GenelGündemSağlık

‘Gençlerde de ağır seyreden vakalar görüyoruz, rehavete kapılmasınlar’

 Bitlis'te pandemi hastanesinde vazife yapan Enfeksiyon Hastalıkları Eksperi Dr. Emine Kübra Dindar Demiray ile İç Hastalıkları Eksperi Dr. Edip Yıldız, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde yaşadıklarını anlattı.

Abone Ol  
 
60 / 100

Bitlis’te pandemi hastanesinde vazife yapan Enfeksiyon Hastalıkları Eksperi Dr. Emine Kübra Dindar Demiray ile İç Hastalıkları Eksperi Dr. Edip Yıldız, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde yaşadıklarını anlattı.

Pandemi hastanesine dönüştürülen Bitlis Tatvan Devlet Hastanesinde vazifeli doktorlardan Demiray ve Yıldız, salgınla mücadelede hastaları iyileştirebilmek için canla başla çalışıyor.

Her türlü fedakarlığı göstererek aylarca ailesinden ayrı kalan Demiray ve Yıldız, kimi vakit hastalarını iyileştirmenin mutluluğunu yaşarken, kimi vakit da virüse mağlup düşmesinin hüznünü yüreğinde hissediyor.

Demiray, Kovid-19’a yakalanan çok sayıda hastanın yanı sıra radyoloji uzmanı babasını da tedavi ederek sağlığına kavuşmasını sağladı. Yıldız ise bir hastayı tedavi eder iken salgına yakalanarak 20 gün karantinada kaldı.

“Öğretmenler öğrencileri korumalı”

Demiray, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11 Mart’tan bu yana Türkiye’de de görülen koronavirüsle mücadeleyi en başarılı şekilde sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.

Sağlık çalışanları olarak gece gündüz yılmadan çalışmaya devam ettiklerini belirten Demiray, şu şekilde konuştu:

“Bütün dünyanın ufkunu karalayan ve hayatımızın her alanını etkileyen salgının hayatımıza nasıl yansıyacağını yaşayarak göreceğiz. Bu salgın, tedirginlik ve korkuyu yanısıra getiriyor. Halkımızın duyarlı olmasını, sosyal uzaklığı korumaya ve maske takmaya devam etmelerini istiyoruz. Okullarda öğretmenlerin öğrencilere sahip çıkmasını istiyoruz. Çocuklar uzaklık kuralını iyi bilmeyebilir. Öğretmenlerimiz bunun üstünde dursun.”

“Gençlerimiz rehavete kapılmasın”

Yoğun bakımda takip ettikleri hastalar arasında gençlerin de olduğunun altını çizen Demiray, şu uyarılarda bulundu:

“Özellikle ihtiyar ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın yanısıra gençlerimiz de ilgi etmeli. Gençlerde ağır seyreden vakalar görüyoruz. Gençlerimiz rehavete kapılmasın ve kesinlikle kullara uysun. Virüsün etkilediği hastalarımızdan takip ettiğim gençler oldu. Bütün standart tedavileri uygulamamıza karşın iyileşemeyen, kaybettiğimiz hastalarımız oldu. Bunlara çok üzüldük. Hastanede takip ettiğim bir gençte şuur kaybı gözlemledik. Beynine pıhtı attı. Bunun sebebinin koronavirüs olduğunu saptayarak hastamızı yoğun bakımda takip ettik. Koronavirüs değişik tablolarla karşımıza çıkabiliyor.”

“Hastaneye geç gelen iki hastamızı kaybettik”

Her hastada değişik bir tablonun gelişebileceğinin unutulmaması gerekliliğini altını çizen Demiray, “50’li yaşlarda iki erkek kardeşi de takip ettim. Uzun vakit hastaneye başvurmamışlardı. Başvurduklarında çok geç kalmıştık. Bütün tedavileri uyguladık fakat kardeşleri kurtaramadık. Bu da bizi çok üzdü ama çok zor toparladığımız hastalarımız da oldu. Entübe olup sonra hastaneden yürüyerek çıkan ve ‘koronavirüsü aslında ağır atlattı’ diye tanımladığımız hastalarımız da var. Bu hastalarımızın iyileştiğini görünce çok mutlu oluyoruz. Hastalığın ciddiyeti bizi korkutuyor. Bu amaçla halkımızın rehavete kapılmamasını istiyorum.” diye konuştu.

“Babamı bile tedavi etmek halinde kaldım”

Hastanede babasını, mesai arkadaşlarını, yakınlarını tedavi etmek mecburiyetinde kaldığını izah eden Demiray, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımın yanı sıra ailemden birkaç şahıs daha virüse yakalandı. 66 yaşında radyoloji uzmanı babamın testi de pozitif çıktı. Kronik hastalığı vardı. İki hafta servis ve yoğun bakımda takip ettim. Yoğun tedavi sonucunda iyileşti, şimdi vazifesinin başında. Sevdiklerimizi ve sağlık çalışanlarını uyarmak istiyorum. Virüsün nasıl seyredeceğini bilmiyoruz. Bu amaçla sosyal izolasyona, mesafeye uymalarını ve maske takmaya devam etmelerini istiyoruz. Herkesin virüsten korunmaya devam etmesi gerekiyor.”

Gençleri uyardı

İç Hastalıkları Eksperi Dr. Edip Yıldız ise salgının zor bir proses olduğunu, bu amaçla hekimlerin ve sağlık personelinin zor bir prosesten geçtiğini belirtti.

İnsanların hayatını kurtarmak, sağlıklarına kavuşmalarını sağlayabilmek için kendilerini rizikoya attıklarını dile getiren Yıldız, şunları anlattı:

“Halkımızın bunun bilincinde olması gerekiyor. Meslektaşlarımızın birçoğu bu mücadelede hayatlarını kaybettiler. Geride çocuklarını, ailelerini, anne, babalarını ve sevdiklerini bıraktılar. Bu hepimiz için geçerli. Ben de bu hastalığa yakalandım. 20 gün karantinada kaldım. Bu proseste zorluklar yaşadım, çocuklarımdan, eşimden, annemden, babamdan uzak kaldım. Sağlığıma kavuştuktan sonra kaldığım yerden vazifeme devam ettim. Yine en ön safta bu hastalıkla mücadele devam ediyoruz.

İnsanların da tespit edilen kurallara uymalarını, maskesiz dışarı çıkmamalarını istiyoruz. Gençlerin fazlası semptom olmadan hastalığı atlatıyor. Maske takmayan gençlerin hastalığı fazlası şahsa bulaştırma riski bulunuyor. Hastalık bulaşanlar bizlerin annesi, babası, kardeşi ve yakınları olabilir. Onları rizikoya atmamak ve hayatlarını kaybetmelerine sebep olmamak gerekiyor. Gençlerimiz bunun farkında ve bilincinde olmalı.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri