GenelKültür Sanat

Gazi kaleler ‘yaşayan müze’ olacak

Çanakkale Muharebeleri esnasında 3. Kolordu'nun "silah tamirhanesi" olarak kullanılan 200 senelik Bigalı Kalesi ile Çanakkale Boğazı'nın girişini savunmak suretiyle 360 yıl önce Osmanlı Padişahı 4. Mehmet döneminde yaptırılan Seddülbahir Kalesi'ndeki restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Abone Ol  
 
98 / 100

Çanakkale Muharebeleri esnasında 3. Kolordu’nun “silah tamirhanesi” olarak kullanılan 200 senelik Bigalı Kalesi ile Çanakkale Boğazı’nın girişini savunmak suretiyle 360 yıl önce Osmanlı Padişahı 4. Mehmet döneminde yaptırılan Seddülbahir Kalesi’ndeki restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Padişah 4. Mehmet’in annesi Hatice Turhan Sultan doğrultusundan 1659 senesinde boğazın girişini savunmak suretiyle yaptırılan Seddülbahir Kalesi, dünya savaş tarihine geçtiğimiz Çanakkale Muharebeleri esnasında 12 top ile savunmaya katıldı. İngiliz ve Fransız gemilerinin şimdilik bir savaş hali olmamasına karşın boğazın girişini koruyan tabyaları 3 Kasım 1914’te bombalamasının sonrasında ilk şehitlerin verildiği kalede, 2015 yılının haziran ayında başlayan restorasyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.

1807 senesinde 3. Selim saatinde yapımına başlanan ve 1822’de 2. Mahmut döneminde inşası tamamlanan Bigalı Kalesi’nde ise restorasyon çalışmaları kapsamında, zaman içinde hasar gören duvarlar yenilenirken, zeminde de temizlik çalışması yapılıyor. Kale içindeki yapıların yıkılmış ya da zarar görmüş kısımları da aslına makul olarak yenileniyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, AA muhabirine, bölgenin çok müstesna topraklar bulunduğunu söyledi.

Yıllar önce büyük mücadelelere sahne olan kısmı yeniden ihya etmek için yoğun mesai harcadıklarını izah eden Kaşdemir, şu şekilde devam etti:

“Çanakkale tarihi kısmındaki gazi kalelerimizin hepsi bir restorasyon ve yeniden ayağa kaldırma işlevini gerçekleştirmesine tabi tutulmuşlardı. Ecdadımızdan bize yadigar kalan ne varsa, tarihi alan içinde bizim bunları ele alıp yeniden ihya ederek, ziyaretçilerimize açık duruma getirmek gibi bir sorumluluğumuz var. Çanakkale’nin kaleleri de bu anlamda çok meşhurdur. Bunlar gazi kalelerdir. Uzun yıllardan beri de kentimizin muhafızlığını yapmaktadırlar. Genellikle Çanakkale Savaşları’nda derhal derhal hepsi muharip olmuş, savaşa katılarak gazi olmuş, hatıraları çok yüksek olan kaleler.”

İsmail Kaşdemir, bu anlamda başta Kilitbahir Kalesi olmak üzere Seddülbahir ve Bigalı kalelerini restorasyon sürecine tabi tuttuklarını belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kilitbahir Kalesi’ndeki proses tamamlandı. Şu anda ‘kale müze’ konseptinde çok beğenilen ve ilgi gören bir kale durumuna geldi. Seddülbahir Kalesi’nde de restorasyon sürecini tamamladık. Bütçemiz el verilen sürece Kilitbahir Kalesi’nde bulunduğu gibi kale müze konseptinde ziyarete açmak istiyoruz. Hedefimiz önümüzdeki yıl iç teşhir ve tanzimini yapmak.”

Bigalı Kalesi’nin de gelecek yıl teşhir ve tanzimi tamamlanıp kale müze konseptinde tarihi kısmın mühim ziyaret meydanlarından biri durumuna getirileceğini açıklayan Kaşdemir, “Bigalı Kalesi’ni savaş esnasındaki tüketimine makul şekilde, silah tamirhanesi olarak değerlendirmek istiyoruz. Yani o devre bir silah tamirhanesinde neler yaşanmışsa, ziyaretçilerin oradaki havayı ve atmosferi teneffüs ederek anlamlandırmasını istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaşdemir, bölgedeki bütün kaleleri hem restore ettiklerini hem de içini doldurduklarını hatırlatarak, “Yani yaşam sürdüren müze, yaşam sürdüren kale konseptinde inşallah gelen bütün ziyaretçilerimiz, misafirlerimiz görme olanağı bulacak.” dedi.Bu alana özgün içerik yazılacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri