan Karakulak ise haber kategorisinde Abdullah Coskun'un "Koronavirüsle zorlu mücadele" isimli fotografina oy verdi. Kendilerinin de bu süreçte büyük zorluk yasadiklarini dile getiren Karakulak, "Kovid salgininda yasadigimiz en büyük zorluk, korunma kiyafetlerinin içinde yasadigimiz zorluklardi. Kiyafetler zorlu bir süreç atlattirdi bize, Eldivenler, koruyucu ekipmanlar, bütün çalisma faaliyetlerimizi zorladi, daha fazla enerji harcamamiza ve psikolojik olarak yipranmamiza yol açti. Bu nedenle bu fotograftan çok etkilendim." diye konustu. Yasam kategorisinde Sebnem Coskun'a ait olan "Sahika Ercümen yavru carettalarla" isimli fotografi seçen Karakulak, saglik çalisanlarinin salginla mücadele sürecinde birçok etkinlimken uzak kaldigini söyledi. Karakulak, "Bu süreçte tatillerimizi yapamadik, ailelerimizle bulusamadik, tüm etkinliklerimiz sifirlanmisti. Bu nedenle bu fotograf beni etkiledi." diyerek duygularini dile getirdi. Karakulak, spor kategorisinde de tercihini Erçin Ertürk'ün "Antrenmanlarini evinin bahçesindeki portatif havuzda yapiyor" isimli fotograftan yana kullanarak, "Her birimizin evi bu sekilde kullanisli olamiyor maalesef. Bu süreçte etkinliklerden uzak kalmamizdan dolayi etkilendim ve ondan ötürü duygulandim. Çünkü, gezemiyoruz, sporumuzu yapamiyoruz. Ben, yüzmeyi çok severim ama uzun zamandir bunu yapamiyorum." dedi.  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?