Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0849 9.6825 11.1182 458.85 752.80 6.74
Hava Durumu
8 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

16 Hafta için 7 Bin 325 TL Ödeniyor! Anneler Devletin Bu Yardimini Bilmiyor!

16 Hafta için 7 Bin 325 TL Ödeniyor! Anneler Devletin Bu Yardimini Bilmiyor!


16 Hafta için 7 Bin 325 TL Ödeniyor! Anneler Devletin Bu Yardimini Bilmiyor!

Devlet vatandaslarin her durumuna göre özel destekler ve ödemeler sagliyor. SGK, Aile Bakanligi gibi kurumlar basta olmak üzere çok sayida devlet birimi araciligiyla ödenen bu desteklerden bazilari ise annelere veriliyor. Annelere verilen en önemli desteklerden bir tanesi de dogum izni parasi. Devletin SGK üzerinden sagladigi dogum izni parasi, anne olmaya hazirlanan çalisan kadinlarin dogum öncesinde ve sonrasinda magdur olmalarini engellemek için saglanir. Devletin bu destegi ile isverenlerde desteklenmis olur ve çalisan kadinlarin istihdam orani korunuyor.

Emeklilikte yasa takilanlar erken emekli olmak için mücadelelerine devam ederken SGK yeni bir güncelleme yaparak erken emekli olunan meslek miktarini 45'e yükseltti. SGK dogrultusundan yapilan güncelleme ile bazi meslek gruplarina 10 senede emekli olma hakki tanindi. Vatandaslarin merak ettikleri konularin en basinda emeklilik geliyor. Ne vakit ve hangi sartlarda emekli olacagim gibi sorular ön planda yer aliyor. Agir ve yipratici islerde çalisan isçi ve memura ek prim hakki veriliyor. Bu, emekli olunacak prim miktarini artirirken, emekli olunacak yasi öne çekiyor. Mesela 20 yil çalisan bir kisi yipranmayla 25 yil çalismis sayilarak 5 yil erken emekli olma hakki elde edebiliyor.

KIMLER,HANGI KOSULLARDA 7 BIN 325 TL DESTEK ALABILIRLER?

Devlet çalisma hayatinda yer alan kadinlarin anne olmaya hazirlandiklari dönemlerde dogum izin hakki verir. Bu dogum izni sürecinde anne çalismaz. Bu dönemde isverenler çalisan kadinlar için ödeme yapmazlar, ödemeler devlet tarafindan yapilir.  Dogum izni parasinda ödemeler annelerin çalistiklari maas tutarina göre belirlenir. En az ödeme ise 7 bin 325 TL olarak yapilir. Bu ödemeler tutari ise asgari ücretle çalisan yani prim ödemeleri asgari ücret üzerinden yapilan annelere ödenir.   Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, yaptigi yazili açiklamada, 2019-2020 döneminde Bakanlik tasra birimleri ve bagli kuruluslarda toplam 11 bin 717 personel istihdami gerçeklestirdiklerini belirtti.   Eger maas tutari yüksek ise ödenecek rakam da artar.  Basvuru Sartlari Dogum izni ödemeleri dogumdan önceki 8. haftadan baslar. Izin süreci dogumdan sonraki 8. haftaya kadar devam eder. Bu süreç boyunca çalisanin ödemesi devlet tarafindan yapilir. Toplam 16 hafta dogum izni kullanilabilir, eger dogumda ikiz bebek olmussa izin süreci artar.   Basvurana geri ödemesiz ödeme müjdesi! Devletin hastaya, emekli olamayana, çalismayana SGK ile sagladigi destekler   Süresinde doktora basvurularak istirahat raporu alinmis olmasi, Adina dogumdan önceki bir yil içinde en az 90 gün kisa vadeli sigorta primi bildirilmis olmasi yani en az 90 prim gün sayisinin olmasi, Istirahatli (raporlu) oldugu süre içinde is yerinde çalismamis olmasi, Istirahatin basladigi tarihte sigortalilik niteliginin yitirilmemis yani sigorta çikisinin verilmemis olmasi gerekmektedir.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?