Genel

Gazeteci ve siyasetçi: Markar Esayan

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden 51 yaşındaki gazeteci-siyasetçi Markar Esayan, TBMM'de üç devre AK Parti İstanbul Milletvekilliği yapmanın yanı sıra köşe yazarlığı, siyasi yorumculuk ve münakaşa programları yaptı, Roman, siyasi araştırma kitabı ve denemeler kaleme aldı.

Abone Ol  
 

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden 51 yaşındaki gazeteci-siyasetçi Markar Esayan, TBMM’de üç devre AK Parti İstanbul Milletvekilliği yapmanın yanı sıra köşe yazarlığı, siyasi yorumculuk ve münakaşa programları yaptı, Roman, siyasi araştırma kitabı ve denemeler kaleme aldı.

Mide kanseri rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören ve dün Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesinde vefat eden Esayan, Aram ve Nurten Esayan ikilisinin çocuğu olarak 4 Şubat 1969 senesinde İstanbul Şişli’de dünyaya geldi.

İlkokulu Şişli Özel Bomonti Ermeni Katolik İlköğretim Okulu’nda, liseyi Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde okuyan Esayan, 1995 senesinde Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı, yüksek lisansını ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Bölümü’nde yaptı.

Hrant Dink’in davetiyle Agos’ta yazmaya başladı

Esayan, 1997 senesinden beri Aralıklarla yazdığı Agos gazetesinde 2001 senesinden itibaren Hrant Dink’in davetiyle “Dar Kapı” başlığı altında köşe yazıları kaleme almaya başladı.

Hrant Dink’in 19 Ocak Ayı 2007’de elim bir suikastle hayatını kaybetmesinin sonrasında Agos gazetesinin yayın hayatına devam yapabilmesi adına bir vakit daha çalışan Esayan, Dink’in birinci ölüm yıl dönümünün sonrasında Agos’tan ayrıldı, bir vakit sonra yazılarına da son verdi.

Kendi internet sitesinde de yazan Esayan, çoğu gazetede köşe yazarlığı yapmanın yanı sıra sivil toplum örgütlerinde detaylı projelerde çalıştı ve danışmanlık hizmeti verdi.

Esayan, İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPOT) doğrultusundan “2013 Yılı Türkiye-Ermenistan Gazetecilik Ödülü”ne layık görüldü.

Yayımlanmış 3 Romanı, denemesi ve siyasi araştırma kitabı bulunuyor

Aynı vakitte yazar olan Markar Esayan’ın 2005 senesinde okuyucuyla buluşan “Şimdinin Dar Odası” isimli ilk Romanı, 2004 İnkılap Kitabevi Büyük Ödülü’nü kazandı.

İlk Romanın devamı olan “Karşılaşma” isimli ikinci Romanı ise Ekim 2007’de okurla buluştu. Esayan’ın, “Jerusalem” isimli üçüncü Romanı ise Haziran 2011 senesinde Timaş Yayınevi’nden çıktı.

Markar Esayan’ın, Cemil Ertem’le bir arada Ağustos 2013’de İletişim Yayınları doğrultusundan basılan “Dünyayı Durduran 60 Gün” isimli bir siyasi araştırma kitabı bulunuyor.

Ayrıca Esayan, İletişim Yayınlarından Kasım 2013’te çıkan “İyi Şeyler” isimli bir deneme de kaleme aldı.

3 devre AK Parti İstanbul Milletvekilli seçildi

TBMM’de 25, 26 ve 27. devre AK Parti İstanbul Milletvekilliğine seçilen Esayan, AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği görevlerini de yürütüyordu.

Markar Esayan, Anayasa Komisyonu, Türkiye-Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyeliği, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

İyi düzeyde İngilizce ve Ermenice bilen Esayan, bekardı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri