Genel

Fransa’nın AB’nin terör listesindeki PKK’ya bitmeyen desteği

AB Konseyi'nin Eylül 2001’de terör listesine eklediği PKK'nın Paris yönetimiyle teması 1981'de François Mitterrand’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle başladı.

Abone Ol  
 

Fransa, Avrupa Birliği’nin (AB) terör listesinde yer almasına rağmen, bölücü terör teşkilatı PKK’ya eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand’dan sahip olunan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, 40 senedir verdiği destekten vazgeçmiyor.

Cumhurbaşkanı olmadan evvel de Paris’te PKK’lılarla yakın teması bulunduğu ifade edilen Mitterrand’ın 1995 senesine kadar sürdürdüğü 2 devre vazifiyeti boyunca eşi Danielle Mitterrand’ın da desteği yardımıyla terör teşkilatınün Fransa’da dernekleşme etkinlikleri yoğunlaştı.

Mitterrand’ın eşinden PKK’ya açık destek

Danielle Mitterrand’ın o senelerde PKK’lı bir teröriste söylediği, “Siz eylem yapmaya devam edin. Görüştüğüm Fransız yetkililer, ‘PKK, Kürt problemi ile özdeş duruma gelmedikçe Türkiye’nin Avrupa’nın istediği adımları atması olası değildir.’ diyor. Bu amaçla de PKK siyasallaşmalıdır ve ülkem de üstüne düşen vazifiyeti yapacaktır. Ben size ülkemin serbest dolaşım hakkı vermesi amacıyla çalışacağım.” sözleri, bölücü teşkilate verdiği desteği açıkça meydana koyuyordu.

Kendisini Kürtlerin temsilcisi olarak göstermeye çalışan PKK, Daniella Mitterrand amacıyla o senelerde “Kürtlerin anası” tabirini yaygınlaştırdı.

PKK’nın destek bulması ve Avrupa’da teşkilatlenmesinin yolunu açan Mitterrand ardından Jacques Chirac ve Nicolas Sarkozy devreinde, eskisi kadar sıkı olmasa da teşkilat Fransa yönetimiyle ilişkilerini sürdürdü. PKK ile iltisaklı olan dernek, vakıf ve enstitüler ülkede hareketlerini devam ettirdi.

Suriye iç savaşının ardından Fransa’nın PKK’ya desteği arttı

Suriye’de Mart 2011’de iç savaşın patlak vermesiyle kendisine daha çok alan bulan ve karışıklıktan yararlanarak Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurmayı hayal eden YPG/PKK, bu hususta Avrupa’da en büyük desteği Fransa’dan aldı.

Özellikle 2012’de vazifeye gelen eski Cumhurbaşkanı François Hollande devreinden bu yana Fransa’da rahat rahat propaganda olanağı bulan teşkilat, Paris ve başka kentlerde engel tanımadan eylemler gerçeklştirmeyi sürdürdü.

Teröristler Elysee Sarayı’nda ağırlandı

Hollande, 2015’te Elysee Sarayı’nda YPG/PKK’nın elebaşlarını ve sözde yöneticilerini askeri üniformalarıyla ağırladı.

Fransa’nın sahip olunan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Nisan 2019’da YPG/PKK’lı teröristleri SDG adı altında Elysee Sarayı’nda kabul ederek teşkilate desteğini üst seviyeye çıkardı. Nisan 2019’da oluşturulan görüşmenin ardından Saray’dan oluşturulan açıklamada, Macron’un teşkilate “aktif desteğin sürdürüleceğine” dair emniyet verdiği bildirildi.

9 Ekim-25 Kasım 2019’daki Barış Pınarı Harekatı ardından Fransız parlamentosu, YPG/PKK’ya desteğini yineleyerek bölücü teşkilatın yanındaki pozisyonunu bir kez daha belirginleştirdi.

YPG’ye desteği sürdürmek amacıyla PKK ile YPG arasındaki bağı reddeden Macron, YPG’nin Suriye’de DEAŞ ile mücadele ettiğini bahane ederek teşkilate verdiği desteği savundu ve terörle mücadele konusundaki “çifte tutumunu” meydana koydu.

Ancak Fransa’da ve Avrupa’da düzenlenen gösterilerde taşınan bez parçaları, PKK’lıların Türklere yönelik saldırıları, Avrupa’dan tek merkezden yönetilme, soruşturmalar, rapor eder ve itiraflar, YPG’nin AB’nin terör teşkilatleri listesinde yer alan PKK ile bağlantısı bulunduğunu açıkça gösteriyor.

Fransa’dan Suriye’de YPG/PKK’ya askeri eğitim

Terör teşkilatınün Suriye’nin kuzeyinde devlet kurma emellerine açıkça destek veren Fransa, Türkiye’nin 2018’de bölgeyi terörden arındırmak hedefiyle düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı’na en çok itiraz eden ülke oldu. Macron’un Fransa’sı, PKK/YPG’nin Suriye’de işgal ettiği bölümde askeri varlık göstermekle kalmadı, Fransız askeri danışmanları Ayn İsa üssünde teröristlere eğitim verdi.

Fransa, Türkiye’nin emniyet kaygılarını “hiçe sayarak” YPG/PKK’nın Suriye’de varlığını güçlendirmeye yönelik adımlar atmaya çalıştı fakat bu adımlarında başarısızlığa uğrayarak Avrupa’daki etkisinin de sınırlı bulunduğunu gösterdi.

PKK, Strazburg’daki Avrupa Parlamentosunu evi gibi kullanıyor

Öte yandan Fransa’nın Strazburg kentinde tespit edilen Avrupa Parlamentosu (AP) resmen PKK’nın evi gibi fonksiyon görüyor. AP teşkilate siyasi olarak destek sunmaktan çekinmiyor. Hem de AP’nin binasının önünde PKK yandaşları teşkilat elebaşının serbest bırakılması amacıyla Aralıksız eylem düzenliyor.

Eski AP Türkiye Raportörü Kati Piri’nin “PKK’nın Avrupa amacıyla tehdit oluşturmadığı” yönündeki sözleri ise Fransa ve Avrupa’daki genel tutumu özetliyor.

Fransa’da PKK Kürtlere baskı uyguluyor

PKK ile organik bağı tespit edilen 20’den çok dernek duruman Fransa’nın değişik şehirlerinde etkinlik göstermeye devam ediyor.

Fransa yönetiminin PKK’ya sağladığı ayrıcalıklar yardımıyla teşkilat, ülkede PKK yanlısı olmayan çoğunluktaki Kürt vatandaşlar üstünde baskı kurarak etkisini artırmaya çalışıyor.

Bölücü terör teşkilat, ülkedeki sözde temsilcileri üstünden kendilerine destek vermeyen Kürt vatandaşlarından baskıyla “sahip çıkma” adı altında para alıyor, kabul etmeyenlerin ya iş yerlerini basıyor ya da barınmasına imkân vermiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri