Genel

Garanti BBVA Gold Standard Sertifikası edindi

Garanti BBVA emisyonlarını azaltmak için yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek Gold Standard Sertifikası satın aldı.

Abone Ol  
 
70 / 100

Garanti BBVA emisyonlarını azaltmak için yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek Gold Standard Sertifikası satın aldı.

Garanti BBVA açıklamasında göre, banka sürdürülebilir finans ve istikbal için yaptığı direkt olarak katkıları bir adım daha öteye taşıyarak, geçmişteki karbon emisyonlarını azaltmak üzere harekete geçti.

Garanti BBVA, emisyonlarını azaltmak isteyen kurumların tercih ettiği Gold Standard Sertifikalarını alabilmek üzere bir uyuşma gerçekleştirdi. Bu kapsamda Garanti BBVA, bir rüzgâr enerjisi santralinden 22,386 tCO2 emisyona karşılık gelen Gold Standard Sertifikaları satın alarak 2019 için kendi operasyonlarından kaynaklı Kapsam 1 ve yalnızca satın aldığı enerji/elektrikten kaynaklanan Kapsam 2 emisyonlarının aşağı yukarı üçte birini azaltmış oldu.

Garanti BBVA, 2020 senesi başında karbon emisyonlarını azaltma amacı tarafında bir diğer uyuşma gerçekleştirerek 813 şubesi ve 45 binasında, 30 bin konutun kullanımına karşılık gelen aşağı yukarı 90 milyon kWh’lık elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılıyor. Bu senenin sonucunda 3 milyondan çok ağacın azaltabileceği sera gazına denk gelen aşağı yukarı 45 bin ton CO2 eşdeğeri emisyonu engelleyecek.

– “Somut adımlar atmaya devam edeceğiz”

Açıklamada konuyla alakalı bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, Garanti BBVA olarak, 15 yıldan uzun süredir, sürdürülebilir kalkınmaya destek olmak ve iklim farklılığıyla mücadele etmek suretiyle aldıkları inisiyatifler ve yenilikçi finansman modelleriyle, Türkiye’nin lider kurumlarından biri olduklarını belirtti.

İklim farklılığıyla mücadele için son olarak bugünün ve dünün karbon emisyonlarını azaltmak üzere mutlak amaç koyduklarını açıklayan Edin, şunları kaydetti:

“Küresel sıcaklıktaki artışı 1,5 derecede tutmak amacına destek olmak suretiyle payımıza düşen azaltım amacını Bilime Dayalı Hedef İnisiyatifi’nin metodolojisine göre hesapladık. Bu hesaplama kapsamında 2035 senesinde 2018’e kıyasla emisyonlarımızı yüzde 71 azaltmamız gerektiği meydana çıktı. Bu amaca ulaşmak için ilk önce 813 şubemiz ve 45 binamızda, 30 bin konutun kullanımına karşılık gelen aşağı yukarı 90 milyon kWh’lik elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılıyoruz. Buna ek olarak, geçen yıldaki kapsam 1 ve kapsam 2 emisyonlarımızdan kaynaklı karbon ayak izimizi azaltmak suretiyle da yel enerjisi santrallerinden bankamız adına 22,386 tCO2 emisyona karşılık gelen Gold Standart sertifikası ayrıldı.

Bu uyuşmayla 2019 için kapsam 1 ve 2 emisyonlarımızın aşağı yukarı üçte birini nötrlemiş olduk. İklim farklılığı konusu ile alakalı sunduğumuz ürün ve hizmetlerle müşterilerimize sunduğumuz destek ve danışmanlığın yanı sıra, kendimize de iddialı amaçlar koyarak bu mücadeleye her açıdan katkı sağlıyoruz. Bu konudaki aciliyetin bilinciyle, 2035 amacımıza, 15 yıl beklemeden en kısa sürede ulaşmak için çalışmaya ve somut adımlar atmaya devam edeceğiz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri