Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.1116 9.7044 11.1479 458.77 752.61 6.72
Hava Durumu
13 ºC

Haber / Genel


Tarih : 11/30/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 11/30/2020 12:00:00 AM

'FETÖ'nün hafizasi' Ali Ursavas

'FETÖ'nün hafizasi' Ali Ursavas


'FETÖ'nün hafizasi' Ali Ursavas

Darbe girisiminin sonrasinda çözülmeye baslayan FETÖ'de, güç mücadelesi bas gösterirken elebasi Fetullah Gülen'den sonra yerine kimin geçecegi tartismasi, gözleri teskilat yöneticilerinden meydana gelen "karanlik kurul üyelerine" çevirdi. Fetullahçi Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Basyüceler" ya da "istisare kurulu" de denilen bu kurul üyelerinden biri de örgüttün yurt disi yapilanmasindan mesul sözde imam Ali Ursavas. Uzun yillardan beri örgütün tepe yöneticileri arasinda yer alan Ursavas, yurt disindaki örgüte ait okul, üniversite, dershane, dernek ve yurtlarindan mesul bulunuyor. Ayrica, yurt disinda okul, dernek gibi kurumlarinin açilmasi, eleman temini, parasal ihtiyaçlarinin teshisini de yapiyor. FETÖ elebasi Gülen'in talimatlarini bizzat FETÖ mensuplarinin varoldugu ülkelere giderek teskilat mensuplarina ileten Ursavas'in çok sayida ülkeye degisik tarihlerde giris-çikis yaptigi teshis edildi. Ursavas, ayni vakitte örgütün düzenledigi Türkçe Olimpiyatlari'nin da organizatörü olarak biliniyor. Darbe girisiminden önce açilan FETÖ çati davasinin iddianamesine göre Ursavas, teskilatün sözde basyüceler kurulu ve istisare kurulu üyeleri arasinda yer aliyor.

Örgütün hafizasi

FETÖ'nün eski güvence imami Kemalettin Özdemir, sahit olarak verilen ifadede Ali Ursavas'in uzun yillardan beri örgütün ortaminda varoldugunu ve "örgütün hafizasi" halinde oldugunu beyan etti. Özdemir'e göre, yurt disindaki bütün FETÖ kurumlari Ursavas'a bagli, örgütün yurt disi yapilanmasinin basindaki isim olan Ursavas ise örgütün ileri gelenlerinden ve direkt Fetullah Gülen'e bagli. Gizli sahit "Arif" de yargilama sürecindeki ifadelerinde Ursavas'in, FETÖ'nün yurt disi yapilanmasinda görev aldigini teyit etti. Örgütte yurt disina görevlendirilecek kisilerin seçilerek sözde yurt disi komisyonuna sunuldugunu izah eden sakli sahit Arif, söz hususu komisyonda Mustafa Özcan ile Ursavas'in varoldugunu, Ursavas'in bütün imamlarin mesul imami oldugunu dile getirdi. FETÖ elebasina sunumu Ursavas'in yaptigini açiklayan Arif, 2015'teki sözde kita imamlari toplantisina katilanlardan birinin de Ursavas oldugunu beyan etti.

FETÖ çati davasinin firari sanigi

Ankara Cumhuriyet Bassavciliginca FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girisiminden önce açilan FETÖ çati davasinin firari saniklari arasinda elebasi Gülen ile bir arada Ali Ursavas da bulunuyor. Iddianamede Ursavas'in, "Anayasayi zarar verme girisimine tesebbüs etmek" ve "hükümeti yikmaya tesebbüs etmek" suçlarindan ikiser kez agirlastirilmis müebbet hapis cezasinin yani sira detayli suçlardan 132 yil bir aya kadar hapis cezasina çarptirilmasi isteniyor. Türkiye'den 2014'te ayrildigi teshis edilen ve hakkindaki tahkîkat kapsaminda 2015'te evinde yapilan aramanin sonrasinda firar eden Ursavas, Içisleri Bakanliginin "aranan teröristler" listesinde kirmizi kategoride 10 milyon lira ödülle arananlar arasinda yer aliyor.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?