Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0789 9.6656 11.1259 453.14 743.43 6.60
Hava Durumu
13 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

'Kar kaplanlari' Van'da 600 kisilik ekiple kis boyunca yollari açik tutacak

'Kar kaplanlari' Van'da 600 kisilik ekiple kis boyunca yollari açik tutacak


'Kar kaplanlari' Van'da 600 kisilik ekiple kis boyunca yollari açik tutacak

Kis aylarinin çetin geçtigi Van'da, yogun kar nedeniyle kapanan yollarin kisa sürede açilmasi ve ulasimin aksamamasi için Büyüksehir Belediyesi içeriginde 600 kisilik ekip olusturuldu. Türkiye'de en çok kar yagan iller arasinda tespit edilen Van'da, 13 ilçeye bagli mahalle yollarinda karla mücadele çalismasi yürütecek Büyüksehir Belediyesi, 200 vasita 600 kisilik ekiple, yurttaslarin magduriyet yasamamasi için hazirliklarini tamamladi. Yaz sezonunda yol yapim çalismalarinda kullanilan vasitalarin bakimini yapan Belediye, yolu kar nedeniyle kapanan mahallelere kisa sürede ulasimin saglanabilmesi için kriz merkezleri olusturdu. Van Büyüksehir Belediyesi içeriginde yapilan 600 kisilik ekip 200 is makinesiyle sehir merkezi ve ilçelerdeki 988 yerlesim biriminin yolunun açik tutulmasi için, Karayollari 11. Bölge Müdürlügü de 300 vasitayla sehirler arasi yollar ile ana arterlerde 7 gün 24 saat görev yapacak.

"Belediyemiz 17 santiyesiyle kisa hazir"

Vali ve Büyüksehir Belediye Baskan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AA muhabirine yaptigi açiklamada, kis mevsimi öncesi alakali birim amirleriyle bir araya gelerek kis sartlarinda alincak önlemleri kararlastirdiklarini söyledi. Geçen yil kis mevsiminin çetin geçtigini ve yogun kar yagisina maruz kaldiklarini izah eden Bilmez, "Ilimiz cografi olarak ülkemizin en büyük besinci ili. Çok yüksek rakimda olan ve derin vadilerden geçtigimiz yollarin oldugu bir bölümdeyiz. Bu yil kis mevsimi öncesi bütün kurumlarimiz hazirliklarini yapti. Karayollari 11. Bölge Müdürlügümüz basta tuzlama olmak üzere bütün ekiplerini hazirladi. Karayollarinin mesuliyet alanini disindaki yollardan mesul Belediyemiz de 17 santiyesiyle kisa hazir." diye konustu.

"Kendi vasitalarimiza ek 80 vasita daha kiraladik"

Karla mücadele ekiplerinin disindaki ekipleri de mümkün bir krize karsi hazir duruma getirdiklerini açiklayan Bilmez, sunlari kaydetti: "600 kisilik personelimizle 7/24 göreve haziriz. Tüm vasita kiralamalarini ve hazirliklari tamamladik. Insallah vatandaslarimiza saglikli bir ulasim olanagi saglayacagiz. Geçen yil son 30 yilin en zor kisini geçirdik. Ayni kisi yasayacakmisiz gibi bütün hazirliklarimizi yaptik. Ilçe belediyelerimiz de eksiklerini tamamladi. Bu yil daha hazirlikliyiz. AFAD ve baska gönüllü kuruluslarimizi da hazir tutuyoruz. Kis öncesi bir tatbikatimiz olacak. Araç konusu ile alakali bir sikintimiz yok. Bu yil kendi vasitalarimiza ek 80 vasita daha kiraladik. Yani 200'e yakin aracimiz sahada olacak. Karayollari da 300'e yakin vasitayla bölümde etkinlik yürütecek."

Riskli yollar ulasima kapatilacak

Sehir için karlarin tasinmasi konusu ile alakali da bazi önlem aldiklarini ifade eden Bilmez, "Geçen yil kamyonlara hizli kar yükleme olanagi yayinlayan bir vasita almistik, bu yil bir adet daha kiraladik. Can ve mal güvenligi yönünden tehlike arz eden yollar, emniyet güçlerimiz dogrultusundan geçici olarak ulasima kapatilacak. Genellikle Çatak ve Bahçesaray kara yollarinda her gün lüzumlu kontroller gerçeklestirdikten sonra ulasima müsaade edilecek." dedi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?